Neden kimse beni anlamıyor?


Etkili iletişimin sırları

İstisnalar hariç olmak üzere,eğer genel olarak anlaşılmama sorunu yaşıyorsanız,üzülerek belirtmeliyim ki,sorun sizi dinleyenlerde değil...Çünkü,yapılan basit iletişim hataları,bir insanın karşısındakiler tarafından anlaşılmamasının veya yanlış anlaşılmasının en büyük nedenleridir.

Sağlıklı iletişim kurmak ve kendinizi net olarak ifade etmek istiyorsanız,diyaloglarınızda aşağıda yer alan 5 önemli iletişim tekniğini uygulamanızı tavsiye ederim.

1- Ana konuya odaklanın

Çok fazla detay vermek,kurulan cümleleri gereksiz olarak uzatmanıza neden olur ve insanlar ne demek istediğinizi anlamayabilirler.Konuyu ana hatlarıyla ifade edecek oranda ayrıntıya girmek,anlatmak istediğiniz şeye odaklanmanızı ve öne çıkarmanızı sağlayacaktır.Eğer konunun mahiyeti nedeniyle fazla detaya girmeniz gerekecekse,öncesinde sizi dinleyen insanları bu konuda bilgilendirmeniz,onların dikkatini toplamaya yardımcı olacaktır.


2- İnteraktif bir iletişim ortamı yaratın

Türkçesi ‘’etkileşimli ‘’ olan interaksiyon,kendinizi ifade etmek için çok önemlidir.Peki nasıl interaktif bir iletişim ortamı sağlanır? 

İnteraktif diyalog ortamı oluşturmak için yapmanız gerekenler şu şekilde özetlenebilir;

Açık uçlu ve kapalı uçlu sorular sorun;Kapalı uçlu sorular,teyit almak için sorulur.Bu tip sorularda amaç,karşımızdaki insanın bilgisine başvurmaktan ziyade onları istediğimiz yöne çekmektir..Örneğin;’’sizce de öyle değil mi?’’ kapalı uçlu bir sorudur.Açık uçlu sorular ise,karşımızdaki insanın gerçekten görüş ve yorumlarını öğrenmek sorulan sorulardır.’’Bu konu hakkında sen ne düşünüyorsun?’’ açık uçlu bir sorudur.

Konuşmaya önce açık uçlu sorular ile başlayın.İnsanların fazla ayrıntıya girmeden konu hakkındaki görüşlerini öğrenmiş olursunuz.Ayrıca,görüşleri ve yorumları dinlenen bir insan,sizi daha iyi dinleyecektir.Daha sonra kendi görüşlerinizi anlatırken kapalı uçlu sorulardan yararlanıp,onları göze batmayacak şekilde istediğiniz yöne çekmeye çalışın.Bu sırlama sayesinde hem dediklerinizin daha iyi anlaşılmasını sağlarsınız hem de insanları ikna etmeniz kolaylaşır.


3- Abartılı mimik ve ifadeler kullanmayın

Üzerinde konuştuğunuz konuya uygun düşmeyecek derecede abartılı beden dili ve mimik kullanmak,insanların konudan ziyade size odaklanmasına neden olur.Bu durumda anlaşılmanız da doğal olarak zorlaşır...

Aynı şekilde,konunun ruhuna aykırı şekilde cansız ve ruhsuz bir anlatımda istediğiniz etkiyi yaratmayabilir. Ölçülü,kararında beden dili ve mimikler daha iyi anlaşılmanızı sağlayacaktır.


4- Göz teması kurun

İletişimde en sık yapılan hatalardan birisi de göz teması kurmadan konuşmaktır.Bu tür bir konuşma,karşımızdaki insanda önemsenmeme hissi yaratır ve söylediklerimizi duymama eğilimi gösterirler.

Anlaşılmak için karşımızdaki insana değer verdiğimizi de göstermemiz çok önemlidir.


5- İlk 5 dakikaya odaklanın

Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki,ilk izlenim ve ilk dakikalar iletişimin %90’ını belirliyor! Özellikle ilk 3-5 dakika içerisinde anlatmak istediğiniz şeyi basit olarak ortaya koymanız gerekiyor.Eğer bu sürede ne demek istediğinizi ifade edememişseniz,sonrasında yaptığınız konuşmanın karşınızdaki insanda istediğiniz etkiyi yaratması neredeyse imkansız hale geliyor.

Bu beş altın kuralı uygulamanız,evlilik,iş hayatı,aile ve arkadaş iletişiminde daha kolay anlaşılmanızı sağlayacaktır.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top