Neden Hep Olumsuz Şeylere Odaklanıyorum?


Neden Hep Kötü Bir Şey Olacakmış Gibi Hissediyorum?

Duygusal ve düşünsel anlamda olumsuza odaklanmanın temel nedeni psikiyatrik rahatsızlıklardır...Depresyon ve anksiyete(huzursuzluk) pesimistik duygulara neden olan başlıca hastalıklardır.

Bununla birlikte,psikolojik anlamda elle tutulur bir sorunu olmayan insanlar da sürekli veya dönem-dönem negatif şeylere odaklanabilirler.

Her şeyin kötü olacağı,mutlu olunsa dahi mutlaka kötü bir şeyler yaşanacağı,tüm güzelliklerin eninde sonunda bir dramla biteceği duygu ve düşünceleri ile karakterize olan pesimist yaklaşımın nedenleri şu şekilde sıralanabilir;


Travmalar

Bireyin hayatının bir döneminde yaşadığı travmalar (örneğin;taciz,hapse girme,asılsız itham v.d) olumsuz duygu ve düşüncelerin beslendiği ana etkenlerdir.

Yaşanan travma ile bir uzman eşliğinde yüzleşip,onu bertaraf etmek ise olumsuz duygulanımı yenmek için en etkili yöntemdir.


Ani Kayıplar

Yakın çevreden birinin ölümü veya kaybolması olumsuz şeylere odaklanmanın bir diğer nedenidir.Özellikle anne,baba,evlat veya eş gibi 1. Dereceden akrabaların vefatı bireyi derinden sarsar.Hayatta her şeyin kötü olduğu ve daha da kötüye gideceği düşüncesinden kendini alamaz.

Büyük ve ani kayıplardan sonra her insan bir süre acı ve yas yaşar ancak bu süre 3 aydan uzun ise,birey derin bir yalnızlığa ve mutsuzluğa sürükleniyorsa,yakınları duruma müdahale edip,bir psikiyatri hekimine gitmeye razı etmelidirler.

Özgüven Eksikliği

Pesimist insanlarda sıkça görülen ancak,dışa vurulamayan sorunlardan birisi de özgüven eksikliğidir.Birey özgüvensiz damgası yememek için sorununu başka şeylerle perdeleme eğilimindedir.Hatta çoğu zaman psikiyatrları bile yanıltmaları mümkündür.

Özgüveni düşük insan hayata etki edemediğini düşünerek,edilgen bir düşünce yapısına bürünür.Aktif rol almadıı bir yaşamda bütün kötülüklerin onu bulacağına inanır.


Sağlıksız Aile Ortamında Yetişmek

Çocukluk kaynaklı pesimistik duygulanımın nedeni sorunlu bir aile ortamıdır.Anne-baba kavgası,iletişimsizlik,aşırı sevgi veya sevgisiz büyüme gibi faktörler,çocuğun geleceğe dair mutluluk hayallerini yıkar.Büyüklerin dünyasında hep şiddet ve kavganın olduğunu düşünen çocuk adeta büyümekten korkar...

En mutlu anında bile üzüntü duyan,kötü şeyler olacağına inanan insanların en önemli nedenleri kabaca bu şekilde özetlenebilir.Bununla birlikte,daha farklı alt nedenler de bu tür duygu ve düşünceleri tetikleyebilir.

Olumsuza odaklanma,kadınlarda erkeklere nazaran daha sık karşılaşılan bir sorundur.Kadınların toplumdaki yeri,çektikleri sıkıntı ve eziyetler göz önüne alındığında,durumun böyle olması gayet doğaldır...

Negatif duygulanım bozukluğunda sorunun doğru teşhisi ve tedavisi için psikiyatri hekimine başvurmak en doğru seçenektir.

Sağlıklı bir yaşam dileklerimle.


Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top