Neden hep yanlış kararlar veriyorum?


Yanlış karar alma nedenleri ve önleme yolları

İş ve sosyal yaşamda alınan yanlış kararlar bir insanın hayatını çok kısa sürede tersine çevirip içinden çıkılamaz sorunlara neden olmakta.

İş hayatında iflas,evlilik hayatında boşanmalar,sosyal yaşamda ise yalnızlık yanlış karar almanın en dramatik sonuçlarıdır.Elbette herkes hata yapar,hatta tecrübe kazanmak için hatalar yapılmalıdır.Bununla birlikte,hatalardan ders çıkarmayıp sürekli  yanlış kararlar vermek sağlıklı bir durum değildir.

Bu yazımda  hayati konularda isabetli karar vermek için neler yapılması gerektiğini açıklayacağım.

Sürekli hata yapmayı nasıl önlerim?

1- Tarafsız görüşler alın

Yaşamınızın dönüm noktalarından birisi olabilecek bir karar vermeden önce mutlaka objektif ve uzman bir görüşe başvurun.Vereceğiniz kararın riski sıfır olsa bile size madalyonun diğer tarafını gösterecek tarafsız bir bakış açısını dinleyin.

Özellik sıfır riski olduğunu düşündüğünüz bir iş kurarken,sırılsıklam aşık olduğunuz bir erkekle evlenirken,ayrılma/boşanma kararları verirken tarafsız yorum ve görüşlere başvurmak çok daha önemlidir.


2- Sınırlarınızı belirleyin

Kararınızı uygulamaya başlamadan önce nerede duracağınızı,yani kararınızdan ne zaman vazgeçeceğinizi kesin olarak belirlemelisiniz.

Örneğin kadın girişimci olarak bir işyeri açtınız ve işler beklediğiniz gibi gitmiyor.Sürekli ‘’biraz daha dayanayım,kredi çekeyim belki iler açılır ‘’ mantığıyla hareket ederseniz maddi kayıplarınız daha fazla olabilir. İş yerini açmadan önce para limiti,süre limiti belirlenirse nispeten daha az hasarla atlatılır.

3- Başkalarını da düşünün

Vereceğiniz karar ne yazık ki sadece sizi ilgilendirmiyor.Kocanız,çocuklarınız,anne babanız kısaca yakın çevrenizde olan herkes kararınızın sonuçlarından olumlu veya olumsuz etkilenecektir.Onları da hesaba katarak alacağınız kararlar çok daha sağlıklı olacaktır.


4- Dolduruşa gelmeyin

Kronik olarak yanlış karar veren insanların en büyük özellikleri kolayca gaza gelmeleridir...Yeterince ön çalışma yapmadan,iyice araştırmadan eş,dost ,arkadaş dolduruşu ile alınan çoğu karar maalesef hayal kırıklığı ile sonuçlanmaktadır.

Yanlış erkekle evlilik,ayakları yere basmayan bir girişimcilik,yanlış okul tercihi...Bu hayal kırıklıklarını yaşadıysanız,umudunuzu kaybetmeyin ! Hayaller ve umutlardır insanı hayata bağlayan...Yukarıdaki uyarıları dikkate alıp hayallerinizin peşinden daha sağlam adımlarla koşun :)

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top