İkinci bahar için 6 tavsiye


Yeniden evlenmeyi düşünen dul veya boşanmış kadınlara 6 mutluluk tavsiyesi

Eşin vefat veya boşanma nedeniyle yalnız kalan bir kadın için en zorlu kararlardan birisi ikinci kez evlenmekle ilgilidir...Toplumun boşanmış veya dul kadına bakış açısı,en yakın arkadaş ortamlarından bile dışlanma,ekonomik sorunlar,çocukların sahipsiz kalması gibi duygu ve düşünceler,kadının yeniden evlenmesinde temel etkenlerdir.Elbette yeniden aşık olmak,bir erkekle ikinci baharı yaşamak gibi duygusal nedenlerde mevcuttur ama,yaş ve konum gereği ikinci evlilik daha çok mantık evliliği olmaktadır.

Yeniden mutlu olmak isteyen ,hayatında temiz bir sayfa açmayı düşleyen dul ve boşanmış kadınlara yardımcı olabileceğini düşündüğüm  ikinci evlilik rehberi hazırladım.Bu rehberdeki tavsiyeler,ilişki koçluğu yaptığım bayan danışanlarımın geri bildirimleri ve sosyal/psikolojik bilimsel verilerle hazırlanmıştır.

Öfke ve intikam duygusu ile evlilik kararı almayın

Belki de diğer tüm önerilerin temeli bu konu...Eski eşe nispet yapmak,ondan intikam almak için evlenmeyi düşünüyorsanız diğer önerileri okumanıza gerek yok. Bu tür duygu ve hislerle yapacağınız bir evlilik size ve evlendiğiniz insana zarar vermekten başka bir işe yaramaz.

Geçmişi sadece hatalardan ders almak için hatırlayın

İlk evliliğinizde yaşadığınız sorunlar,sizi boşanmaya götüren süreç, karşılıklı veya tek taraflı yapılan hatalar..Tüm bunları ne unutun,ne de sürekli onlarla yaşayın.Her insan hata yapar ve bu gayet doğaldır.Önemli olan ise hatalardan ders almak ve tecrübe kazanmaktır.Yeni başlayacak ilişkinizde en büyük mutluluk formülü ,eski evliliğinizde yaşanılan sorunlar ve yapılan hatalardan alınacak derslerdir.


Maddi konuları netliğe kavuşturun

Sizin ve yeni eş adayınızın önceki evliliklerinizde bir takım maddi kazanımları var ise,bunları güvence altına almanızı ,hatta resmiyete dökmenizi tavsiye ederim.Özellikle çocuklu bir kadınsanız,onarlın geleceği adına bazı konularda hassas davranmalısınız.

Çevrenizin veya yeni kocanızın bu konudaki manevi baskılarından dolayı kendinizi suçlu hissetmeyin.Evet ideal olan mal-mülk,para-pul konularının geçmediği bir evliliktir ama,bunca yılın birikimini yaşlılığınızı ve çocuklarınızı düşünerek korumak durumundasınız.

Çocuk yapma konusunda hemfikir olun

Eğer doğurganlığınız hala devam ediyor ise, ikinci evliliğinizde çocuk yapma konusu mutlaka gündeme gelecektir.Her ikinizde düşünüyorsanız sorun yok ama biriniz çocuk istiyor,diğeriniz istemiyorsa ,bu durum yeni başlayan bir evlilikte huzursuzluk kaynağı olabilir ve aşılması son derece zordur.

Kendinizi suçlamayın 

Yeniden evlenen çoğu danışanımda gördüğüm şöyle bir psikoloji var;evlenmeyi istiyor,yeni eş adayını seviyor ama eş-dost çevre ne der?yeniden evlenmekle doğru mu yapıyorum acaba? Onu sevdim ama bu yaştan sonra evlilik ayıp mı olur? Eski (veya vefat eden) eşime ihanet mi ediyorum? Çocuklarıma kötülük mü yapıyorum ? Gibi sorularla kendilerini yiyip bitirirler.

Bu tür duydu ve düşünceler  size hiçbir fayda sağlamaz! En iyisi yeni başlayan bir ilişkiyi size yakışan şekilde yaşamanız ve mutlu olmanızdır.


Çevrenizdeki insanların baskılarına boyun eğmeyin

Sizi gerçekten seven herkes,sizin mutlu yaşamanızı ister.Belki çocuklarınız ilk başta şiddetle evlenmenize karşı çıkabilirler,beki aileniz ve akrabalarınız bu kararınızdan dolayı küsebilirler ama size gerçekten değer veren herkes mutluluğunuzu isteyecek ve zamanla sizi anlayacaktır.

Hayat mutlu olmak için...Yeni ilişkinizin tadını çıkarın,her şeyi kafanıza takmayın.

Bu yazı TAM Koçluk tarafından kaleme alınmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top