Duygusal anlamda güçlü insanların 7 özelliği


Neden bazı insanlar ayrılık ve kayıplardan daha az etkilenirler?

Eminim çoğunuzun çevresinde bu tür insanlardan bir veya birkaç tane vardır..Boşandıktan sonra üzülmeyen,terk edilince hemen toparlanan,maddi kayıplarından sonra hayatını hızla yoluna koyan bu güçlü insanlara çoğumuz imrenerek bakar, ‘’keşke ben de onun gibi olabilseydim .’’ deriz.

Peki bu insanları diğerlerinden ayıran özellik ne? Neden acı,üzüntü,kayıp,iflas,boşanma gibi travmalar bu insanları daha az etkiliyor?

Yapılan bilimsel çalışmalara gösteriyor ki, böyle iradeli ve güçlü insanların tümü ortak 7 özelliğe sahip...Elbette genetik faktörler önemli ama,siz de bu 7 davranış şeklini benimser ve uygulamaya çalışırsanız, duygusal olarak daha güçlü olmanız mümkün.

Sırasıyla bu 7 özelliği inceleyelim;

Hiçbir şeye veya insana gereğinden fazla anlam yükleyip hayal kırıklığı yaşamazlar 

 Sevgiye ve ilgiye aç bir milletiz...Bizi seven,birazcık ilgi gösteren veya kendimizi ifade ettiğini düşündüğümüz nesne ve canlılara aşırı derecede anlam yükleyip bağlanıyoruz.Bu bağlanma doğal olarak kendimizden vaz geçmekle oluyor...

Ancak  aşırı bağlandığımız canlı veya nesne hayatımızdan aniden çıkıp gittiğinde tek başımıza yaşayamazmışız gibi hissediyor ve derin bir boşluğa düşüyoruz.

Hayat hiçbir insanı veya eşyayı odak noktası yapacak kadar sığ değil...Hayatınızın merkezine kendinizi oturtup,sağlıklı bir birey olarak ilişkiler kurmanız,onların kaybı sonrasında daha az acı çekmenize yardım edecektir.


Değişimlere daha hızlı uyum gösterirler 

Duygusal olarak güçlü insanların farkında olduğu evrensel gerçekliğin tanımı basittir;’’Değişmeyen tek şey,değişimin kendisidir.’’

Değişimlere birer zorluk olarak bakmaktansa,evrenin değişmez yasası olduğunu kabul etmek,yeni şartlara ve durumlara adapte olmaya çalışmak,üzüntü ve kederi azaltmaya olumlu etki edecektir.

İstek ve ihtiyaçlarının farkında olup bunları dile getirebilirler

İsteklerin farkında olmakla bunları özgürce söyleyebilmek iki farklı konudur...Çoğu insan ne istediğinin farkındadır ama çeşitli nedenlerle bu isteklerini söyleyemezler.

Güçlü insanlar ise,doğru iletişim yöntemlerini kullanarak ihtiyaç ve isteklerini söylerler.Yerine getirilen her istek,bireyin konfor alanını genişletir ve daha mutlu olmasını sağlar.

Zorluklara engel değil,yaşanması gereken tecrübe olarak bakarlar

Yaşam denilen şey,iyi veya kötü tecrübelerin toplamından ibarettir..Hayatınıza sürekli zorluklar ve acıların hükmettiğini düşünüyorsanız konuya biraz arabesk yaklaştığınızı söyleyebilirim...

Emin olun,çok sıradışı olaylar hariç çoğu kişi sizin kadar maddi,manevi sorunlar yaşıyor.Çünkü  üç aşağı beş yukarı benzer hayatlar yaşıyoruz.Sorunlar karşısında sızlanmak yerine,yapıcı temelde ele alıp nasıl çözeceğimize odaklanmak daha az acı ve üzüntü duymamızı sağlayacaktır.


Hata yapmaktan ve eleştirilmekten korkmazlar

Hata yapmadan öğrenilen şeye ‘’ezber’’ denir...Hayatta yanlışlar da olacak,bu yanlışlar sonucu eleştirilerde..Bir insan iyi niyetli olmak koşulu ile ne kadar çok hata yapıp öğrenirse,o kadar güçlü olur...Duygusal olarak daha az yıpranan insanlar bu özellikleri sayesinde daha bilgili ve tecrübelidirler.

Olay ve durumlara farklı açılardan bakabilme özelliğine sahiptirler

Hani denilir ya, ’Madalyonun bir de arkasına bakmak lazım’’... gerçekten de bırakın madalyonun arkasını,içinde olduğunuz duruma yandan,alttan,üstten kısaca her açıdan bakabiliyor olmanız lazım.Her kriz,her kötü durum aslında birer fırsat da olabilir.

Güçlü insanlar içinde bulundukları olumsuzluklarla mücadele ederken,konuya farklı noktalardan bakıp hem daha hızlı kurtulmayı hem de bu olumsuzluğu bir kazanca dönüştürmeyi başarabilmektedirler.


Reddedilmenin yaşamın kuralı olduğunu bilir ve çabuk toparlanırlar

Ayrılık acısı,boşanma,karşı cins tarafından reddedilme gibi duygusal travmalar yaratan tüm ilişki sorunları doğaldır...Konuya şu açıdan bakın;Siz gelen tüm teklifleri kabul ettiniz mi? Veya verdiğiniz bir birliktelik sözüne (arkadaşlık,flört,sevgili v.b) hep mi sadık kaldınız?

İnsanlar sosyal yanları gereği sürekli etkileşim içerisindedirler. Bu etkileşimlerde yeni birliktelikler ne kadar çok olursa, ayrılıklarda o denli artacaktır ve bu durum doğaldır.

Hayata yukarıda özetlediğim güçlü insan özellikleri ile bakmaya çalışın.En azından deneyin bir şey kaybetmezsiniz :) 

Bu makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından kaleme alınmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top