aldatıldığını öğrenen kadın nasıl davranmalı?


Aldatıldığını öğrenen kadın ne yapmalı?

Aldatılmak herkesi  derinden yaralayan korkulu bir rüyadır.Aldatıldığını öğrenen bir kadın nasıl davranmalı,neler yapmalıdır?Bu 7 tavsiye,aldatılma kabusunu daha az hasarla atlatmanıza yardımcı olabilir.

1-Büyük kararlar almayın;Aldatma hem yasal hem de ahlaki olarak bir suçtur.Ama aldatma nedenleri çok farklı olabilmektedir.Aldatıldığınızı öğrendiğinizde evliliğinizle ilgili çok önemli  kararları hemen almayın.Aldatma nedenini sorgulayarak açığa çıkarın ve bu sonuca göre bir karar verin.

2-Hissettiklerinizden rahatsız olmayın;Aldatıldığını henüz öğrenmiş her insan sizinle aynı hisleri yaşar...Üzüntü,hayal kırıklığı,öfke,aşağılanma,değersizleşme en yaygın hissedilen duygulardır.Bu duygular içinde olmanız sizin yetersiz ve değersiz olduğunuz anlamına gelmez.Aldatılan her insan böyle şeyler hissedebilir.


3-Sağlığınıza dikkat edin;Her ne kadar aldatıldığını öğrenen bir kadın için öncelikli olmasa da,sağlık en dikkat edilmesi gereken konudur.Aldatıldığını anlayan bir kadın;baş ağrısı,uykusuzluk,iştah kaybı,mide sorunları başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu yaşar.Üzüntünüz ve öfkeniz sağlığınızı riske atmak için bir bahane olamaz.Aldatılan bir kadının yapması gereken ilk şeylerden biriside,Hepatit ve HIV başta olmak üzere,cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test yaptırmak olmalıdır.Aldatılma travmasını nasıl atlatacağınıza karar verirseniz verin,yapmanız gereken en önemli  şey sağlığınıza dikkat etmektir.

4-Sosyal olun;En sosyal olmanız gereken zamanlar...Aldatıldığını öğrenen kadın kendisini eve veya işe hapsetmemeli! Mümkün olduğunca diğer insanlarla iletişimde olmak,aldatılma travmasını atlatmanıza yardımcı olacaktır. Gerçek dostlar ile hislerinizi paylaşmak size iyi gelecektir.Dost kategorisinde olmayan arkadaşlarınızla da iletişiminizi artırın.Onlarla hislerinizi değil,yaşama dair diğer şeyleri paylaşın.Unutmayın;’’Acılar paylaştıkça azalır.’’


5-Çocuklarınıza güçlü görünün;bebek veya yetişkin hiç fark etmez.Tüm çocuklar annelerinin güçlü olduğunu görmek ve hissetmek ister.Aldatılan bir kadın fiziksel ve ruhsal açıdan iyi görünmese bile,güçlü olmalıdır.Çocukların karşısında dağılmış bir duruş sergilemek onların yaşamlarında olumsuz izler bırakacaktır.Eğer konuşulabilecek ergen-genç yaşta çocuklarınız var ise,sorunu detaylandırmadan,babalarını hedef göstermeden sınırlı bir paylaşımda bulunabilirsiniz.

6-Yazmaya ve okumaya başlayın;Aldatılmanın yarattığı olumsuz hislerle baş etmek için yazmaya başlayın.Neler yaşadığınızı,neler hissettiğinizi,duygularınızı,düşüncelerinizi bir kağıda dökün.Hatta bir süreliğine günlük dahi tutabilirsiniz.Kimseyle paylaşamadığınız duygu ve düşünceleri kağıda dökmek sizi rahatlatır.Özellikle eğlenceli,akıcı romanlar başta olmak üzere kitap okumaya ağırlık verin.Kitap okumakta zorlanıyorsanız,evde film izlemek veya  sinemaya gitmekte diğer alternatifler.

7-Destek alın;Aldatılma sonrası depresyon yaşıyorsanız veya aldatılmanın yarattığı olumsuz hislerle baş edemiyorsanız,alanında uzman bir danışman veya psikiyatrdan destek alın.  


Aldatılmak hayatın sonu değildir.Siz değerlisiniz...Toparlanın ve size yakıştığı gibi bir hayat yaşayın!

Not:Bu makale TAM Koçluk tarafından yazılmıştır.Aldatılan veya aldatıldığını düşünen bir kadınsanız,içinde bulunduğunuz olumsuz ruh halini aşmak için samimi,güvenilir ve profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olabilir... tıklayın!


Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top