Neden kankalarım hep erkek !


Neden En iyi arkadaşlarım erkekler?

Bazı kadınların en yakın dostları erkeklerden oluşur ve bu durum dönem- dönem kadını  rahatsız eder.’’ Niye hep erkeklerle arkadaşım?’’  ‘’ Neden benimde diğer kızlar gibi kız arkadaşlarım yok ?’’ ,’’ Acaba bende bir sorun mu var?’’  benzeri sorular bu rahatsızlığın sıkça dile getirilme şeklidir.

Bu yazımda, kankaları karşı cinsten oluşan kadın ve genç kızların yukarıdaki sorularını cevaplayacağım.

En yakın arkadaşlarım neden erkekler?

Samimiyet arayışı

Kadın-kadın ilişkilerinde öne çıkan temel sorunlardan birisi rekabettir.En samimi arkadaşlar ararsında bile bu rekabet yaşanır.Bu durum kadın doğasına aittir ve normaldir.Kadınlar arasında yaşanan bu yarış,kişilik yapısı gereği gerilimden ve rekabetten hoşlanmayan birisi için itici gelir ve hem cinsleri ile yeteri kadar yakınlaşıp samimi olamaz.

Erkeklerin iletişim şekli daha yalın olduğu için,rekabet ve gerginlik istemeyen kadın,erkeklerle daha samimi arkadaşlıklar kurar.


Konfor alanı (Rahatlık)

Her insan içinde bulunduğu durumdan memnunsa o durumu ve ilişkileri koruma ister...Buna konfor alanı denir.Özellikle bazı insanların gelişim ve değişime direnç göstermelerinin esas nedeni içinde bulundukları konfor alanını kaybetme korkusudur.

Sürekli bakımlı olmak,dikkat ve ilgi çekmek ,moda,makyaj,cilt bakımı gibi konularda yenilikleri takip etmek bazı kadınlar için bir tür konfor alanı kaybıdır.Diğer kadınlarla yakın ilişkiler kurarsa bu alanlarda kendini geliştirmesi gerekeceğini bildiği için,hem cinsleri yerine,kişisel bakım konusunda nispeten daha duyarsız olan erkeklerle arkadaşlıklarını geliştirir.


Derinleşme ihtiyacı

Samimiyet arayışı ile karıştırılsa da, dostluklarda derinleşme ihtiyacı daha farklı bir kavramdır.Samimi iki kadının iletişiminde yeteri kadar derinlik ve paylaşım olmayabilir.

Kadınlar ilişkilerinde daha söyleme odaklıdırlar.Yani öncelikli olarak anlatmak ve anlattıklarının dinlenilmesini isterler.Erkekler ise daha az konuşurlar ve dinlemeyi tercih ederler.

Sevinçlerini,hüzünlerini,hayata bakışını ve diğer  paylaşmak istediği şeyleri dinleyen bir dosta anlatmak bazı kadınlar için cazip gelir ve yakın dostlarını erkeklerden seçer.

Bilinçaltı nedenler

Bu grupta yer alan nedenlerin çoğu gün yüzüne çıkmamış cinsel dürtülerden kaynaklanır.Dostluk maskesi altında erkeklerle yakınlaşmak,onların ilgi odağı olmak ,bilinçsizce doyurulan bir cinsel dürtüdür.

Çoğu kadın bu temelde tercih edilen karşı cins dostluğunu şiddetle reddeder ve reddetmesi çok doğaldır.Çünkü bilinçaltı nedenlerin farkında değildir ve bu farkındalığı tek başına kazanması çok zordur.

Erkeklerle daha iyi ve sağlıklı arkadaşlıklar kuran kadınların temel nedenleri yukarıdaki gibi özetlenebilir...Peki bu durum sağlıklı mı? 

Açıkça belirtmeliyim ki,bu tamamen sizinle ilgili bir konu.Gerçekten hemcinslerinizle iletişim kuramayışınız,yakın dost olamayışınız sizi rahatsız ediyorsa,yukarıdaki nedenler temelinde kendinizi değerlendirin.

Bu değerlendirmenin ardından hemcinslerinizden beklentilerinizi gözden geçirin,esneyebileceğiniz alanları belirleyin.Örneğin;Kadın- kadın dostluğunda yeteri kadar derin paylaşımlar olmayışı sizin için bir neden ise,bunu nasıl kabulleneceğinizin yollarını arayın.

Eğer tek başınıza başaramıyorsanız,ilişkiler konusunda tecrübeli bir uzmandan destek almanız yararlı olabilir.

Bu makale TAM Koçluk tarafından kaleme alınmıştır.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top