Sağlıklı Bir İlişkide Olmaması Gereken 6 Şey


İlişkiniz Gerçekten Sağlıklı mı?

Sağlıklı ilişkilerin temel bazı kuralları vardır.Evlilik veya flört fark etmeksizin,bir ilişkiyi kaliteli yapan bu kuralları ne kadar hayata geçirirsek,o oranda mutlu oluruz... Bu yazımızda sizlerle sağlıklı ilişkilerde olmaması gereken davranışları paylaşmak istedik.Hazırsanız başlayalım;


1-İletişim kurmaktan çekiniyor musun?

Eğer, ‘’ilişkim sağlıklı mı? Doğru kişiyle mi beraberim?’’ gibi soruları soruyorsanız, ilk dikkat etmeniz gereken şey ‘’partnerimle istediğim gibi konuşabiliyor muyum?’’ sorusunu kendinize sormak ve dürüstçe yanıtlamanız gerekir. Eğer karşınızdaki kişiyle konuşurken ‘’acaba kızar mı? Tepkisi ne olur? Bunu söylemesem mi? ‘’ gibi düşünceler aklınıza geliyor ve hatta kendinizi tedirgin hissediyorsanız, ilişkinizi gözden geçirmenizde fayda var.

2- İyi günde kötü günde yanında mı?

Hayat hiçbir zaman tam anlamıyla iyi ve rahat geçmeyebiliyor. Zaman zaman başımıza çeşitli işler gelebiliyor, kendimizi olmadık durumların içinde bulabiliyoruz. Zor zamanlarımızda sevdiklerimizin bizlere destekçi olmasını beklememiz kadar normal bir şey yok. en zor zamanlarınızda aklınıza gelen ilk kişi partneriniz ise ve size yardımcı olacağından şüphe duymuyorsanız ne mutlu size. Ancak bu konuda şüpheleriniz varsa doğru kişiyle birlikte değilsiniz demek olabilir.


3-Hayata bakışınız benzer mi?

Hiçbir ilişkide kimse tamamen birbirinin aynısı olamaz. Herkes parmak izi kadar farklı kişilik özelliklerine sahiptir. Ayrıca birbirinin aynısı olmak paylaşacak şeyleri sınırlar. Ancak yine de sağlıklı bir ilişkide çiftlerin hayata benzer pencereden bakıyor olması çok büyük önem taşıyor. İlk zamanlarda sorun olmasa bile bu durum sonradan sorun haline gelebilir. Eğer benzer pencereden bakmıyorsanız zamanla hayattan beklentileriniz farklı olabilir ve ilişkinizde sorunlar oluşabilir. 

Karşınızdaki insanı kendi kişilik özellikleri ve hayata bakışı olarak değerlendirdiğinizde doğru kişiyle birlikte olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bunun için bir kağıda hem  onun beklentilerini hem de kendi beklentilerinizi yan yana yazarak birbirinize uyumlu olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.


4-Öncelik sırasında neredesin?

Sağlıklı bir ilişkide karşıdaki kişinin öncelikleri arasında olduğunuzu ve değerli olduğunu hissedersiniz. Eğer karşınızdaki kişi siz aradığınızda ya aramıyor ya da çok geç arıyorsa ve geçerli nedenleri yoksa, arkadaşları ile olmak ona daha cazip geliyorsa, bir plan yaparken o plana sizi dahil etmiyorsa ilişkinizi yeniden değerlendirmenizde fayda var.


5-Yaşadığın tutku mu yoksa aşk mı?

Bazen karşımızdaki kişiye karşı çok yoğun bir çekim hissedebiliriz. İlişkiyi çok tutkulu yaşayabiliriz.  Hal böyle olunca doğru ilişki içinde olduğumuz yanılgısına kapılabiliriz. Hatta çok yoğun şeyler hissettiğimiz insanların bizim çocukluk travmalarımız tetikleyen insanlar olma ihtimali bir hayli yüksek de diyebiliriz. Bu nedenle aşırı yoğun hisler yaşadığımız bir ilişkinin doğru ilişki olmak zorunda olmadığını bilmekte fayda var.


6-Seni değiştirmeye çalışıyor mu?

Zaman zaman karşımızdaki insanda beğenmediğimiz özellikler olabilir. Ancak bunu karşıdakini kırmadan ifade edebiliriz. Değer veren kişiler de ilişkilerinin devam etmesi için özverili olur. Kimi ilişkilerde ise insanlar karşı tarafı tamamen değiştirmek isterler. Her şeylerini eleştirerek ve kontrol ederek bunu yapmaya çalışırlar. Eğer çok fazla eleştiriyor veya karşıdakinin sizi çok fazla eleştirdiğini, kılık kıyafetinizden tutun kişiliğinize kadar karıştığını düşündüğünüz bir ilişki içindeyseniz gidişatın pek de sağlıklı olmadığını söyleyebiliriz. Fazla eleştiri zamanla kişilerde öfke ve özgüvensiz hissetmeye neden olabilir. 


Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top