ailesi ile tanışma


Hayatımızdaki en zor zamanlardan birisidir, sevgilimizin ailesi ile tanışma anları... Ne giysem, nasıl konuşsam, ne söylesem?

Normalde bülbül gibi şakıyan sesimiz titrer, hiçbir yere sığdıramadığımız ellerimiz olmadık sakarlıklar yapar, dilimiz de daha önce hiç yapmadığı patavatsızlıklarla diğer organlarımıza eşlik eder :)

‘’Bu önemli günüm kâbusa dönüşmesin.’’ diyorsanız, aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir.

1-İlk izlenim önemlidir. Araştırmalar gösteriyor ki,birisiyle ilgili izlenimde beden dili, görünüm gibi sözel olmayan etkenlerin payı %93.Söylediğimiz şeyler ise sadece %7 oranında etkili. Bu nedenle, ilk tanışma için abartısız, göze batmayan, temiz ve ütülü kıyafetler seçmeniz önemli.

2-Kendinizi,’’kendi’’ cümlelerinizle tanıtın. Önemli olan,kendinizi nasıl tanıttığınız. İçten ve yumuşak bir sesle, gülümseyerek,’’Merhaba,adım Merve, nasılsınız?’’demek yeterli olacaktır.

3-El sıkışma ve öpüşme anlarına dikkat! Karşınızdakinin elini ne çok güçlü sıkın, ne de çok gevşek bırakın. Ölçülü bir el sıkışma, yeni tanıştığınız birisine ilk temasta iyi bir izlenim bırakmanıza yardımcı olur.Diğer konu el sıkışmanın hemen ardından gelen öpüşme merasimi.:) Özellikle annesi ve kız kardeşi var ise, büyük ihtimal öpüşeceksiniz. Eğer böyle bir istek hissederseniz, kendinizi geri çekmeyin. Onların yönlendirmesine bırakacağınız bir öpüşme sizi fazla germeyecektir. Öpüşmeyi başlatan taraf kesinlikle siz olmayın. Eğer kültürlerinde öpüşme yok ise, öpüşme atağınız hüsranla sonuçlanabilir :)

4-Gülümseme tanışma boyunca yüzünüzden eksik olmasın.Yalnız hatırlatmaya gerek var mı bilmem; konuşulan konunun ciddiyetine göre mimiklerinizi ayarlayın. 

5-Teşekkür edin. Sizi evlerine, yaşamlarının içine alan,sevdiğiniz adamın ailesiyle birliktesiniz. Yaptıkları her jest ve iltifat için teşekkür etmeyi tanışma boyunca ihmal etmeyin. 

6-İncinsen bile sakinliğini koru. Ufak bir ihtimalde olsa,tahammül edilemez hakaret ve davranışlar görürseniz o ortamı sakince terk etmeken doğru yol olacaktır. Ama bilmeyerek veya onlara kaba gelmeyen üslupla söylenmiş şeyler duyarsanız, sakinliğinizi koruyun, kendinizi ifade eden cümlelerle yanıtlayın. Örneğin, sevgilinizin annesi ayakkabınızı beğenmedi ve bunu söyledi. Sakince,’’Yani, ben severek aldım ve kullanıyorum, yine de zevkler ve tercihler farklı olabilir, saygı duyuyorum görüşünüze’’demek, sizi ezmez, aksine asaletinizi ortaya koyar.

7-Yeme içme anlarında sakin olun. Yemek esnasında görgü kurallarına uyun. Onlar uymasa bile siz, size yakışan şekilde davranın. Yemek esnasında genelde sakarlık olur heyecandan. Panik yapmayın, döktüğünüz şey için özür dileyip, sakarlığınızla dalga geçin :) Sofranın toplanması esnasında çok gayretkeş bir yardım yerine,birkaç parçanın mutfağa götürülmesi işini üstlenmeniz yeterli olacaktır. Diğer bir konu da, yemek esnasında yağmur gibi gelen sorular olacaktır. Tüm soruları sakin ve dürüstçe yanıtlayın. Aşırı meraktan, patavatsız sorular gelebilir, hoş görüyle karşılayıp konuyla ilgili bir yorum yapamayacağınızı kibarca bildirin.

8-Veda zamanı! Eğer gerçekten keyifli vakit geçirdiyseniz, bunun için herkese samimiyetle teşekkür edip, kişiler bazında aklınızda kalan birkaç güzel diyaloğu hatırlatın. Örneğin, Sevgilinizin annesi ile iş hayatına dair bir sohbet yaptınız ve o sizinle güzel tecrübelerini paylaştı. Bu konuyu vedalaşırken teşekkür ederek bir iki cümle ile kendisine iletin. Diyelim ki,kabus gibi bir tanışma oldu. Bu durumda bir şey için teşekkür etmenize gerek yok. Sessiz kalıp, hafif bir gülümseme ile ‘’memnun oldum, iyi akşamlar’’demeniz yeterli olacaktır.Ama bu ihtimali aklınıza bile getirmeyin çünkü,sevdiğiniz o güzel insanı yetiştiren aile de onun gibi güzeldir. :)

Sevgilinin ailesi ile tanışma heyecanlı ve eğlencelidir...Yeter ki kendiniz olun ve sakinliğinizi koruyun.Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

No panik;)

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top