Mutlu olmanın 5 altın kuralı!


Mutlu olmak için ne yapmalı?

Her insan için mutluluğun tanımı farklıdır...Bazılarımız mutluluğu ‘’huzur ‘’ olarak tanımlar,bazılarımız ‘’sağlık’’,bazılarımız ise ‘’para’’...

Peki gerçekten tek kelime ile özetlenebilecek bir şey mi mutluluk? 

Aslına bakarsanız,tanımı ne olursa olsun, aşağıda sıraladığım 5 şey olmaz ise, tüm mutluluklar eksiktir ya da geçici...

Kalıcı ve gerçek mutluluğun 5 önemli kuralına birlikte göz atalım;

Mutluluğun sırları

1- Mutlu olmak istiyorsan üretmelisin

Üretimden kastedilen illa bir eşya ya da bir ürün imal etmek değil elbette...Nelerden hoşlanıyorsanız, sizi ne iyi hissettiriyorsa o alanlarda meşgul olun.Boş zamanlarınızda diğer insanların ve kendinizin faydasına olabilecek şeylere uğraşın.

Bir ağaç dikmek,bir kitap okumak,sokağa bir çöp bidonu yerleştirip sokağın kirlenmesini önlemek,sokak kedileri için minik bir barınak yapmak...Örnekleri sadece üretimin kafanızda şekillenmesi için verdim.

Bir insan ne kadar çok üretir ise,o kadar mutlu olur.Çünkü üretim maneviyatı güçlendirir.


2- Mutlu olmak istiyorsan paylaşmalısın

Neyi ne kadar paylaşabiliyorsan,gücün maddi ve manevi olarak nelere yetiyorsa o oranda paylaşmayı dene...

Bu paylaşımı çevrende ihtiyacı olan insanlara da yapabilirsin,hayır amacı güden dürüst sosyal yardım kuruluşlarına da.Seçim tamamen senin...Paylaşımı mutlaka maddi bir değer olarak da düşünme.Bir insanın sorununu samimi olarak dinlemek,bir yaşlının yalnızlığına ortak olmak da en güzel paylaşımlardır.


3- Mutlu olmak istiyorsan hoşgörülü ve bağışlayıcı olmalısın

Ne sen ne de dünyadaki hiçbir insan hatasız değil...Hatalar,yanlışlar birer tecrübedir.Bazıları ders alır,bazıları almaz.Sen ders alanlardan ol.Kendini kullandırmak derecesinde hoşgörülü ve iyimser de olma,herkesi yargılayan,kavga eden biriside olma...

İnsanlara bir şans tanı.Esnek ve hoşgörülü olmak belki sana geçici üzüntü ve sıkıntılar verebilir ama kalıcı olarak doğru yolda yürüyenin sen olduğunu unutma.


4- Mutlu olmak istiyorsan konuşmalısın

Samimi iletişimin kaybolduğu,herkesin yapay ve sahte cümlelerle konuştuğu sohbetlere inat,sen gerçekten içinden geldiği gibi konuş.Bir şey anlatıyorsan samimi olarak anlat,birisini dinliyorsan can kulağı ile dinle.

Kimseyi geçiştirme,kimseyi sıradanlaştırma...Geçiştirip o insanı kötü hissettirmektense özrünü bildir,daha sonra dinle.Bu yaklaşım karşındaki insanın sana olan saygısını artırır,kendine de özsaygın artar.


5- Mutlu olmak istiyorsan karşılıksız sevmelisin

‘’Ama’’, ‘’Fakat’’, ‘’İyi de ‘’ gibi ön eklerle başlayan hiçbir mazeret cümlesinin arkasına sığınmadan kalbini açabildiğin kadar aç insanlara...

Gerçekten sevmeyi dene.’’O insan ne düşünür,ne yapar,sevgimi hak edermi,bu sevgiyi taşır mı?’’Boşver bunları.Herkes kendi hayatını yaşıyor.Sen yaşadığın sevgi ile mutlusun.

Yani;Bir insanı karşılık beklemden,şüphe duymadan sevmek,aslında onu değil kendimizi mutlu hissetmek içindir de...

Mutluluğun sırlarını kitaplarda,gurularda,dağlarda,insanlarda arama...Mutluluğun sırları sende! Açığa çıkar ve mutlu yaşa...

Mutlu bir yaşam dileklerimle...

Bu makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından kaleme alınmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top