aşk acısı nasıl geçer ?


Aşk acısı nasıl unutulur

Aşk şüphesiz dünyadaki en güzel duygulardan birisi...Bir aşk başlarken yaşanılan karmaşık duygular,aşık olduktan sonra yaşanılan şeyler aşkı ölümsüz kılıyor...

Peki ya aşk bitince? İşte o zaman saatler duruyor,hayat anlamsızlaşıyor,hiçbir yerlere sığamıyor,hatta nefes almakta dahi zorluk çekiyoruz...

Aşk acısını hafifletmek ve dindirmek için gelen danışanlarıma önerdiğim,bire-bir uygulamasını yaptırdığım birkaç şeyi kaleme alacağım bu yazımda.

Ama başlamadan önce,’’Hocam aşk acısı nasıl atlatılır?’’diye soran danışanlarımla da paylaştığım bir gerçekliğin altını çizmek isterim;Aşk acısını ne ilişki danışmanı,ne psikolog,ne de başka bir insan tam olarak geçirebilir.Aşk acısı bir yas sürecidir ve acı çekmeniz normaldir.’’Peki,danışman,psikolog ve psikiyatr ne yapar o zaman?’’ diye bir soru geldi sanırım aklınıza.Onu da yanıtlayayım hemen;Bu insanlar,aşk acısını hafifletmek için size destek olurlar.Aşk acısını daha kolay ve sağlıklı atlatmanız için yardım ederler.

Ama,kimse aşk acısının yasını sihirli bir değnekle ortadan kaldıramaz.


Aşk acısını yenmek için ne yapmalı?

Aşk acısı bir travmadır ve bu travmayı daha kolay aşmak için şu bilimsel tavsiyeler işinize yarayabilir;

1-Kendinize karşı merhametli olun

’’O öyle olsaydı,şu şöyle olsaydı,keşke şunu söylemeseydim,keşke  onu yapmasaydım...keşke..., keşke ...’’ Hata sizde veya sevgilinizdeydi.Olan oldu ve  aşkınız bitti! Biten bir aşkta hatalarınızdan dolayı kendinize kızmanın,kendinizi yaralayıcı derecede yargılamanın,kendinize hakaret edip suçlamanın size hiçbir yararı olmayacaktır.Hatta bilimsel çalışmalar gösteriyor ki,kendisini suçlayan ve kendisine şefkat göstermeyen  insanlar,böyle davranmayanlara göre daha uzun ve şiddetli aşk acısı çekiyorlar.Bu nedenle,önce bir toparlanın,suçlamayı bırakın.

Ayrılıkta yaptığınız hataları ‘’dövünmek ve ağıt yakmak’’için değil,ileride yaşayacağınız ilişkilerde yapmamak için birer tecrübe olarak görün.

2-Ertelenmiş veya baskılamış şeylere odaklanın

Şüphesiz aşık olduğunuz insanla çok güzel vakit geçirdiniz.Peki,aşkınıza bir zarar gelmesin,ilişkinizde sorun yaşanmasın diye ertelediğiniz hiçbir şey olmadı mı?İlgilenmek istediğiniz bir hobi,ertelediğiniz bir kurs,arkadaşlarla planlanan bir aktivite?

Aşk acısını atlatmak için yapılacak en kötü şey,geçmişteki güzel anılarla yaşayıp,çareyi acılı şarkı sözlerinde bulmaya çalışmaktır...2014 yılında yapılan bilimsel bir psikoloji testinde,olumlu ve ertelenmiş şeylere odaklanmanın aşk acısını daha çabuk atlatmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.Yaşadığınız ızdıraba rağmen pozitif düşünmeye çalışın.Sizi pozitif düşündürüp kafanızı dağıtacak şeylerin başında ise,ertelenmiş hobi,zevk ve eğlenceleriniz gelir.


3-Bireyliğinizi onarın ve geliştirin

Biten ilişkisinin acısını unutmanın yollarını arayan danışanlarımın büyük kısmı  şu anlamda bir cümle kurarak konuşmaya başlarlar: ’’Ben diğer yarımı kaybettim,onsuz bir hiçim.O olmadan nasıl yaşarım bilmiyorum...’’Çok doğal bir duygu itirafıdır aslında bu sözler.Uzun zaman iç içe geçmiş iki insan,bir elmanın iki yarısı gibidir ve aşk bitince ortada iki yarım elma kalır.İşte tam bu noktada yapmanız gereken şey,yarım elmayı tam bir elmaya çevirmektir! Nasıl mı? Birey olduğunuzu,toplumda sosyal ve fiziksel olarak bir yer işgal ettiğinizi,hayata ,çevrenize ve en önemlisi kendinize karşı sorumluluklarınız olduğunu unutmayarak...

Aşk acısını yenme sürecinde aklınızda bulunması gereken en önemli şey;Birey olduğunuzdur! Bir insana aşık olup bağlanmak güzeldir,herkes yaşamalıdır...Ama,bir insana BAĞIMLI olmak,kendi bireyliğinize yapacağınız bir kötülüktür.


Bu yazı TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından kaleme alınmıştır.
 


Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top