Tutkulu aşklar uzun sürer mi?


Tutkulu aşk uzun süre devam eder mi? 

Çoğumuz evlilik veya ilişkilerimizde tutku olmasını isteriz.Sahiplenen,koruyan,kıskanan,ruhu ve bedeni tümüyle kapsayan  bir insanla yaşanan aşk,ilişkiye heyecan dinamizm ve şehvet katar.Bununla birlikte,tutkunun dozunu ayarlayamadığımızda veya karşımızdaki insanın tutkusu aşırı boyutlara ulaştığında,kendimizi ilişkiye hapsolmuş gibi hissedip,bunalırız.

Ölçüsü ve dengesi iyi ayarlanmayan tutkulu ilişki kadın ve erkek için bir tür ‘’gönüllü esarete’’ dönüşebilmekte.

Bu yazımda,tutkulu aşk isteyen ancak gerek kendisi gerek partneri tarafından ölçüsü kaçırılmış tutkuyla mutsuz olan insanlara yaptığım ilişki koçluğu paylaşımlarımı aktaracağım.Yazının sonunda şu sorunun yanıtını vermiş olacağımı düşünüyorum;Tutku mu,aşk mı? Hazırsanız başlayalım;


Sağlıklı bir ilişkide tutku olmalı mıdır?

Sağlıklı ve mutlu bir ilişki için elbette tutku gereklidir.Ancak,ilişkiyi sadece tutku temeline oturtmak,sonu belli olan bir yola çıkmak gibidir.Sağlıklı bir ilişkide tutkunun yanında olması gerekenler,samimiyet ve bağlılıktır.Birbirlerine tutkuyla aşık,her şeylerini samimi bir temelde paylaşan,ruhsal ve bedensel olarak birbirlerine sadık çiftlerin ilişkisi sağlıklıdır.

Mutluluk için tutku gerekli midir?

Mutlu bir evlilik veya ilişki için tutku gereklidir.Dozu iyi ayarlanmış bir tutku,ilişkiyi ayakta tutar.Deyim yerinde ise,tutku bir tutkal gibi çiftleri birbirlerine bağlar.Ama istikrarlı ve uzun süreli bir mutluluk için tutku tek başına yeterli değildir.Sadece tutku ve haz temelinde bir ilişki uzun ömürlü olmaz.Olsa bile kadın ve erkekte duygusal ve düşünsel tahribat yaratır.Tutku mutlaka ama mutlaka sevgi ve saygıyla desteklenmelidir.Mutlu bir ilişkinin temelinde sevgi ve saygı olmalı,tutku bu temeli sağlamlaştıran harç görevi yapmalıdır.


Tutku sağlıklı seks hayatı  için gerekli midir?

Tutkulu ilişki yaşayan çiftlerin kafalarındaki sorulardan birisi de bu dur...Tutku azalırsa aşk biter mi? Açıkça söylemek gerekirse,tutkulu aşıkların yaşadığı bir ilişkide yaşanan cinsellikte alınan zevk yüksektir.Bu çiftlerin cinsel tatmini de oldukça iyi seviyededir.Dikkat edilmesi gereken konuşlar ise;Şevhet ve aşkın karıştırılmamasıdır.Cinsel uyumu iyi olan,ten uyumu yüksek çoğu çift,yaşadıkları şeyin aşk olduğunu sanmaktadır.Oysa aşk daha derin ve anlamlı bir şeydir.Aşkı tutkudan ayıran en önemli noktalar yukarı da belirttiğim gibi;Sevgi,saygı,bağlılık ve samimiyettir.

Evlilik tutkulu aşkı öldürür mü?

Evlilik aşkı öldürür mü? Sorusunun bir diğer versiyonu...Aslında bu ne aradığınıza bağlı.Diğer bir kaç yazımda da belirttiğim üzere,tutkulu ilişkiyi zaman içerisinde sevgi ve paylaşım temeline oturtamazsanız,sorun yaşamanız kaçınılmaz.Çünkü tutku bir ilişkiyi sürekli besleyecek ana gıda değildir,olmamalıdır.İlişkiyi bir akşam yemeğine benzetecek olursak;Sevgi,saygı,bağlılık ve samimiyetten oluşan menünüzün tuzu,biberi,sosu,baharatı tutku olmalıdır.

Not:Bu yazı TAM İlişki ve Yaşam Koçluğu tarafından yazılmıştır.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top