Erkekler neden evlilikten kaçar ?


Erkekler neden evlenmek istemez? 

Bir genelleme yapmak doğru değil ama, çoğu erkek ilişki ciddi bir boyuta geçince huzursuz olur,ilişkiden soğur. Hatta nişanlılık döneminde , düğün arifesinde evlilikten korkarak sevdiği kadını yüz üstü bırakıp giden erkeklerin sayısı gün geçtikçe artmakta. 

Sevgiliniz sizinle evlenmekten kaçınıp sürekli bahaneler üretiyorsa,bu kaçışının sebepleri iki ana başlık altında toplanabilir;

*Sizinle ilgisi olmayan nedenler 

*Sizinle ilgili olabilecek nedenler 

Sırasıyla bu iki başlığı ele alalım:

1-SİZİNLE İLGİSİ OLMAYAN NEDENLER 

A-Erkeğin genetik kodları 

Kabul edelim veya etmeyelim ,erkekler  ‘’dölleme’’ ve ‘’döllenecek yeni dişi bulma’’  güdüleriyle hareket ederler.Erkeğin görsellikten cinsel olarak kadına nazaran daha kolay tahrik olmasının ve bedensel tatmin için seks yapmasının altındaki esas neden bu iç güdüdür. Evlilik veya uzun süreli ilişkide erkek bu güdüsünün engelleneceğini düşünerek (bilinçsiz)bir huzursuzluk yaşar.

Döllenecek bir sürü farklı dişi varken bir ömrü tek kadınla geçirmek erkek genetik kodları açısından zorlayıcı bir durumdur. Fiziksel ve düşünsel olarak mükemmel bir kadınla evli olduğu halde eşini aldatan erkeklerin (hepsi değil) bilinçaltı nedeni bu genetik kodlamadır.


B-Toplumun hastalıklı erkek ve erkeklik algısı

Erkeklerin bu ayran gönüllü yaklaşımında toplumun sosyo-kültürel yapısı da önemli bir etkiye sahiptir.Erkeğin sürekli farklı kadınlarla olmasını bir erkeklik sembolü(!) olarak görüp,ödüllendiren bir toplumsal yapıda tabi ki erkek zorunlu olmadıkça evlenmek istemez.

Daha çok ataerkil toplumlarda görülen bu hastalıklı erkeklik anlayışının temelinde ‘’skor ‘’ kaygısı yatar.Yani bir erkek ne kadar çok kızla birlikte olursa,ne kadar çok kadının canını yakarsa o kadar erkektir!Çağlar boyunca  üretmeyen,düşünmeyen,yorumlamayan toplumlar, bir şey kanıtlamak için hep sembolleri kullanmışlardır...Günümüzün  ‘’erkektir,yapar!’’  anlayışı da işte bu ilkel toplum sembollerinin günümüze taşınmış halidir.

C-Sorumluluk alma korkusu

Erkekleri evlilikten soğutan bir diğer erkeklere dair neden sorumluluk alma korkusudur.Evlenmek,istikrarlı olarak çalışıp evi geçindirmek,çocuk yapmak,çocukların geleceği için yatırım yapmak...Tüm bu ağır ve uzun vadeli evlilik görevleri erkeğe ağır gelir,kaçabildiği kadar evlilikten kaçar.


2- SİZİNLE İLGİLİ OLABİLECEK NEDENLER

A-İlişki hakkında sizin kadar ciddi düşünmüyor olabilir

Her ne kadar sözleri tersini söylese de, evlilikten kaçan ereklerin en yaygın nedeni, ilişkiye kadın kadar ciddi bakmamaktır.Siz onu hayatınızın erkeği görürken,o sizi zaman geçirilecek sıradan bir sevgili olarak görüyor olabilir.

Bu duygu ve düşüncelerini açıkça söyleyemediği için de, havadan sudan bahanelerle sizi oyalayıp flört süresini olabildiği kadar uzatır.

B- Ailesi veya çevresi evlenmenizi istemiyor olabilir

Ailenin onaylamadığı bir kızla evlenmek her erkeğin cesaret edebileceği bir şey değildir.Aile tarafından reddedilme,çeşitli sosyal ve ekonomik olanaklardan mahrum kalma korkusu erkeği evlilikten uzaklaştırır.

Ne sevdiği kadından vazgeçebilen, ne de ailesini karşısına almayı göze alabilen erkek ,deyim yerinde ise ‘’iki arada bir derede kalır’’,ne yapacağınız bilemez ve sizi oyalar.

C- Söyleyemediği gizli nedenleri  olabilir

Ekonomik,psikolojik ve sosyal konularda saklamak istediği nedenleri olan bir erkek genelde sahte mazeretlerle evlilikten kaçar.

Yüklü miktarda borcu olması,psikolojik bir hastalık(şizofreni ,mani v.b), başka bir kadınla evli olması gibi nedenler sevgilinizin sizinle evlenmek istememesine neden olabilir.

Evlilikten kaçan bir sevgiliniz var ise, yukarıdaki tüm nedenleri dikkate almanızı ve uygun bir çıkış yolu bulmanızı tavsiye ederim.Gerçek nedeni bulmadan ; Ne evlilik ne de ayrılma kararı verin...Çünkü her iki karar da üzülmenize sebep olacaktır.

Sevgilinizi evliliğe ikna etmeye çalışmadan,onu ve gerçek nedenleri anlamayı hedefleyen,ön yargısız bir iletişim tarzı , sağlıklı kararlar almanızı sağlayacaktır.

Şu yazı da ilginizi çekebilir ; Ciddi düşünmeyen erkek nasıl anlaşılır? http://guzelimguzel.com/Detay/iliskiler/ciddi-iliski-dusunmeyen-erkek-nasil-anlasilir-/311

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top