aldatan erkek nasıl anlaşılır ?


Aldatan erkek nasıl anlaşılır?

Kadınların bir ilişkide yaşayabileceği en kötü şey aldatılmaktır.Kadın bu konuda hep alarm halinde olduğu  için,erkek yeni yollar bulup bu durumu saklama gayretindedir.Yapılan çalışmalar,evli erkeklerin yarıdan fazlasının eşlerini aldattıklarını göstermektedir(%60).

Erkekler her ne kadar ustalıkla aldattıklarını düşünseler de,aldatan erkeği ele veren bir çok söz,davranış ve mimik vardır.İhanet eden bir erkeği ele veren davranışlar iki gruba ayrılır;

-Davranışsal belirtiler.

-Psikolojik belirtiler.


1-Davranışsal belirtiler:

-Kredi kartı ekstresi;Her ay posta kutusundan alıp birlikte incelediğiniz kredi kartı ekstresi artık posta ile gelmiyorsa şüphe duymaya başlamalısınız.Mazeret olarak ‘’Boşa kağıt israfı yapmamak için e mail ile ekstre alıyorum.’’gibi bir neden sunuyor ise,bu nedene elbette saygı duyulmalı ama bir şartla;E- mail ile gelen ekstreyi siz de geçmişteki gibi görebiliyor olmalısınız.


-Cep telefonu;Her zaman ortalıkta öylece duran cep telefonunu lavaboya giderken bile yanında götürüyor ise,içinize bir kurt düşmesinin zamanıdır.Özellikle zamansız gelen aramalarda,tanıdığınız eşinizin her zamanki tarzına uygun olmayan şekilde konuşmalar yapması(aşırı rahat,aşırı gergin,panik v.d) bir şeyler saklamaya çalıştığının işareti olabilir.Aynı şekilde,gelen SMS mesajlarında sergilediği sıradışı tavırlarda aldatma göstergesi olabilir.

-Artan gizlilik; e- mail,sosyal medya,telefon gibi sizin bildiğiniz şifreler bir anda değiştiyse,bu durumun nedeni sorgulanmalı.


-Değişen mesai saatleri;Her zaman işe gidiş ve geliş saatleri belli olan eşiniz,iş bahanesi ile eve geç gelmeye başladıysa,hafta sonları işe gitmemesine rağmen,işe gitmeye başladıysa,sık iş seyahatlerine çıkmaya başladıysa, bu iş saatlerinin içeriğine bir bakılmalı.


-Aniden ortaya çıkan kadın iş arkadaşı;Yıllardır kadın iş arkadaşlarıyla iletişimi standart olan kocanız,yeni bir iş arkadaşıyla daha çok zaman geçiriyorsa,ondan farkında olmadan söz etmeye başladıysa,hepsinden önemlisi;onu anlatırken yüzünde bir mutluluk ifadesi hissediyorsanız,iş arkadaşı konusunu ayrıntılı olarak ele almalısınız.

-Bilgisayar başında çok zaman geçirmeye başladıysa;Saatlerce bilgisayar başında kalıyor ve siz yanına gittiğinizde panikliyorsa,bilgisayardan değil ama içindeki bazı şeylerden şüphelenmenin zamanıdır.

-Birden ortaya çıkan hobi ve ilgi alanları;Bunca yıldır kumandayı bile sizden isteyen üşengeç adam,haftada iki kez halı saha maçına gitmeye başladıysa,kapının dürbününden dışarı bakmayı beceremeyen adam,hafta sonları fotoğrafçılık kulübü aktivitelerine katılmaya başladıysa,aman dikkat!:)

-Kişisel bakıma ayrılan zamanda artış;Yıllardır kullandığı parfümünü aniden değiştirmesi, hiç tarzı olmayan kişisel bakım ürünleri kullanmaya başlaması,kıyafet tarzını değiştirmesi,saç şeklinde yaptığı radikal değişiklikler,epilasyon,estetik v.b değişimler aldatan erkeğin davranışsal belirtileri arasında yer alır.


-Seks sıklığında azalma ve performans düşüşü;Tek başına bir neden değildir ama diğer nedenlerle birlikte görülüyorsa bir aldatma işaretidir.Sadece cinsel isteksizlik nedenine bakıp aldatıldığınızı düşünmeyin.Erkeklerin cinsel performansını olumsuz etkileyen başka önemli nedenler de vardır.


2- Psikolojik belirtiler:

-Sizi insan ve anne olarak çok sevdiğini belirten cümleleri sıkça kurmaya başladıysa,bu cümleler sizi eş olarak, uzak bir yere konumlandırdığının bilinçsizce dile gelen yansımaları olabilir.

-Şüpheyle sorduğunuz bir soruya cevap verirken,gözlerini sola ve yukarıya doğru çevirmişse,bu bariz bir yalandır.Örneğin;Dün akşam neredeydin? Sorusuna sol yukarı bakıp cevap vermesi gibi...Çünkü,gözleri sola ve yukarıya doğru bakılarak verilen cevaplar beynin yaratıcılık kısmının kullanıldığını gösterir.Sağ ve yukarıya doğru bakılarak verilen cevap ise beynin görsel hafızasına erişim için kullanılır ve verilen cevap doğrudur.


-Aşırı ilgi göstermeye başlaması,bir erkeğin suçluluk psikolojisi ile yaptığı ve farkında olmadığı aldatma semptomlarından birisidir.Aşırı ilgi;söz,davranış,hediye,çiçek v.b şekillerde kendini gösterebilir.


-Bir şeyler anlatırken veya sorularınızı yanıtlarken çok fazla ayrıntı veren bir eş yalan söylüyor olabilir.Çok fazla detay vermenin bilinç altı nedeni, ikna psikolojisidir...Yalan söyleyen insan sorgulandığında  çok fazla ayrıntıya girerek,ikna edeceğini düşünür.Örneğin;Hal saha maçında kimler var? Sorusuna,’’Ahmet var,Ahmet’in çok güzel antika bir arabası var aşkım! Onunla gittik halı saha maçına, muhteşemdi.’’Gibi bir cevap,aşırı detay için tipik bir örnektir.J

-Ağlama sıklığında artış, insanların suçluluk veya çaresizlik duygularının belirtisi olabilir.Özellikle,daha önce  nadiren ağlayan veya hiç ağlamayan bir erkek çok sık ağlamaya başladıysa,olur olmaz duygu yoğunlukları yaşıyorsa bu ağlamaların nedeni suçluluk veya çaresizlik olabilir.

-Narsistik söz ve davranışlarda artış,bir erkeğin beğenilme psikolojisinin bilinçsiz birer yansıması olabilir.Narsistik davranışlara eşlik eden bencil söylemler,kendini çok yücelten cümleler,beğenilmenin verdiği özgüvenin dışa vurumu olabilir.


-Şüpheyle sorduğunuz sorulara burnuna dokunarak cevaplar veriyorsa,bu hareketi de bilinçsizce yapılan bir yalan dışa vurumudur.

Yazımıza başlarken de belirttiğimiz gibi,aldatılma kadın için büyük bir travmadır...Aldatıldığınızı düşünüyorsanız,bu düşüncenizi ve varsa kanıtlarınızı eşinizle paylaşın.Dürüst ve dobra olmak insana en yakışan yöntemdir...

Not:Bu makale TAM Koçluk Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır.Aldatılan veya aldatıldığını düşünen bir kadınsanız,içinde bulunduğunuz olumsuz ruh halini aşmak için samimi,güvenilir ve profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olabilir...  http://tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top