Gerçek Aşkın 7 İşareti


Bir ilişkiye ‘’aşk ilişkisi’’ denilebilmesi için gereken 7 şey

Bazen danışanlarımdan şu soruları alıyorum; ‘’Sizce aşkın tanımı nedir?’’ ,’’Hocam aşk ne demek?’’ ,’’Anlattığım şeylere göre değerlendirecek olursanız,sizce ona aşık mıyım?’’...

Bu yazımda,danışanlarımın aşk ile ilgili sorularına verdiğim cevabı sizlerle de paylaşacağım;Aşk,bir cümle ile tanımlanabilecek,sadece bir –iki kritere göre değerlendirilebilecek bir kavram değildir.

Aşkı gerçekten tanımlamak istiyorsanız,aşağıdaki kriterlere göre evlilik veya ilişkinizi değerlendirin.Dergilerde ve internette yer alan ‘’aşık mıyım?’’ testlerinden daha nitelikli ve bilimsel temellere dayanan bu kriterlerin tümüne gönül rahatlığı ile ‘’evet’’ diyebiliyorsanız,siz aşıksınızdır,yaşadığınız ilişki de aşk ilişkisidir.


Gerçek aşkı tanımlayan 7 belirti

1- Doğru insan olduğunuzdan eminseniz

Kadın/Erkek fark etmeksizin,ilişkisi olan çoğu insan karşısındakinin duygularını anlamaya ve test etmeye çalışır...Örneğin;Kadın,kocasının kendisine aşık olup-olmadığını merak eder,genç bir erkek kız arkadaşının kendisine karşı duyduğu hislerin aşk olup-olmadığını anlamaya çalışır...

Konu aşk olunca,herkes biraz bencildir ve aşk yükünün çoğunu partnerinin üzerine yıkmaya çalışır...Peki kendi duygularımız? Yani o insanın bizim için yanıp tutuşmasını beklerken,her an,her saniye aklında olmayı isterken biz aynı şeyleri hissediyor muyuz? Veya böylesine ağır bir sorumluluğa gerçekten hazır mıyız?

Dolayısı ile,eşinizin veya sevgilinizin doğru insan olup olmadığını,aşkınızı hakkedip-etmediğini sorgulamadan önce,kendinizi objektif olarak değerlendirin.O insandan beklediğiniz duygu ve düşünceleri siz verebiliyor musunuz,veya vermeye hazır mısınız?


2- Birbirinizi gaspetmeye çalışmıyorsanız

Diğer bazı yazılarımda da ele aldığım üzere,sağlıklı sanılan çoğu ilişkide bir taraf kedni duygularını,yaşam tarzını ve düşüncelerini dayatır,karşı taraf sırf düzen bozulmasın diye sesini çıkarmaz,partnerinin istediği gibi bir ilişki yaşanır gider...

Bu tür bir evlilik ve ilişki aslında hastalıklıdır.Çünkü gerçek aşk ilişkilerinde her iki taraf da birey olarak yaşamaya devam ederler,kendi değerlerini,ilkelerini korurlar.


3- Karşılıklı esneklik gösterebiliyorsanız

Bir önceki maddedin tam tersi olduğu için kafanız karışabilir...Yani,bir insan hem kendi değerlerini koruyarak ilişkiye devam edecek,hem de esnek ve uzlaşmacı olacak! 

Aslında kafanızın karışmasına gerek yok...Ne demek istediğimi kısaca özetleyeyim;Kişiliğinize,onurunuza,kişilik haklarınıza saldırı olmayan,sizi kontrol altına almaya çalışmayan hemen her konuda esneklik gösterip,uyumu artırmanız mümkün...


4- Araçları amaç yapmıyorsanız

Gelişen iletişim araçları ve sosyal medya,özellikle genç kuşak olmak üzere tüm insanlığı tüketim tuzağına düşürmüş durumda...Facebook,Instagram,Twitter başta olmak üzere çoğu platform,içi boş ama şekli güzel şeyleri dayatıyor,deyim yerinde ise bizleri  ‘’görsel fetişizmin’’ esiri haline getiriyor...

Elbette güzel yaşamak,şık giyinmek,kaliteli mekanlarda bulunmak,hediyeler almak önemli ama,bir ilişkinin odağında tüketim var ise,o ilişkide araçlar amaç olmuş demektir.Yaşamdaki güzellikleri ilişkinin öznesi yapmayan çiftler, kaliteli ve sağlıklı bir aşk ilişkisi yaşayabilirler.


5- Kavga etmeden tartışabiliyorsanız

‘’Hastalıklı ilişkinin 5 işareti’’ isimli yazımda ele aldığım üzere,çoğu çift kavga ile tartışmayı birbirine karıştırır...Oysa tartışma denilen şey,bugün insanoğlunun eriştiği medeniyet seviyesinin temelidir...İnsanlar yapıcı temelde görüşlerini açıklayabilmeli,doğrularını ifade edebilmelidir...Gerek ikili ilişkilerde,gerekse toplumsal ilişkilerde tartışma var ise paylaşım ve ilerleme vardır.Tartışma yok ise baskı ve zorlama vardır.Baskıcı ve dayatmacı hiçbir ilişki ve iletişim modeli aşkın tanımına uygun değildir.


6- Hem bireysel hem de ortak hedefleriniz var ise

İlişkiyi besleyen ve geliştiren en temel faktörlerden birisi geleceğe dair hedef ve beklentilerdir...Umut da denilen bu beklenti ve hedefler,ilişkiyi canlı tutar,zorlukları aşmak için çifte azim ve sabır verir.

Atlanılan ama en az ortak hedefler kadarönemli olan bir diğer konu ise bireysel hedeflerdir...Çoğu insan ciddi bir ilişkiye başlayınca (sevgili,nişanlılık,evlilik) bireysel hedeflerinden vazgeçer veya erteler...Oysa,birseysel hedefleri başarmak insanın özsaygısını artırır...Kendisine saygısı artan insan ise,başta eşi olmak üzere herkese daha fazla saygı ve merhamet duyar.

Gerçek bir aşk ilişkisinde hem bireysel hem de ortak amaçlar olmalı ve bunları gerçekleştirmek için eşler birbirlerine samimi destek sunmalıdır.


7- Bağlı ama bağımlı değilseniz

Yukarıda açıkladığım üzere,gerçek bir aşk ilişkisinde hem kadın hem de erkek,bağımsız birer birey olarak yaşamlarına devam edebilmelidirler.Karşılıklı yoğun duygular ve hisler,her anı,her dakikayı birlikte geçirme zorunluluğu haline gelmemelidir.

Kadın ve erkeğin kendi çevresi ile iletişimi devam etmeli,arkadaşlar ve aileden aşk uğruna uzaklaşılmamalıdır.Böyle bir uzaklaşma ve toplumdan soyutlanma,ilerleyen süreçte bağımlı kişilikler yaratır,nihayetinde öfke patlamalarına neden olabilir.

Birbirilerine gerçekten aşık olan insanlar bağlıdır ama bağımlı değildir.

Bu makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top