duygusal mazoşizm


Duygusal mazoşizm ; Adı konulmamış bir kadın hastalığı...

Herkesin yaşadığı veya çevresinde gördüğü bir hastalık...Öyle bir hastalık ki,neredeyse bütün kadınlarda belirtileri aynı olmasına rağmen,tanısı ve tedavisi  farklılıklar gösteriyor.Depresyon,mani,anksiyete ve daha bir sürü farklı tanı konularak bu hastalık tedavi edilmeye çalışılıyor.

Buraya kadar yazdıklarımdan dolayı bir hastalık uydurduğumu veya bilimsel sınırların dışına çıktığımı düşünmeyin lütfen.Toplumumuza özgü bazı psikolojik rahatsızlıklar var.Duygusal veya ruhsal mazoşizm de onlardan birisi.

Duygusal veya ruhsal mazoşizm nedir?

Mazoşizm bildiğiniz gibi,bedensel olarak acı çekmek isteği,acıdan zevk alma halidir. Duygusal Mazoşizm ise,acı çekeceğini bildiği halde bir ilişkiye başlamak veya acı çektiği,mutsuz olduğu bir ilişkiye devam etmek halidir.

Zorunluluktan dolayı devam eden mutsuz ilişkileri  duygusal mazoşizm başlığı altında değerlendirmiyorum.Çünkü,o zorunluluk olmasa kadın ilişkiyi bitirmek niyetindedir ama bunu yapamaz. Yapamayışının ;çocuk,ekonomik bağımlılık,örf/adet  gibi nedenleri vardır.

Duygusal mazoşizm rahatsızlığı olan bir kadın,bazı bilinçaltı nedenlerinden dolayı mutsuz olduğu,acı çektiği ilişkiye devam eder ve bu durum- yine bilinçsizce-hoşuna gider ! Kadınları duygusal mazoşizme iten  nedenler şu şekilde sıralanabilir;

-Yetersizlik hissi: Bu sayfada yer alan ‘’yetersizlik hissi ‘’yazısında ayrıntılı olarak açıkladığım üzere,çok eleştirilen veya aşırı sevgi gösterilen çocuklar büyüyünce yetersizlik hissi yaşayabiliyorlar.Yetersizlik hissiyle yaşayan kadın,ilişkisinde yaşadığı tüm mutsuzluğu ve sıkıntıları kendi suçuymuş gibi görür.Erkek bu yönünü fark edip,sürekli yetersiz olduğunu vurgularsa iyice kabullenir bu durumu.İlişkisinde mutsuzdur ama olsun,çünkü mutsuzluğun sebebi yetersizliğidir .Mutsuzluğu mutluluk gibi yaşar, yetersiz hisseden bir kadın.


-Özgüven eksikliği:Kadınların sürekli baskılandığı bir toplumda yetişmenin en doğal sonuçlarından birisidir özgüven eksikliği...Başka biri olmadan,bir erkek olmadan birey olamayacağı empoze edilen kadın,bu düşünceye kendisini inandırır.Erkeğin yönlendirmesi,onu koruyup kollaması,yaşattığı mutsuzluktan daha önemlidir! Sinmiş ve her şeyi erkeğine teslim etmiş özgüveni olmayan kadın,yönlendirilmenin esas mutluluk olduğunu düşünür.


-Suçluluk psikolojisi :Yetersizlikle karıştırılan bir psikolojidir ancak farklıdır.Suçluluk duyan kadın,erkeğin bariz hataları olsa bile suçu kendisinde arar.Örneğin;fiziksel şiddet görse bile,bunu hak ettiğini,suçun kendisinde olduğunu düşünür.Bu nedenle tahammül edilemez bir mutsuzluk ortamında bile mutludur.


-İlgi  beklentisi: En sık görülen duygusal mazoşizm türüdür.Çevrenizde mutlaka bu tür den bir duygusal mazoşist vardır!Şimdi açıklayınca bana hak vereceksiniz İlgi bekleyen duygusal mazoşist,ilişkisinde mutsuz olduğunu anlatır.Ağlar,sızlar...Ona değer veren arkadaş ve akrabaları sorunlarını dinler,ona yardımcı olacak tavsiyelerde bulunurlar.İlgi bekleyen kadın,bunları dinliyor gibi yapar,en kısa sürede bu tavsiyeleri hayata geçireceğini söyler,ama bir süre sonra yine gelir aynı dertlerini anlatmaya başlar!Bırakın tavsiyeleri uygulamayı,dinlememiştir bile ! İlgi beklentisi olan duygusal mazoşist bir kadın aslında o ilişkideki sorunları çevresinin ilgi ve dikkatini çekmek için kullanır.Yaşadığı ilişki problemleri yok olursa,üzerindeki ilgi de yok olacaktır.Bu nedenle, sorunlarıyla mutludur.

 

Kendinizde veya değer verdiğiniz bir arkadaşınızda mutsuz olunan bir ilişkiye nedensizce devam etme hali varsa,konuya bir de bu açıdan bakın.Bilinçaltı nedenlerle devam eden mutsuz bir ilişki sizi içinden çıkılmaz bir duruma sürükleyebilir.Durumunuzu tanımlamakta ve adım atmakta zorlanıyorsanız,profesyonel bir destek almanızı öneririm.

Not:Bu yazı Tam Koçluk tarafından kaleme alınmıştır.Tüm ilişki ve iletişim sorunlarınız için samimi yaklaşım,etkili çözümler!

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top