Gıcık insanlarla baş etme yolları






Gıcık insanlara nasıl davranmalı?

Hepimizin hayatının bir yerinde ‘’gıcık’’ diye tabir edilen insanlardan bir veya bir kaç tane vardır. Gıcık insanlarla fazla muhatap olmamak,mümkünse onlardan uzaklaşmak ruh ve beden sağlığımız için en iyi seçenektir.

Peki ya uzaklaşmak mümkün değilse? İş yerindeki müdürümüz,akraba çevresinden birisi,hatta eşimiz...Eğer yakın çevrenizden bir insan tahammül edilemez boyutta sinirinizi bozuyorsa onunla  baş etmek için aşağıda yer alan bilimsel öneriler işinize yarayabilir.

Gıcık insanların üstesinden gelme yolları

1-Gıcık insanların değişemeyeceğinin farkında olun

Asabınızı bozan,sizi sinirden küplere bindiren,’’bu kadar da olmaz!’’ dedirten insanların tek bir ortak özellikleri vardır ; İnsanları sinir etmekten zevk almak! Eğer siz onların bu tuzağına düşüp öfkelenirseniz,kaybeden siz,kazanan onlar olur...

Dolayısı ile,onların uyumlu olacağına inanmak,sizinle sağlıklı iletişim kuracaklarını düşünmek,doğruları görüp ikna olacaklarını hayal etmek gibi gerçek dışı beklentilere girmeyin.Gıcık insanın tek gıdası insanları sinir etmek,huzurlarını bozmaktır.Sizinle iyi iletişim kurmak için bu gıdadan mahrum kalmayı göze alacaklarını düşünmek,sizin bitip tükenmek bilmeyen iyimserliğinizin gerçek dışı yansımalarıdır.

2-Polemiğe girmeyin

Yukarıda dedim ya,gıcık insanın amacı çevresindeki insanların asabını bozup mutlu olmaktır.Bunu başarmak için sürekli polemik yaratmak,yani laf salatası üretmek tek çıkar yollarıdır.Gıcıklaşmanın yegane yolu sizinle istedikleri zeminde girecekleri bir polemiktir.Laf yarışına girmek,gıcık insanın ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramaz!Bu durumun farkında olun,söyleyeceklerinizi söyleyip onun polemik yaratmasına izin vermeden kibarca ortamdan ayrılın.


3-Sakinliğinizi koruyun

Gıcık insan ne zaman amacına ulaşıp zaferini kutlar? Elbette sizi deliye döndürdüğü an! İşte bu zevki ona tattırmayın.Tartıştığınız konuda söyleyeceklerinizi söyleyin,kendinizi sükunetle ifade edin ve tüm sinir bozma girişimlerini bertaraf edip mağrur bir gülümseme ile ortamdan uzaklaşın.Sizi sinir edemediğini gören huysuz ve gıcık insan kazdığı kuyuya düşecek,kendisi öfke krizlerine girecektir.

4-Gıcık insanla baş etme sanatını bir tecrübe olarak görün

Sonuncu ve en önemli nokta ise,hayatın gerçekliğini iyi anlamak ve kabul etmektir.Ne demek istediğimi kısaca özetleyeyim; Hayat insanların olgunlaşması ve pişmesi için önlerine değişik olaylar,zor durumlar,farklı insanlar çıkarır...Yaşadığımız şeyler ve karşılaştığımız insanlar yaşam tecrübemizi artırır,neleri yapıp,nelerden uzak kalmamız gerektiğini öğretir.Aynı zamanda diğer insanlarla etkileşimlerimiz kişilik ve karakterimizin oturmasına da yardım eder.

İşte bu bilince sahip olursak,gıcık insanların hayatımıza bir kötülük için değil,bizim gelişimizi için girdiğini anlarız.Onlarla nasıl başa çıkacağımızı bilmek aslında bizim hayat tecrübemizi artırıyor,daha sağlam karaktere sahip olmamıza yardım ediyor.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top