Mutlu evliliğin 9 işareti


İlişkinizin sağlıklı olduğunu gösteren 9 işaret

Mutlu bir evlilik için çeşitli yollar deneyen kadınların üzerinde esas durması gereken konu,sağlıklı ve mutlu bir evliliğin tanımını tam olarak yapabilmektir.

Demek istediğim şu; Eşinizin şikayetçi olduğunuz tavır veya davranışı ortadan kalksa, evliliğiniz tamamıyla mutlu ve sağlıklı olacak mı? Eğer sağlıklı bir ilişkiden beklentilerinizi net olarak tanımlayabilirseniz, sizin ve eşinizin değişimi daha kolay olabilir.

Bu yazımda evlilik ve ilişki danışmanlığı yaptığım çiftlere paylaştığım mutlu ilişki tanımını sizlerle de maddeler halinde paylaşacağım.

Mutlu evliliğin 9 belirtisi

1- Duygu ve düşüncelerinizi özgürce paylaşabiliyorsanız

Mutlu ve iyi iletişimi olan çiftler, korkmadan,çekinmeden duygu ve düşüncelerini birbirleriyle paylaşırlar.Söylediklerinden dolayı birbirlerini yargılamaz ,şeffaf iletişim kurarlar.

2- Karar ve sorumlulukları paylaşıyorsanız

İlişkide alınması gereken önemli kararları almak,sorumluluğu ortaklaşa üstlenmek sağlıklı bir evliliğin en önemli göstergelerindendir.


3- Tartışmalarınızda soruna değil çözüme odaklanıyorsanız

Her evlilikte tartışmalar olur...Diğer bazı yazılarımda da belirttiğim üzere,önemli olan sonuçlar üzerinden değil,sorunun kaynağı olan nedenler üzerinden tartışabilmektir.

4- Düzenli ve sağlıklı bir cinsel hayatınız varsa

Evlilikte mutluluğun olmazsa olmazı,kadın ve erkeğin doyuma ulaştığı kaliteli bir seks hayatıdır.Cinselliği göz ardı ederek sağlanmaya çalışılan mutlu evlilik denemesi başarısızlığa mahkumdur.


5- Hedefleriniz ve değerleriniz birbirinizle uyumluysa

Karı-koca rolleriniz dışında birey olarak hedefleriniz ve kişisel değerlerinizin harmonik olması mutlu evlilik için önemlidir.Örneğin ; kariyer hedefi olan bir kadın kocası tarafından desteklenmeli,aynı şekilde kadın da kariyer hedefini evliliğinin gerçeklerini göz önüne alarak yapmalıdır. 

6- Birlikte zaman geçirmek önceliğiniz ise

Sağlıklı iletişimin en önemli koşulu karşılıklı etkileşim içinde olmak yani,birlikte zaman geçirmektir.İş yoğunluğu,çocuklar v.b nedenlere rağmen ekstra zaman yaratıp birbirlerine vakit ayıran çiftlerin evliliği her zaman daha mutlu olur.


7- Birbirinizin toplumsal kimliğine saygı duyuyorsanız

Kadın ve erkeğin evlilik dışında bir sosyal hayatı olmalıdır.Mutlu çift olmak demek her an birlikte olup,her şeyi birlikte yapmak demek değildir.Birbirlerinin sosyal hayatına saygı duyan,evlilik dışındaki sosyal yaşamını destekleyen çiftlerin evliliklerinde daha mutlu oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

8- Birbirinize saygılı davranıyorsanız

Eşlerin birbirlerine olan saygılarının bazı basit göstergeleri vardır;Evde iş paylaşımı yapmak,hakaret etmemek,söz kesmemek,ilgiyle dinlemek,kalp kırmamak gibi temel saygı değerleri mutlu bir ilişkinin belki de en önemli şartıdır.

9- Kendinizi özgür ama bağlı hissediyorsanız

En önemli mutlu evlilik işareti budur sevgili arkadaşlar! Evliliğinizde kendinizi özgür ama bir o kadar da bağlı hissediyorsanız , ilişkiniz gerçekten çok iyi bir seviyede demektir.

Not:Bu yazımda bilerek birbirini sevmek veya aşık olmak gibi bir başlıktan söz etmedim.Çünkü,ortada sevgi veya aşk yoksa yukarıdaki başlıkların hiçbir anlamı yoktur.

Bu makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top