Neden bir sevgilim yok?


Benim neden bir erkek arkadaşım yok?

Sevgilisi olmayan kızların,sevgilisi olan arkadaşlarını imrenerek biraz da kıskanarak,akıllarından geçirdikleri en klasik sorudur ; ‘’benim neden bir sevgilim yok?’’ sorusu...

‘’Yeterince güzel değilim’’, ‘’beni kimse beğenmiyor ki!’’, ‘’erkekler yüzüme bile bakmıyor!’’, ‘’benim istediklerim beni istemiyor,beni istemeyenleri de ben beğenmiyorum.’’ Benzeri mazeret cümlelerini bir yana bırakıp,sevgilisiz bir kadın olmanızın gerçek nedenlerini ele almaya hazırsanız bu yazı tam size göre !

Eğer diyorsanız ki, ‘’Yok ben öyle derinlere inmek istemem’’ ,Google a geri dönüp diğer yazılara göz atmanızı tavsiye ederim.Zira bu yazıyı okumak sizin için zaman kaybı olabilir.

Sevgili bulamayışınızın 4 olası nedeni

1- Beklentilerinizi yüksek tutuyor olabilirsiniz

Yaşamdan,ilişkiden ve bir erkekten beklentilerini yüksek tutan kadınların sevgili bulması bir erkekle flört etmesi zordur.Özellikle günümüzün yüzeysel ilişkileri ve saçma erkek tavırları kadınları ilişkiden soğutuyor.

Tamam buraya kadar haklısınız.Hayat ,ilişkiler ve erkekler giderek yüzeyselleşiyor...Ama üzerinde düşünmeniz gereken konu şu;Bu yapmacık ilişkiler nedeniyle herkesi aynı kategoriye koymak,erkekleri ve ilişkileri tümden reddetmek ve bir fanusun içine hapsolmak ne kadar sağlıklı ? ‘’Olsun ben böyle iyiyim’’ dediğinizi duyar gibiyim.Yine şeytanın avukatlığını yapacağım,özür dilerim ama,bu cümle aslında sorumluluktan kaçma ve yeterince cesur olmamanın bir kılıfı.

Kişiliğinizi,gururunuzu yıpratmadan pekala yeni başlangıçlar yapabilirsiniz.Baktınız karşınızdaki erkek çok basit,orada bırakırsınız! Ama bilmenizi isterim;Çoğu erkek ilişkiye yüzeysel ve seks odaklı başlar,kadın onu dönüştürür.Bence denemeye ve bir insanı geliştirmeye değer..Baktınız olmuyor,orada bırakırsınız.Ama en azından denemiş olursunuz.


2- Kişisel farkındalık sorunu yaşıyor olabilirsiniz

Aslında bir önceki madde ile bağlantılı bir sorun.Yani başkalarından beklentiniz ne ölçüde yüksek ise,o oranda kendinizi de çok farklı bir yerlere koyuyor olabilirsiniz.

Fiziksel,düşünsel ve davranışsal olarak kendinizi diğer insanlardan farklı bir yere koyup , kalitenize uygun bir ‘’beyaz atlı prens’’ beklemek,muhtemelen sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.Dünyada 7 milyar insan, 7 milyar kişilik var...Genetik kodlarımızın bile %99 oranında aynı olduğu diğer insanlardan bizi üstün kılan,ayrıcalıklı kılan ne olabilir ki?

Demiyorum ki,kendi entelektüel seviyenize uygun olmayan biriyle aşk yaşayın...Ama herkesi ince eleyip sık dokuyarak beğenmemek,ömür boyu sürecek bir yalnızlığın habercisi olabilir.


3- Konfor alanınızdan çıkmak istemiyor olabilirsiniz

Herkes yaşamını bir rutine soktuğu anda konfor alanı oluşturur ve yenilikler için kılını dahi kıpırdatmak istemez.Bu insanoğlunun aşk,iş,evlilik dahil tüm yaşam alanlarında genel eğilimidir.

Kankalarla zaman geçiren, hesap vermeyen,hesap sormayan,kıskaçlıkla,triple uğraşmayan bir kız olmak varken, bir erkekle uğraşmak da neymiş! İşte tam da bu konfor alanı...

Konfor alanları kısa ve orta vadede  insanları mutlu eder,sorunsuz bir yaşam sürmelerini sağlar.Ama sürekli bu alan içinde kalmak her anlamda insanı geriye götürür,yaşamdan ve gerçeklerden koparır.Sevgili ile uğraşmak,onunla tartışmak,ilişkiye anlam katmak  gibi şeyler,duygusal olarak kurduğunuz konfor alanı bozan ve sizi ileriye taşıyan şeylerdir.


4- Özgüven eksikliği yaşıyor olabilirsiniz

Genellikle ebeveynlerin müdahaleci ve korumacı yetiştirme tarzı nedeniyle oluşan yetersizlik hissi,özgüven eksikliğinin en büyük nedenidir.Kendini(öyle olmadığı halde) güzel bulmayan,sürekli başka kızlarla kendini kıyaslayıp yetersiz olduğunu düşünen bir insanın bırakın sevgili yapmayı,sokakta yürümesi bile zordur!

 Her an kendini sorgulayan,eleştiren ve suçlayan bir kişilik yapınız var ise, size bir tek önerim var;Bu hale gelmenize neden olan idealist,sorgulayan,kusur arayan anne veya baba ile içinizde hesaplaşın ve onunla yarışmayı bırakın! 

Onlar için yaşamanın(genelde bilinçsizce),onara layık olmaya çalışmanın sizi hayattan kopardığının farkında olun.

Son söz; Hayat hata yapmaya değecek kadar güzel...Ve çoğu güzellikler yapılan hatalardan alınan derslerle yaşanır...Hata yapmaktan korkmayın!

Bu yazı TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır. www.tamkocluk.com


Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top