Narsist erkek nasıl anlaşılır?


Kocam / Sevgilim Narsist mi?

Narsistik kişilik bozukluğu olan bir erkekle birlikte olduğunuzu düşünüyorsanız ama emin de değilseniz, bu yazıda yer alan belirtiler ,eşinizin veya sevgilinizin narsist olup olmadığınızı anlamanıza yardım edecektir.

Öncelikle Narsist/Narsistik Kişilik bozukluğu nedir, tanımı yapalım,ardından narsist insan nasıl anlaşılır sorusunu cevaplayalım.

Narsisizm ne demek ?

Narsisizm (özseverlik) ,bir insanın kendine tapması,kendinden başka herkesi kullanılacak birer nesne olarak görmesi halidir.Narsistik (Veya narsist) ise bu davranış bozukluğuna sahip insana verilen isimdir.

Narsist bir insan,dünyanın sadece kendi etrafında döndüğünü zanneder.Tam anlamıyla kendine aşık ve tapınan tavırlar sergiler.Kendinden başka kimsenin duyguları,düşünceleri,içinde bulunduğu durum önemli değildir..Cinsellik başta olmak üzere tüm ihtiyaçları istediği her an karşılanmalıdır.Özetle; Narsistik kişilik bozukluğu olan bir erkek veya kadın,herkesi birer ‘’böcek’’  olarak görür.


Narsist eş veya sevgili nasıl anlaşılır?

Öncelikle belirtmeliyim ki, her ,insanda görülebilecek doğal ve masum bencillikler narsisizm kategorisine girmez.Narsistik bir insanı ele veren davranışlar şu şekilde sıralanabilir;

Narsistik insan sizin duygu ve düşüncelerinize değer vermez

Flört,romantizm,aşk konularında tam bir usta olan narsist insan,karşısındaki kadın veya erkeği kolayca etkiler.İdeal eş veya sevgili tanımına uygun davranmakta ustadırlar.Ancak ilişkinin üzerinden belirli zaman geçtikçe gerçek yüzlerini görebilirsiniz.

Narsist insan dinliyor gibi yapar ,dinlemez,ilgileniyormuş gibi yapar,ilgilenmez.Çünkü değerli olan kendisi ve kendisinin istekleridir.Karşısındakinin duygu,düşünce ve görüşlerine değer vermeyen narsist insan , konuşurken göz teması kurmaz,vücut dili sıkıldığını ele verir( farklı şeylere odaklanma,konuyu kaçırma,yorum istediğinizde derinlemesine analizler yerine yuvarlak cümlelerle geçiştirme gibi)

Narsistik bir insanın başkalarıyla da ilişkisi vardır

Narsisizmin tetikleyici dürtüleri cinsellikle ilgilidir.Kendine her alanda gördüğü gibi, cinsellikte de diğer insanlardan sütün gören narsist,arzularını tatmin etmek için başka kadınlarla yatmayı,ihanet etmeyi kendisinin hakkı olarak görür ve bundan dolayı bir suçluluk hissetmez.


Narsist insan önceki ilişkilerini övünerek anlatır

Sürekli eski eşi,sevgilisi veya nişanlısı ile olan ilişkisinde ne kadar mükemmel olduğundan söz eden bir erkeğin narsistik olması yüksek ihtimaldir.Narsistik insanların en temel beklentilerinden birisi karşısındaki insanın ona olan hayranlığını görmektir.Esasen narsistik kişilik bozukluğu olan insanı besleyen de bu hayranlığı ve aczi görme dürtüsüdür.

Önceki ilişkilerinde ne kadar kusursuz ve ideal olduğunu anlatırken,elbette ilişki yaşadığı kadını kötüleyecektir,narsistik bir partner..

Narsist insan abartılı derecede ihtişamlı aksesuar ve kıyafetler tercih eder

Özgüven sorunu ve yetersizlik hissi yaşayan narsistik insan, diğerlerinin hayranlığını kazanmak için abartılı aksesuarlar ,markalı kıyafetler,dikkat çeken takılar kullanırlar.Bu yolla eksik yanlarını kapattıklarını ve karşısındaki insanları ezdiklerini düşünürler.


Narsist insan boşanma veya ayrılıktan sonra tekrar birleşmek ister

Boşanmış veya ilişkisini sona erdirmiş narsist,yeniden barışmanın ve birlikte olmanın yollarını arayabilir.Ama bunu yamasının nedeni üzüntü veya pişmanlık değildir... Yalnız kalmaya tahammül edemeyen narsistik eş, başka birisini bulana kadar eski karısı veya sevgilisi ile barışıp devam etmek eğilimindedir.Yani narsist bir partner,sevgilisinin veya eşinin duyguları ile rahtça oynar,yalan söyler ve bunları yaparken oldukça inandırıcıdır.


Narsist insan eşini veya sevgilisini seks kölesi gibi görür

Konuya başlarken de belirttiğim gibi,narsistin odağı kendi ihtiyaçlarının tatminidir.Canı sevişmek istediğinde hemen sevişmeli,işi bitiğinde ise sırtını dönüp uyumalıdır.Yoğun bir yetersizlik hissi yaşayan narsistlerin büyük bölümünün,seks performansları genel anlamda yeterli değildir.En iyi seksi yaptığını sanan narsist için önemli olan karşı cinsi cinsel açıdan teslim almak,ele geçirmek ve hayranlığını kazanmaktır.

Narsist insan hep başkalarını aşağılar,alay eder

Herkesten üstün ve yetenekli olduğunu düşünen narsist,başkalarının eksik ve yetersiz yanlarıyla acımasızca dalga geçer,hep eksik ve kusur arar.Bunları dile getirdikçe daha çok hayran kazanacağını düşünür.Küçük düşürmek istediği insanların guruları ile oynamak,onlara hakaret etmek narsistik bir insan için sıradan bir konudur.


Narsist insan uzun vadeli planlar ve taahhütlerden hoşlanmaz

Sevgilisi evlilik konusunu açtığında konuyu değiştiren bir sevgili,eşi kredi ile ev almak istediğinde bahanelerle onu oyalan bir eş,sürekli iş değiştiren bir koca...Hepsinin ortak özelliği uzun vadeli planlardan uzak durmak..Çünkü narsist  uzun süre aynı ortam ve kişilerle olursa; ezecek,hükmedecek,aşağılayacak,egosunu tatmin edecek yeni insanlarla tanışamayacağını düşünür ve bu onun için ölümle eşdeğerdir...

Yukarıdaki belirtiler, narsist bir insanı ele veren davranış ve tutumlardır.’’Kocam narsist mi?’’ ‘’Sevgilimin narsist olduğunu nasıl anlarım?’’ gibi sorularla bana gelen danışanlarıma ilk iş olarak bu belirtilere dikkat etmelerini tavsiye ediyorum...Eğer sizde birlikte olduğunuz insanda bu belirtileri görüyorsanız ciddi ve zorlu bir ilişki sizi bekliyor demektir...Çünkü narsistik kişilik bozukluğu ilişkiyi hırpalar,ciddi ve uzun süren bir tedavi gerektirir.

Bu makale TAM Koçluk tarafından yazılmıştır.http://tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top