Kadınlar Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Gerçek


Kadın ve Erkek Arasındaki 7 Temel Fark

Bu yazıyı kaleme almaktaki maksadım ‘’hangi cinsiyet daha üstündür’’ değirmenine su taşımak değil...Eşini veya sevgilisini daha iyi tanımak isteyen erkekler ve de kendisiyle barışık olmak isteyen kadınlara bir nebze de olsa yardımcı olmak...Dilerim amacıma ulaşırım!

Kadınları erkeklerden ayıran psikolojik,duygusal ve düşünsel faktörleri şu şekilde sıralamak mümkün;

Kadınların acı eşiği daha yüksektir

Klinik ortamda da kanıtlanmış bir gerçek ama biz yine de hatırlatalım dedik...Kadının acı ve ağrı eşiği erkekten neredeyse %50 daha yüksek!Bu nedenledir ki,kadınlar başta doğum sancısı olmak üzere çoğu ağrı ve acıya erkeklere nazaran daha dayanıklıdır.


Kadın beyni anlamak üzerine kurguludur

Erkek,bir durum veya konuyu biraz inceledikten sonra tanımlamaya meyillidir.Yani bir tür genelleme de diyebiliriz.Kadın ise tam olarak anlamak ister.Anlamadığında veya yeterince aydınlatılmadığında asla ikna olmaz.

Kadın detaylara önem verir

Yukarıdaki başlıkla ilintili olan bir konu aslında...Anlamak,konumlandırmak ve özümsemek nihayetinde ayrıntıları bilmeyi de gerektirir.Kadın detaylarda gizli anlamı yakalamak ister,erkek ise bu duruma bir anlam veremeyip’’ne gereksiz bir çaba’’diye düşünür.

Kadın tümevarımcıdır

Kadın parçaları bilreştirip bütüne ulaşmaya odaklıdır.Yani bir tür yap-boz oyunu gibi bakar mevcut duruma.Erkek ise tümdengelimcidir.Yani bütünden parçalara iner.Eşler arası anlaşmazlıklarda uzlaşı sağlanamamasının en büyük nedenleri de bu yaklaşım farklılığıdır.


Kadın orgazmı erkeğinkinden daha uzun ve şiddetlidir

Cinsellik sayfası editörümüzün bir yazısında yer alan bilimsel veriyi aynen paylaşıyorum:’’Kadın orgazmı erkeğinkinden daha uzun sürer.Erkek orgazmı 30 saniye civarındayken,ortalama kadın orgazmı 1,5 dakikadır.’’

Kadın Dokunsaldır

Duyu organlarını iletişimde kullanma yöntemleri de kadın-erkek açısından oldukça farklıdır...Kadınlar genellikle dokunarak anlamak ve tanımak isterler.Erkekler ise sözel iletişime öncelik verirler.

Kadın Sabırlıdır

Aslına bakarsanız yukarıdaki birkaç özelliği yorumladığınızda kadınların deyim yerinde ise tam bir ‘’sabır taşı’’olduğunu farkedersiniz...Kadının sabrı analitik düşünce yapısına ve neden-sonuç ilişkisine verdiği önemden kaynaklıdır.Erkeğin sonuç odaklı yaklaşımı sabırlı ve metanetli olmasını önler.


Elbette iki cinsiyeti ayıran daha farklı alt başlıkları da sıralamak mümkün...Ama bir kadınla iyi anlaşmak ve onunla mutlu yaşamak istiyorsanız bu yedi maddeyi aklınızın bir kenarında tutun ve uygulayın derim.

Bu makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından kaleme alınmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top