Hayatımıza daha çok sevgi katmanın 3 yolu!


Mutluluğun 3 altın kuralı

İlişkiler sayfasında yer alan bazı yazılarımda daha mutlu ve neşeli bir insan olmanın yollarını açıklamıştım...O yazılarımda ele aldığım gibi(kabullenmek güç olsa da),mutluluk karşımızdaki insanlar veya içinde bulunduğumuz durumla ilgili değil,bizzat bizimle ilgili.

Eğer biz mutlu ve güler yüzlü bir insan olmak istiyorsak,her şeyin temeli olan şu üç basit kuralı uygulamamız kaçınılmaz;

Beğeni ve takdiri, altında bir şey aramadan kabul edin

Çevremizdeki insanların iltifat ve takdirlerini hak eden şeyler yaşarız.Bazen yaptığımız güzel bir davranış,bazen giydiğimiz hoş bir kıyafet...Çoğumuz başkalarından bir beğeni veya takdir aldığımzıda utanır,sıkılır,ne diyeceğimizi şaşırırız.Hatta,takdir eden insana karşılık olarak gereksiz iltifat cümleleri kurmak zorunda hissederiz.

Eğer bir insan veya topluluk tarafından ödül,takdir,iltifat,beğeni aldıysanız bu tür şeyler düşünmeyin!Ne utanın ne sıkılın ne de karşılık olarak siz de o insanı takdir edin.Çünkü,mutlu olduğunuz bu özel anlarda iltifatın kaynağını sorgulamak,kendinizi baskılamak,karşılık vermeye çalışmak gibi düşünceler,beynimizin olumsuzlukla uğraşan kısmını tetikler.Dolayısı ile mutlu olmamızı da engeller.


Sevgi ve ilgiyi hak etmediğiniz duygusundan kurtulun

Eşimizden,arkadaşlarımızdan,ailemizden gördüğümüz sevgiyi çoğu zaman hak etmediğimizi,bu sevgiye layık olmadığımızı düşünürüz.Bu tür duygu ve düşüncelerin en önemli nedeni ise,o insanların gördüğü kadar iyi bir insan olmadığımızı düşünmemizdir.

‘’Eğer gerçek yüzümü bilse beni bu kadar sevmezdi’’ ,’’Aslında onun sandığı kadar saf ve masum biri değilim.’’ Gibi cümleler,kendimizden duyduğumuz utancı dile getiren ifadelerdir.

Oysa farkında olmadığımız şu;Şairin de dediği gibi,’’masum değiliz hiç birimiz...’’ Her insanın gizli yönleri,kimseye açıklayamadığı dürtüleri vardır.O nedenle,insanları gözünüzde aşırı yüceltip,kendinizi değersiz hissetmeyin!

Siz de en az diğer insanlar kadar masumsunuz..Sevgiyi de,ilgiyi de sonuna dek hak ediyorsunuz!


Sevgi ve şefkatinizi daha fazla gösterin

Yine daha önce birkaç yazımda ele aldığım üzere,aslında karşımızdaki insana gösterdiğimiz sevgi ve şefkat,kendimize gösterdiğimiz sevginin bir yansımasıdır...Bir insan kendisiyle ne kadar barışıksa o oranda sevgisini yansıtır ve diğer insanları mutlu eder...

Yukarıdaki iki maddede sıraladığım konularda kendinizi hırpalamazsanız, öz saygınız ve sevginiz artar bunu da diğer insanlara kolaylıkla yansıtırsınız.Eğer kendisiyle barışık olduğu halde başkalarına yeterince sevgisini belli etmeyen biriyseniz,işiniz daha kolay! Çünkü yolun önemli kısmını aşmışsınız demektir.Geriye basit pratikler yaparak insanlara sevgi ve şefkatinizi sergilemek kalıyor.Mesela hemen bugün,sizin için değerli ve özel olan 2 kişiye ‘’iyi varsın’’ diyerek başlayabilirsiniz;)

Bu makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top