İyi İnsanın 5 Özelliği


İyi İnsanların Özellikleri Neler?

İyi insan olmanın yolları aslında tüm dinlerde ve felsefi öğretilerde madde madde açıklanmıştır...Bu yazıda amacım bu maddeleri tekrar sıralamak değil.Çünkü az çok herkes iyi biri olmanın koşullarını az çok biliyor...

İyi insan olmanın yol ve yöntemlerinden ziyade,üzerinde daha az durulan ama diğer tüm ‘’iyi insan’’ olma ögelerinin temellerini barındıran konuları ele alıp,tavsiyelerde bulunacağım.Hazırsanız başlayalım;

İyi İnsan Olmanın 5 Altın Kuralı:

Varsaymayın

Olmamış ve kesinleşmemiş bir şeyi,olmuş gibi düşünüp harekete geçmeye varsaymak denir...İnsanoğlunun sıklıkla yaptığı hataların başında gelir.

‘’Zaten böyle oldu,bundan sonra da şöyle olacak.’’ veya ‘’Bunu demesindeki esas amacı aslında şunu ima etmekti.’’ İki klasik varsayma cümlesidir...

Gerçekten bazı durumlarda zor ama,mümkün olduğunca ön fikir ve önyargılardan arınıp,karşımızdakinin sadece söylediklerine odaklanarak dinlediğimizde, etkili bir iletişimin de ilk adımını atmış oluruz.

Ayrıca,o insan da bu yaklaşımınızdan dolayı bize güven duyarak,daha samimi paylaşımlarda bulunur.


Etkin Dinleyin

‘’Evlilik sorunları neden olur,nasıl düzelir?’’ isimli yazımda ve diğer bazı yazılarımda, etkin dinleme konusunu detaylı ele almıştım...

İyi bir insan olmak istiyorsak,ikinci önemli konu,karşımızdakini gerçekten insan yerine koyup,dinlemektir...Baştan savmadan,anlattıklarına veya söylediklerine odaklanarak bir insanı dinlerseniz,inanın ekstra hiçbir şey yapmasanız bile o insan sizin için ‘’iyi’’ der.

Empati Kurun

Karşımızdaki insanın içinde bulunduğu reel veya psikolojik durumu anlayıp,olaylara ve kişilere o pencereden bakabilmeye empati denir.

İyi insanların istisnasız tümü empati yaparlar...Ve en önemlisi,empati,bir sonraki maddede açıklayacağım anlayışı beraberinde getirir.


Anlayışlı Ve Toleranslı Olun

Hatasız insan yoktur...Hepimizin bir veya bir çok kez iyi veya kötü niyetle yaptığı hatalar vardır...Anlayış göstermek,affetmek ve ilişkilerde esneklik,iyi bir insanda olması gereken ön temel özelliklerden birisidir.

Şefkatli Olun

Geldik son ve en önemli maddeye...’’saygı duyulan insanların 8 özelliği’’ isimli yazımda açıkladığım konu burada da geçerli..

Şefkat ve sevgi yoksa,diğer tüm adımları doğru atmış olsanız dahi,sizi gerçek anlamda iyi insan yapmaz.


Ne demek istediğimi yukarıdaki maddelere istinaden bir örnekle açıklayayım,daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir;

Arkadaşınızla sorununuz var,konuşuyorsunuz...o,size yaşadığınız sorunla ilgili kendi bakış açısından durumu anlatıyor (Varsaymıyoruz).Ne dediğine odaklanıyoruz,can kulağıyla dinliyoruz (Etkin dinliyoruz).Konuya bir de onun bakış açısından bakıyoruz,anlamaya çalışıyoruz (Empati kuruyoruz).Tüm bunların sonucunda, o hatalı bile olsa(anlayış ve tolerans gösteriyoruz).Bu dört özelliğin üzerine,merhamet ve şefkatimizi eklersek işte o zaman iyi insan olmanın erdemlerini tamamıyla yerine getirmiş oluruz...

Çünkü,bağışlayıcı ve affedici olmak,iyi insan olmanın en üst noktasıdır.Deyim yerinde ise ‘’Nirvanası'dır.’’

İyi insan olmaya dair daha onlarca madde eklenebilir...Ama yazıma başlarken de belirttiğim gibi,iyi bir insanın temelde bu 5 özelliği olmalıdır.Diğer özellikler bunların içerisinde yer alan alt gruplar veya destekleyici yan alanlardır.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top