Eski eş veya sevgiliyle arkadaş kalmak doğru mu?


Eski eş veya sevgiliyle arkadaş olarak kalmak sağlıklı mı?

İlişki danışmanlığı hayatımda sıkça karşılaştığım sorulardan birisi de,eski sevgili veya eşle dost kalmanın doğru olup olmadığıdır.Ortada çocuklar veya aynı işyerini paylaşmak gibi zorunluluklar yok ise,doğru değil.Neden mi? 

İşte bilimsel veriler eşliğinde neden doğru olmadığının yanıtları;

Doğru değil çünkü;

Birey olarak yaşamınıza devam etmeniz gerek

Biten bir evlilik veya ilişkiden sonra,dost kalalım,arada görüşelim gibi temennilerin bilinçaltı nedeni,yalnız bir hayata hazır olmamaktır...

Siz kabul etmeseniz dahi,tek başına kalmak,onun,yoksunluğuna alışmak sizi korkutuyor ve bu sözleri söylemenize neden oluyor.Ancak,böyle yarı bağımlı bir süreç,kendi yolunuzu çizmenizi hem geciktirir,hem de çizdiğiniz yol sağlıklı olmayabilir (yeniden barışmak,cinsellik yaşamak v.d).


Doğru değil çünkü;

Özsaygınız azalabilir

Travma atlatılıp aşk acısı geçince,arkadaş kaldığınız süreçteki bazı tavır ve davranışlarınızdan pişmanlık duymanız söz konusu olabilir.Bu tür pişmanlık ve utançlar,kendinize olan saygınızın azalmasına yol açar.


Doğru değil çünkü;

Yaşamı ertelemiş olursunuz

Bu hayatta acı da olmalı,sevinçte...Acıdan kaçınmak uğruna eski partnerinizle görüşmeye devam ettiğiniz sürece (masumca bile olsa) hayatı ertelemiş olursunuz.Oysa tecrübe ve olgunluk denilen şey,pişmeyi gerektirir.Hiç pişmediğiniz zaman büyürsünüz ancak olgunlaşamazsınız.


Doğru değil çünkü;

Yeni ilişkiniz riske girer

Düşünün ki,eski kocanız veya sevgilinizden çok daha düzgün bir adamla tanıştınız ve bu adam,eski partnerinizle görüştüğünüzü öğrendiği için sizi terk etti...Böyle bir riski almaya değer mi? Varsayalım haberi hiç olmadı ve güzel bir ilişki yaşıyorsunuz.Peki sizin içiniz rahat olacak mı? Dürüstlük konusunda bir eksiklik hissetmeyecek misiniz?


Doğru değil çünkü;

Ona da haksızlık etmiş olursunuz

Geçici bir süre eski eş yada sevgili ile görüşmek duygularınıza iyi gelse de,sizin için geçerli olan olumsuzlukların aynısı,eski hayat arkadaşınız için de söz konusu olacaktır.Eğer ayrıldığınız halde,arkadaş kalacak kadar ona değer veriyorsanız,yolundan çekilme fedakarlığını göstermelisiniz.

Tüm bu olumsuzlukların hayatınızı etkilememesi için,eskiyi mazide bırakmak,yeni ufuklara yelken açmak en doğru yöntem olacaktır.

Bu makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından kaleme alınmıştır.www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top