Mutlu evlilik için eşinize söylememeniz gereken 4 şey!


Evlilikte mutlu olmak için eşinize söylememeniz gereken 4 şey!

Mutlu bir evlilik hayatı için yapılması ve yapılmaması gereken bazı şeyler var...Özellikle erkeklerin aşırı hassas oldukları bazı konularda  doğru iletişim yöntemlerini kullanmak ,evlilikte mutluluğun en önemli sırlarındandır.

Sorunsuz bir evlilik hayatı için aşağıdaki konularda kocanızla sağlıklı iletişim kurmanızı tavsiye ederim;

1-Eşinizin değişmesi imkansız veya çok zor olan fiziksel özelliklerini yüzüne vurmayın

Varsayalım kocanızın boyu kısa ve aslında biraz uzun olsa fena olmazdı..Veya eşinizin penis boyu kısa ve biraz daha uzun olmasını istiyorsunuz.Şimdi bu sorunu eşinize bir eksiklik gibi söylerseniz,onda yetersizlik ve öfke duyguları uyandırmaktan başka bir işe yaramaz.Çünkü değişmesi imkansız fiziksel özellikleri bir kusur gibi söylemek sonucu değiştirmez.Biraz çabayla değişebilecek konularda ise yapıcı tavır sergilemeniz,olumluya odaklanmanız eşinizden beklediğinizi değişimi hızlandırır.Örneğin biraz kilo vermesini,göbeğini eritmesini istediğiniz kocanıza ‘’kilolusun,göbeklisin,acilen kilo vermen lazım’’ benzeri cümleler kurmak yerine,’’Sağlıklı ,mutlu  ve uzun bir hayat yaşayalım aşkım...Bunun içinde kilomuza dikkat etmeliyiz.İstersen beraber spora başlayalım ne dersin?’’ gibi bir cümle kurarsanız eşiniz daha çok motive olacaktır.


2-Ailesi hakkında rencide edici konuşmayın

Kabul edin veya etmeyin,evlendiğiniz andan itibaren eşinizin anne baba ve kardeşleri sizinde anne –babanız ve kardeşiniz olurlar.Bir erkeğe ailesi ile ilgili sürekli  negatif geri bildirimler vermek,ailesinin eksik ve hatalarını yüzüne vurmak,evlilikte yapılan en yaygın hatalardan birisidir.

Eşinizin ailesinin tavır ve davranışlarını beğenmiyorsanız ama bu davranışların evliliğinize bir zarar yoksa,susmanızı tavsiye ederim.Eğer bu tutum ve davranışlar evliliğinize,ilişkinize zarar veriyorsa durumu eşinizle doğru şekilde paylaşmalısınız.Peki nasıl bir paylaşım?

Diğer birkaç yazımda ele aldığım gibi,suçlama yerine o davranışın sizde yarattığı duygu ve düşünceleri anlatın.Örneğin;Kayınvalidenizin sizi kötü hissettiren patavatsız konuşmaları var ise,eşinizle şu şekilde konuşmanızı öneririm; ‘’Aşkım;Seni yetiştiren ve benim hayatıma anlam katmanı sağlayan aileni bende çok seviyorum.Onlara elimden gelen saygı ve sevgiyi göstermeye çalışıyorum.Ben bu kadar hassas ve duyarlı davranıp,saygı ev sevgide kusur etmemeye çalışırken,annenden gördüğüm tavırlar beni kötü hissettiriyor.Kendimi değersiz ve önemsiz hissediyorum.’’

Kendi duygu ve düşüncelerinize odaklandığınız,suçlayıcı olmadığınız her diyalog karşınızdaki insan tarafından daha iyi anlaşılmanızı sağlar.

3-Çevrenizdeki diğer erkeklerle kıyaslamayın

Eşinizde istediğiniz değişimi yakalamak için arkadaşınızın eşiyle,iş yerindeki başka bir erkekle kıyaslama yaparak bir ilerleme sağlayacağınızı düşünüyorsanız,kesinlikle yanılıyorsunuz ! Her erkek çocuk gibidir ve yetiştirilme tarzı gereği  kıyaslanmayı sevmez.Kıyaslama erkeğin tepkisel davranmasına ve daha da önemlisi kıskançlık göstermesine neden olabilir.Özellikle onun tanımadığı iş yerindeki bir erkekle kıyaslama yapmanız,kıskançlık krizi geçirmesine bile neden olabilir.

Kıyaslama sadece evlilikte değil,arkadaş,çocuk ,aile iletişiminde de sorun yaratır.Eğer kıyaslama odaklı bir eleştiri tarzınız varise,bu alışkanlığınızı bir an önce terk etmenizi öneririm. Empati yapın!Mesela,eşinizi sizi fiziksel görünüm konusunda yakın bir arkadaşınızla kıyaslasa ne hissedersiniz?


4-Seks performansı hakkında konuşurken doğru cümleler kurun

Cinsellik konusunda ilişki koçluğu yaptığım çoğu çiftin sorunu aslında seks hayatı ile ilgili değil ! Gözlemlediğim şu; Çiftler basit cinsellik sorunlarını bile konuşmayarak,içlerine atarak dağ gibi başka sorunların zeminini hazırlıyorlar.

Kocasının seks performansından memnun olmayan kadınlar için cinsellik sayfasında yer alan  ‘’Yatakta başarısız erkekle bu sorunu nasıl konuşmalı?’’ yazımda ayrıntılı olarak ele aldığım üzere,suçlamadan,yetersizlik hissi yaratmadan kocanıza  seksten beklentilerinizi ifade edin.

Sizi çok iyi tanıyan,en yakınınızdaki insan olan eşiniz bile beyninizi okuyamaz.

Özetle; Açık iletişim kurmak,hislerinizi ifade etmek,suçlayıcı olmamak ve hepsinden önemlisi ,saygılı bir üslupla konuşmak ,eşler arasında yaşanan çoğu sorunun üstesinden gelmek için yeterlidir.

Not:Bu makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır.Tüm evlilik ve iletişim sorunları için samimi yaklaşım, etkili çözümler! 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top