boşanma sonrası ilişki için 4 tavsiye


Boşanma sonrası nasıl bir ilişki yaşanmalı ?

Boşanan veya eşi vefat eden dul bir kadın için en sıkıntılı konu,boşanma sonrası yaşanacak ilişkinin nasıl olması gerektiğidir.Çoğu kadın şu soruların arasında çaresizce gidip gelir;

-Boşanma sonrası nasıl bir ilişki yaşamalıyım?

-Ciddi bir ilişki için hazır mıyım?

-Çevrem ve çocuklarım bu ilişkiyi nasıl karşılar?

-Ya  aradığım ilişkiyi bulmak için sürekli birileriyle sevgili olursam?

-Evlilikten korkuyorum ama sevgilim evlenmek istiyor, ne yapmalıyım?

-Ben tekrar evlenmek istiyorum ama sevgilim ciddi ilişki düşünmüyor ayrılsam mı?

-İkinci baharı düşündüğüm adam acaba beni sadece seks için mi kullanıyor?

Boşanma sonrası yaşanan ilişkilerde bu soruların sizi endişelendirmesi gayet normal.Bununla birlikte,kendinizi ayrılma sonrası ilişkilere beyin ve duygu olarak hazırlarsanız,daha az kaygı duymanızda mümkün.Boşanma sonrası yaşanacak ilişkilerde nelere dikkat edilmeli? Aşağıda bu sorunun cevaplarını bulabilirsiniz;

1-Sonsuz özgürlük duygusu ile hareket etmeyin

Evlilikte doğal olarak geçilmemesi gereken kırmızı çizgileriniz vardı ve boşanma ile birlikte bu yasaklar ortadan kalktı! Eve giriş çıkış saatleri,başka bir erkekle flört etme isteği,değişik ve heyecanlı dakikalar yaşama dürtüleri başta olmak üzere pek çok alanda istediğinizi yapabilirsiniz boşanmış bir kadın olarak.Peki her istenilen yapılmalı mı? Bu soruya herkes için geçerli tek bir yanıt vermek zor...Herkesin hayata bakışı,kimliği,kişiliği farklı.Bu soruya verilebilecek en güzel yanıt sizde gizli.Duruşunuz,karakteriniz,çevreniz tarafından gördüğünüz saygı,kendinize olan saygınız bozulmadığı sürece sorun yok.Boşanma gibi bir travmanın ardından biraz rahatlamak elbette hakkınız.Yeter ki kendinize olan saygınızın azaldığını hissetmeyin.


2-Ciddi düşünerek ilişkiye başlamayın

Bu başlık sizi şaşırtmış olabilir.’’Bu yaştan sonra ciddi düşünmeyecekse ne işim olur! ‘’ bile diyor olabilirsiniz şu an...

Kastettiğim şu;Bir erkekle güzel bir birliktelik yaşamaya başladınız ve her şey iyi gidiyor.Evlenme niyetiniz olsa dahi bu amacınızı ilişkinizin her anında sevgilinize hissettirmeyin.Kişilikli,düzgün bir erkek bile,sürekli bu tür bir dayatmadan bıkabilir.Bazı şeyleri (kendinizi çok kaptırmadan)akışına bırakmanızda yarar var.

Ayrıca,sürekli evlilikten bahsetmeniz,o ilişkide korkak ve zayıf algısı yaratmanıza neden olabilir.

Özetle;ciddi ilişki düşünseniz bile, bazı şeyleri zamana bırakın,kırmızı çizgilerinizi aşmada anı yaşayın.

3-Sorumluluklarınızı unutmayın

Yıllardır unuttuğunuz aşkı ve heyecanı yakaladığınızı düşündüğünüz bir ilişki yaşamaya başlamış bile olsanız,iş,aile ve çocuklarınız ile ilgili sorumluluklarınızı unutmayın.Aşkı doyasıya yaşamak gerekli.Ama hayata yeni başlayan ergen genç kız gibi deli dolu aşkları yaşama zamanlarınızın da geçtiğini kabul etmelisiniz.

4-Çocuklarınızla sağlıklı iletişim kurun

Eğer eski evliliğinizden çocuklarınız var ise onları karşınıza alıp yeni başladığınız ilişkiyi konuşmanızda yarar var.Burada dikkat edilecek konu;ilişkinin üzerinden makul bir zaman geçince,birliktelik rayına oturmaya başladığında bu paylaşımı yapmanız.

Bir ilişkinin kalitesi genelde bir- iki ay içerisinde ortaya çıkar.Bu nedenle,çocuklarla ilişkiniz hakkında konuşmaya bu süre geçtikten sonra başlayabilirsiniz.Onları yetişkin birey gibi yaklaşıp ,panik yapmadan,sakin ve nedenleriyle paylaşımda bulunun.Özellikle ergenlerin ani ve sert itirazları olabilir.Bu durumu yönetemeyeceğinizi düşünürseniz,bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Not:Bu yazı TAM Koçluk Koçluk tarafından kaleme alınmıştır.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top