Evlilik Kararı Vermek İçin 6 Berbat Neden!


Evlenmek için 6 kötü neden

Yazı bitince sanırım çoğunuzun aklında şu soru olacak;’’ Başka bir nedenim kalmıyor,o zaman evlenmesem mi acaba? ‘’ :)

Bu minik ön görünün arından,çoğu insanı evlenme kararı almaya zorlayan olumsuz nedenlere bir göz atalım;

Çevre ve aile baskısı nedeniyle evlilik yapmak

Sanırım ülkemizde kadınlar başta olmak üzere her iki cinsinde evlilik yapması için en zorunlu neden.

’’Evde kaldın,el alem ne der,senin böyle ortalarda sorumsuzca gezmeni istemiyoruz....’’ aile ve yakın çevre tarafından,evlenmemiş bir kız veya erkeğe söylenen şeylerin yalnızca bir kaçı...

Oysa anne baba ve diğer toplumsal baskılar nedeniyle yapılan evliliklerde mutlu olmak oldukça zor.Hatta bu nedenle evlenen kadın ve erkeklerin boşanma oranları en yüksek seviyede.


Çocuk için evlilik yapmak

Aslında bu sebep de bir tür dolaylı çevre baskısı diyebilirim.Herkes evlenmiş,çocuk sahibi olmuş ama sen hala bekarsın ve çok sevdiğin bir bebeğin olsun istiyorsun...

Çoğu kadın annelik denilen bu eşsiz duyguyu tatmak ister ama,evliliğin öznesi de çocuk yapmak olmamalıdır.Çünkü o hedef için yapılan bir evlilikte eş ‘’donör’’ olarak kullanılan bir objeden öteye geçemez ve hep ikinci planda kalır.

Özgür olmak için evlilik yapmak

Özellikle ev kızları başta olmak üzere,ailesinin herşeyine karıştığı tüm kızlar,bir kaçış olarak evliliği seçerler.

Bir an önce o evden kurtulmak fikri ilk bakışta cazip gelse de,kaçılan yer (yani evlilik) yeni bir esaretin başlangıcı olabilir.

Maddi sorunlardan dolayı evlenmek

Düzenli bir geliri olmayan ya da geliri kendisine yetmeyen insanlar çalışan ve /veya iyi para kazanan bir insanla evlenerek maddi sorunlarla boğuşmaktan kurtulmayı hayal ederler.

Bekar genç kızlar için ‘’zengin koca’’,erkekler için ‘’çalışan eş’’ terimleri ile özetlenebilecek bu neden,aslında evlilik denilen o kutsal kurumun daha başlangıçta metalaştırılmasına,yani bir tüketim aracına dönüştürülmesine neden olur.Maddi temeli olan bir evlilikte geçici ve yüzeysel hazlar yaşanması mümkündür lakin,gerçek sevgi ve aşk imkansızdır.


Yalnızlıktan nedeniyle evlenmek

Çoğu çalışan insan için yoğun iş temposu karşı cinsle yakınlık kurmak için engeldir.Hatta bırakın sevgiliyi,sağlıklı sosyal ilişkileri devam ettirmek bile zorlayıcı olabilmektedir.

‘’Koca bulmaya işten fırsat kalmıyor.’’,’’İşim tüm hayatımı kaplıyor,özelim kalmadı.’’ Gibi serzenişler,günümüz insanın kalabalıklar içinde yaşadığı derin yalnızlığın dışavurumlarıdır.

Bu noktada şu soru yanıtlanmalı;Tamam,yalnızlıktan kaçış için evlilik yapıyorum da,acaba bu sefer de iki kişilik bir yalnızlığa mı yelken açıyorum?’’

Eski sevgiliye nispet yapmak için evlenmek

Terk eden ve başka biriyle evlenen kız veya erkek arkadaşı kıskandırmak için yapılan evliliklere diyecek söz dahi bulamıyorum.Belki ileride adını bile hatırlamakta zorluk çekilecek bir insan için böylesine önemli bir kararı düşünmeden almak,olsa olsa sosyal bir intihardır.


Yazıma başlarken de belirttiğim gibi,bu nedenleri çıkınca geriye pek bir şey kalmıyor evlenmek için.Aslında kalıyor da,o nedenle evlilik yapanların sayısı giderek azalıyor.Hepimizin bildiği  o nedeni açıklayarak yazımı sonlandırayım;Aşk evliliği..Ne yaparsan yap,aşk ile yap ;)

Sevgiyle kalın güzeller!


Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top