Eski eş veya sevgili ile yeni bir başlangıç için 8 tavsiye


Eski eş veya sevgili ile yeniden birleşmede nelere dikkat edilmeli?

Geldik üç serilik yazımızın sonuncusuna...İlk yazımızda eski sevgiliye hala aşık olduğunuzu gösteren belirtileri ele aldık.İkinci yazımızda eski sevgili veya eşle  tekrar barışmak için neler yapılması ve yapılmaması gerektiğini örnekleri ile adım-adım açıkladık.

Bu yazımızda ise,eski sevgili veya eş ile yeni bir başlangıç yapmak için hangi konulara dikkat edilmesi gerektiğini açıklayacağız.

Eski sevgili veya eski eş ile yeniden mutlu bir başlangıç için öneriler

-Geçmişte yaşanan sorunlardan dolayı birbirinizi suçlamayın;Herhangi bir nedenle biten bir evlilik veya ilişkiyi yeniden başlatmak isteyen kadın ve erkek neden hala geçmişin muhasebesini yapar,anlamış değilim!Birbirinden kopamayacağını anlayan insanların mazide kalan olumsuzluklara ve kötü anılara tüm kapıları kapatması mutlu bir başlangıç için ilk kuraldır.İlişki danışmanlığı yaptığım tekrar birleşen çiftlere bu konuda birbirlerine taahhütte bulunmalarını ve söz vermelerini tavsiye ediyorum.Siz de eski eşiniz veya sevgilinizle bu karşılıklı sözü,birleşmeye karar verdiğiniz ilk anda almalısınız.


-Ayrılmanıza neden olan sorunların çözümüne odaklanın;Diğer bir mutlu evlilik yazımda ele aldığım üzere;Soruna değil,çözüme odaklanın.Karşılıklı olarak ayrılığa neden olan tavır ve davranışlarınızın listesini objektif olarak çıkarın.Bu listedeki olumsuzlukları yeni bir tartışma nedeni olarak değil,birlikte çözüm bulma çabası olarak ele alın.Karşılıklı olarak esneyebileceğiniz,tolerans gösterebileceğiniz maddelerde birbirinize taahhütlerde bulunun(bu taahhütlerin yazılı olmasını öneririm).

-Kimseyi özelinize dahil etmeyin;Tekrar başlayan bir ilişkide,diğer insanlarla paylaşılan şeyler konusunda daha hassas olunmalıdır.Aile veya arkadaşlarınızla tekrar bir araya gelmenizin detaylarını,aldığınız kararların ayrıntılarını çok fazla paylaşmayın.Bu tür paylaşımlar eşinizin kulağına farklı şekilde gidebilir.


-Kendinize zaman ayırın;Ayrı kaldığınız dönemde gördünüz ki,onsuz olmuyor...Madem onsuz olmuyor,madem eşiniz veya sevgiliniz hayatınızın anlamlı,onunla daha kaliteli zaman geçirebileceğiniz ortamlar yaratın.Başbaşa kalmak hem kafa dinlemenize hem de paylaşımlarınızın artmasına olanak sağlar.

-Aşırı eleştirel yaklaşmayın;Tekrar birlikte olmaya başlayınca sorunları görmezden gelin,kendi kişiliğinizden vazgeçin demiyorum.Elbette sağlıklı her ilişkide yapıcı eleştiri olmalı.Ama sürekli negatif geri bildirimler vermek,sürekli olumsuza odaklanıp eleştirmek tekrar başlayan ilişkiyi tarihin derinliklerine bir daha geri dönmemek üzere gömebilir...Yapıcı olun,eleştirdiğiniz konuya dair çözüm önerinizi sunun ve karşınızdaki insanı dinleyin.

-Değişime tolerans gösterin;Uzun zaman ayrı kalan çiftler tekrar bir araya geldiklerinde bazı fiziksel ve davranışsal değişimlere uğramış olmaları normaldir.Yeni hobiler,hayatı daha farklı algılama gibi değişimlere hazırlıklı olun,anlayışla karşılayın.


-Yapmacık davranmayın;Sık yapılan tekrar birleşme hatalarından birisi de gereksiz bir mutluluk gösterisidir...Böyle davranınca kendimizin ve eşimizi daha mutlu olacağını düşünürüz.Oysa bu tür abartılı mutluluk ifadeleri ilişkinin samimiyetine zarar verir.Yeniden birlikte olmak tabi ki çiftleri mutlu eder ama bu mutluluğu abartmak gereksizdir.Ne hissediliyorsa o oranda bir mutluluğu yaşamak gerekir.

-Sonsuzluk yemini etmeyin;Tekrar birleşmenin verdiği özgüven ve mutlulukla çok büyük sözler vermeyin.Yeniden bir araya gelmenin hazzını yaşayın...İlişkinizin seyri ve kalitesi zaten sizi gideceğiniz limana götürecektir.

Özet;Eski eş veya sevgili ile yeniden birleşmek yukarıdaki konulara dikkat edilirse mutluluk getirir.Yeter ki iki tarafta istekli olsun.

Bu makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır. 

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top