Neden hiç arkadaşım yok ?


Neden benim hiç dostum yok?

Yakın arkadaş,kanka,sıkı dost sorunu yaşıyor ve bu durumdan dolayı üzülüp, ‘’ neden benimde diğer kızlar gibi samimi bir arkadaşım yok ?’’ diye kara-kara düşünüyorsanız, işte bu sorunuzun olası nedenleri :)

1-Hiçbir şeyi beğenmiyorsunuz ve sürekli şikayet ediyorsunuz

Dostlarınızla güzel sohbetler etmek ve keyifli zaman geçirmek istiyor olmanız çok normal. Peki, neler paylaşıyorsunuz hiç dikkat ettiniz mi? Kabul edelim hayatımız mükemmel olmadığında şikayet edebiliriz. Ama bu sürekli tekrarlanan bir şey olduğunda karşımızdaki kişi bizimle vakit geçirmekten zevk almak yerine bunalacaktır. Sürekli ilişkilerinden, hayatından, işinden, durumunda şikayet etmek etrafınızda negatif bir enerji alanı yaratarak insanların sizinle olmaktan keyif almamasına neden olur. Bu yüzden paylaşımda bulunurken sürekli şikayet edip sızlanmak yerine daha pozitif olmayı deneyin. Olayları olumlu yönden ele alın, karşınızdakini de motive etmesini bilin. İşe yarayacak :)

2- Bencilsiniz 

İnsanın kendisini düşünmesi güzel ama ya karşınızdaki kişinin istekleri? Birisi ile sağlıklı bir arkadaşlık yürütmek istiyorsanız sadece kendinizi düşünmeyi bırakmalısınız. Konu sadece siz ve beklentileriniz, hayatınız çevresinde dönmemeli. Karşınızdaki kişinin istek ve beklentilerini anlayabilir, empati yapabilirseniz uzun süren arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Bencilliği yenmek için karşınızdaki kişiyi dinleyin ve ortak kararlar alın. Planlarınızı ikinizin de istediği şekilde yapın. Kimse sadece kendisini düşünen birisi ile uzun süre arkadaş olmak istemez. İnsanlar ilişki içerisinde olduğu kişiler tarafından anlaşılmak ister. Karşınızdaki kişiyi anladığınızı hissettirdiğinizde samimi bir dostluğun temelini atmış olursunuz. 


3- Yarışıyorsunuz 

Kadınların doğasında bir rekabet olduğu doğru. En yakın dostlar arasında bile ufak kıskançlıklar olabilir. Ancak durumu abartmak arkadaşlarınızı kaybetmenize neden olacaktır. Her konuda veya ortamda kendiniz ve sahip olduklarınızla dikkat çekip rekabet yaratmak bir saatten sonra karşınızdaki kişinin sizden yavaş yavaş uzaklaşmaya başlamasına neden olacaktır. Hem unutmayın ki alçakgönüllü olmak her zaman daha asil bir duruştur :) 


4- Dedikodunun dozunu kaçırıyorsunuz

Birileri hakkında konuşmak kadar normal bir şey yok! Fakat durup düşündüğünüzde birileri hakkında kimlerle, ne kadar, neler paylaşıyorsunuz? Paylaşımlarınızın içeriği sadece dedikodudan ibaret ise insanların sizden sıkılması, sizinle derin bir arkadaşlık kurmak için adım atmaması çok normal. Hem güven duygusunu sarstığınız için insanların size sırlarını anlatmasını bekleyemezsiniz. Hal böyle olunca sağlıklı arkadaşlıklar kurmak da gittikçe zorlaşır.  Eğer dedikodu huyunuzu değiştirmek istiyorsanız öncelikle aklınızı başka şeylerle meşgul etmeye odaklanmalısınız. Kitap okumak iyi bir başlangıç olabilir. İnsanlarla bir araya geldiğinizde onları daha fazla dinleyebilirsiniz. 


5- Beklentileriniz fazla

Karşımızdaki insanlardan beklentilerimiz fazla olduğunda hayal kırıklıkları da fazla olacaktır ve bu genelde kaçınılmazdır. Arkadaşlarınız siz aradığınızda her an ulaşılabilir olmayabilirler, sizinle tüm gün vakit geçiremeyecek kadar yoğun olabilirler, sizi her an dileyecek modda olmayabilirler ama bunlar sizi hayal kırıklığına uğratmamalı.

 Böyle anlaşılması kolay sebepler yüzünden dostluklarınızı bitirirseniz bir gün yalnız kalabilirsiniz. Daha anlayışlı olabilir ve kendinize yeni hobiler edinerek boş zamanlarınızı değerlendirebilirsiniz. 

6- Yüzeyselsiniz

Belki de dostlukları en çok bitiren sebeplerden birisi… Samimi arkadaşlıklar kurmak istiyorsunuz, keyifli vakit geçirmek, mutlu olmak istiyorsunuz. Karşınızdaki kişi de muhtemelen aynı beklentiler içinde size yanaşıyor. Bir türlü yüzleşmediğiniz veya farkında olmadığınız kimliğiniz ile bütünleşmiş bir yönünüz var ; yüzeysel olmak! 

Evet, bu bir konfor alanıdır. Eğer içinden çıkmak istemezseniz sorumluluk almanıza ve birilerinin beklentilerini karşılamanıza, hiçbir konuda derine inmenize gerek yoktur. Fakat asıl sorun şu; bu durum ne zamana kadar devam edebilir ve sizi mutlu edebilir? Yüzeysel davrandığınızda karşınızdaki kişi sizi hiçbir zaman derin dostluklar kurulacak kişi alanına almayacaktır. Böylelikle yalnız kalmanız veya sizim gibi yüzeysel olan kişilerle yola devam etmeniz mümkündür.

Ne yapmalısınız? İnsanlarla derin temaslar kurabilmeyi öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Empati yapmak duygudaşlıktır, karşınızdaki kişinin acısını hissetmek değildir. Bu yüzden karşınızdaki kişi sizinle bir paylaşımda bulunmak istediğinde gerçekten onu anlamalı, duygularına cevap verebilmelisiniz. 

Ayrıca size yapıldığında kırılacağınızı düşündüğünüz bir şeyi de karşıdaki kişiye yapmayı bırakmalısınız. Arkadaşınız her hangi bir konuda üzüntüsünü anlatırken ‘’amaaaan boşver ya gereksiz gereksiz konulara kafayı takıyorsun!’’ dememeli, o sorun sizin için ufak bir sorun olsa bile karşınızdaki kişi için büyük bir sorun olabilir diye düşünüp onu anlamalısınız. Karşınızdaki kişiyi daha çok dinleyerek ve ‘’gerçek’’ duygularınızı daha çok dile getirerek güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. 

Samimiyet duygusu kolay oluşmaz ama güven çok kolay sarsılır. Bu yüzden iyi dostluklar kurabilmek için emek harcamanız gerektiğini hatırlayın.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top