Erkeklerin 10 İhanet nedeni!


Erkekler neden ihanet eder?

Erkeklerin aldatma nedenlerini bir yazımda daha ele almış,konunun bilinen nedenleri dışında psikolojik nedenlerini ortaya koymaya çalışmıştım.O yazıma gelen birkaç eleştirinin ortak noktası,psikolojik aldatma sebeplerini yeteri kadar açıklamadığım yönündeydi.

Gelen eleştirilere istinaden kapsamlı bir psikolojik aldatma nedenleri  yazısı yazmayı uygun buldum.Sırasıyla inceleyelim;

Erkekler neden aldatır?

1- Kendini eksik ve yetersiz hisseden erkekler aldatır

‘’Çok şişkoyum’’ ,’’kelim’’,  ‘’iyi seks yapamıyorum’’ ,’’penisim çok küçük’’  ,’’ çok yaşlıyım’’ .... kendini sürekli başkalarıyla kıyaslayıp eksik ve yetersiz olduğunu düşündüğü konulardan kaçınmak isteyen bir erkek ihanet ederek bu açıklarını kapatmaya çalışır.

2- Suçluluk duygusu gelişmemiş erkek aldatır

Karısı veya sevgilisi öğrenmediği sürece ihaneti bir sorun olarak görmeyen erkek , yakalanana dek aldatmayı normal sayar.Yakalandığında ise kendisini affettirmek için dilediği özürler,ettiği yeminler yüzeyseldir ve bunları samimi olarak yapmaz.Tek amacı içinde bulunduğu durumdan kurtulmak ve eşine kendisini affettirmektir.


3- Çocukluk travmaları olan erkek aldatır

Çocukluğunda cinsel ve psikolojik istismara uğrayan erkeklerin ihanet etmesi yüksek olasılıktır.Çocukluktan gelen bu acı ve hasarlı unutmak isteyen erkek,bağlanma sorunu yaşar.Yeni bedenler ve yeni ruhlar elde ederek acılarından kurtulmaya çalışır.

4- Olgunlaşmamış erkek aldatır

Yaşamı,evliliği,ilişkileri hala bir çocuk gibi oyun olarak gören erkekler için ihanet kavramı henüz oturmamıştır.Eşi aldatmak evcilikte oynadığı kız arkadaşını aldatmaktan farksızdır ve üzerinde durulacak bir  şey değildir.


5- Gerçekçi beklentileri olmayan erkek aldatır

Bu gruptaki erkekler için eş bir seks kölesi veya bir hizmetçiden farksızdır...Eşini deyim yerinde ise ‘’ geyşa’’ olarak gören erkek,cinsel veya fiziksel ihtiyaçlarının yeterince karşılanmadığını düşünerek ihanet eder.

‘’ Karım çocuklarla ilgileniyor vebana yeterince zaman ayırmıyor, bu nedenle eşimi aldatıyorum’’  diyen bir danışanım bu grupta yer alan erkeklere tipik bir örnektir.

6- Narsist erkek aldatır

Kendisini dünyanın merkezi olarak gören,diğer insanlardan üstün ve farklı olduğunu düşünen bir koca için eşini aldatmaktan daha doğal ne olabilir ki? Narsistik kişilik bozukluğu olan erkekler için kendi zevkleri ve tatminleri herkesten önce gelir.Bencillik ve saygısızlık(söz kesme,aşağılama,başkalarının yanında küçük düşürme)  en belirgin narsistik davranışlardır.

7- Bağımlılık sorunu olan erkek aldatır

Alkol,uyuşturucu,kumar gibi bağımlılıkları olan bir kocanız var ise, aldatılmanız yüksek olasılıktır.Çünkü dürtüselliğin ön planda olduğu bağımlılıkta cinsel dürtülerinde doyurulması  bir rahatlama aracıdır.


8- Hemcinsleri ile sağlıklı arkadaşlıkları olmayan erkek aldatır

Hemcinsleri ile maça,eğlenceye gitmeyen yalnız erkekler kadınlara cazip gelse de, aslında bu durum onların sağlıklı iletişim kuramadığının bir işaretidir.İlişki ve iletişim sorunları  erkekleri aldatmaya daha meyilli hale getirebilir.

9- Aile bağları güçlü olmayan erkek aldatır

Anne,baba ve kardeşleri ile zayıf iletişimi olan, aile öyküsünde travmalar olan bir erkekte bazı psikolojik sorunlar olması doğaldır.Bu sorunların başında ise bağlanamamak , bir kadına ait olamamak vardır.Sevgi,saygı,anlayış,bağlılık gibi temel değerlerin ilk öğrenildiği yer ailedir.Sağlıklı aile yapısı olmayan erkek bu değerleri kendi başına da öğrenebilir ve çok erdemli bir insan olabilir elbette...Ama iyi bir aile ortamında yetişen erkeğe göre daha dezavantajlı olduğunu söylemeliyim.


10- Ayrılmak isteyen erkek aldatır

Eşinden veya sevgilisinden ayrılmak isteyen erkek, ayrılığa bilinçsizce bir neden bulmak için ihanet edebilir.Eğer eşini aldatırsa boşanmak için yeterli ve geçerli bir neden  yarattığını düşünür.

Bu makale TAM Koçluk tarafından yazılmıştır. 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top