Sağlıklı ve mutlu bir ilişki için 5 öneri !


Yeni bir ilişkiye başlamadan önce bilmeniz gereken 5 şey

Boşanma ile sonuçlanmış bir evlilik veya kaliteli bir ilişkinin ardından yaptığımız yüzleşmelerde ‘’Bir daha şunu yapmayacağım’’ ‘’ Bir daha böyle sevmeyeceğim ‘’ gibi cümleleri sıklıkla kurarız.Gelip-geçici ilişkilerden ziyade bizde iz bırakan aşkların ardından yaptığımız bu vicdan ve pişmanlık hesaplaşmaları çoğu zaman canımızı acıtır.

Eğer yeni bir ilişkiye başladıysanız veya başlamayı düşünüyorsanız, hem daha mutlu olmanız, hem de sağlıklı bir ilişki yaşamanız için yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler var.

Bu yazımda; 

Hayatı  sorgulayan,mutlu olmak isteyen,sağlıklı ve uzun bir ilişki için neler yapılması gerektiğini bilmek isteyen danışanlarımla paylaştığım  önerileri bulacaksınız.

Evlilik veya ilişkide mutlu olmanın sırları 

1- Duygusal ve cinsel olarak kendinizi tanıyın

Yaşadığı evlilikte üzüntü yaşayan ,kırılan ve nihayetinde ayrılan kadınlara genel olarak baktığımızda, hepsinin ortak noktasının kendisini ilişkide tam olarak tanımlayamamak,ifade edememek olduğunu görürüz.

Eğer kadın bir ilişkide duygusal ve cinsel olarak kendini tam olarak ifade edemez ise kocasının veya sevgilisinin etkisi altında hareket eder,kendisini yaşayamaz...Bu yaşanmamışlıklar bir süre sonra öfke patlamasına ve ayrılmaya neden olabilir.

Sorunsuz,mutlu gibi görünen çiftlerin ani boşanmalarının büyük kısmı bu tür öfke patlamalarından kaynaklanır.

Kişiliğinize,duygularınıza dair tüm konularda kendinizi keşfedin.Hoşlandığınız,hoşlanmadığınız,zevk veren,keyfinizi kaçıran her ne var ise bunların farkında olun.Çünkü bu değerler sizi siz yapan değerlerdir.Onları korumak hayata ve ilişkiye karşı duruşunuzu da korumak demektir.


2- İnsanların sözleri ve yaptıklarını karşılaştırın

Yeni başlayan hemen tüm ilişkilerde erkeklerin çoğunluğu kendilerini farklı gösterme eğimlindedirler.Flört  veya nişanlılık evresinde erkeğin sözlerinin ve davranışlarının ne kadar uyumlu olduğunu gözlemleyin.Önceki ilişkinizin bitme nedeni erkek davranışlarındaki tutarsızlık ise,bu konuda daha hassas olmanızı tavsiye ederim.

Örneğin ; Birbirinizi tanıma aşamasında size son derece anlayışlı,sevecen ,şefkatli görünen sevgilinizi cafede garsonu azarlıyorsa,trafikte agresif ve öfkeli araç kullanıyorsa,başkaları ile yaptığı telefon konuşmalarında saygısızlık yapıyorsa,bu erkek gerçek yüzünü sizden saklıyordur.


3- Seks objesi olmayın

Halk arasında bilinen tabiri ile ‘’ Kızı yatağa atmak’’ çoğu erkek için ilişkinin başlangıç amacıdır.Bu niyetle sevgili olup sonrasında aşık olmak genel erkek davranışlarındandır.Kaliteli bir seks hayatı her ilişki için gereklidir ama ilişkide cinsel tatmin aracı olmak,seks için kullanılmak ilerlyen dönemlerde kadının gururunu rencide eden bir durumdur.

Eğer önceki ilişkinizde cinsel açıdan kullanılmak ayrılma nedeniniz ise, kaliteli ama değersizlik hissi yaşamayacağınız bir cinsel hayatınız olmalı.Bu konuda radikal bir tavsiyem var;Zerre kadar seks için kullanıldığınızı düşünseniz bile o ilişkiye ciddi bir anlam yüklemeyin.


4- Aile ve çevrenizin ilişkinize etkisini azaltın

Çok tanıdık bir başlık öyle değil mi? Birbiriyle çok iyi anlaştığı halde ailelerin ve çevrenin ilişkiye müdahale etmesi nedeniyle sorun yaşayan veya boşanan o kadar çok çift var ki...

Gelin ,yeni başlayan ilişkinizde bu hatayı yapmayın! Herkese durması gerektiği yeri net olarak ifade edin.Güzel cümlelerle,yapıcı temelde konuşarak ilişkinin sınırlarını çizmeniz,ilişkinizin çevresel nedenlerden dolayı yıpranmasını önleyecektir.


5- Esneklik ve uyum kabiliyetinizi artırın

Önceki ilişkinizin bitme nedeni sizin yeterince anlayışlı ve esnek olmamanız ise,bu sınırları biraz genişletmeniz,daha toleranslı olmanız mutluluğunuz için gereklidir.Diğer bazı yazılarımda ele aldığım üzere,çiftler çok uyumlu olsa bile tek beden/tek ruh olmaları,aynı şeyleri sevip,aynı şekilde düşünmeleri imkansızdır.Bu nedenle,eşinize veya sevgilinizden beklentilerinizi makul bir seviyede tutun.Bazen bir hatayı görmezden gelmek,o hatanın düzlemesine daha çok katkı sağlayabilir.

Onu(kişiliğinize ve ilişkinize zarar vermediği sürece) olduğu gibi kabul edip,güzellikle değişim yaratmaya çalışın.Kendi gelişim alanlarınız ile ilgili çok katı olmayın,onu anlamaya çalışın.

Unutmayın; Kaliteli bir ilişkinin en büyük göstergesi, kadın ve erkeğin o ilişki sayesinde yaşadıkları pozitif değişim ,yani; ilerlemedir.

Not:Bu yazı TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır http://tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top