erkeklerde yetersizlik hissi


Erkeklerde yetersizlik duygusu

Yerme,yargılama ve korumacılığın yaygın olduğu toplumların hastalığıdır,yetersizlik hissi...Bu yazımızda,erkeklerde yetersizlik duygusu neden oluşur ve yetersizlik duygusunun belirtileri nelerdir,bu konular ele alacağız.

-El alem ne der?

-Millete rezil oluruz.

-Ayşe’nin oğlu Tıp Fakültesini kazanmış,sen işletmeyi kazandığına mı seviniyorsun?

-Aslan oğlum!Ben hallederim sen hiç kafanı takma.

Çoğumuzun duyduğu ve bazen kurduğu benzer cümleleri alt alta sıralasak sayfalar yetmez sanırım.

Eğer fiziksel veya biyolojik bir etken yok ise,yetersizlik hissinin temel nedenleri aşırı yeren veya aşırı koruyan aileler.Kökleri çocukluk dönemine dayanan bu duygunun  yarattığı travmaları ya bizzat yaşıyor, ya da çevremizde bu duygu yaşayan birinin olumsuz etkilerine maruz kalıyoruz.Ataerkil bir toplum olduğumuz için,erkeklerde yetersizlik hissi daha sık karşımıza çıkıyor.Hayatımızın bir döneminde veya şu anki ilişkimizde ,bir erkekten yetersizliğine dair arabesk ve ajite cümleler duymuş olma ihtimalimiz hayli yüksek.Peki,yetersizlik duygusu belirtileri nelerdir;

1-Kendini çok övme,kendinden çok bahsetme.Burada temel neden, yetememe duygusu ile kendini yüceltme çabasıdır.

2-Kıskançlık.Yetersizlik duygusu yaşayan kişiler genelde pasif bir kıskançlık sergilerler.Anlayışlı görünmek adına,içini kurtlar kemirse de,bunu belli etmemeye çalışırlar.

3-Bir kişiyi aşırı yüceltme ve aşırı değer verme.

4-İş hayatında baskıcı eğilimler.Özellikle kendisinden yetenekli  gördüğü çalışanlarından rahatsızlık duyar,uzaklaştırmak için dolaylı hamleler yapar.Çok üzerine gelinirse direkt saldırgan da olabilir.

5-Sürekli övülme ve beğenilme isteği.Eleştiriye tahammülsüzdürler,eleştiriyi kişisel algılayıp savunmaya ve ardından saldırıya geçerler.Bu tür insanların –beni eleştirin-demesi de pek bir şey ifade etmez.

6-Aşırı süslenme,gereksiz sevimli görünme çabaları,marka düşkünlüğü.

7-Gereksizve abartılı muhalefet,aykırı çıkışlar ile dikkat çekme çabası.

8-Taraftarı olduğu takımın,partinin,camianın başarısından dolayı aşırı sevinme,bu başarıyla özdeşleşme,başarıdan pay çıkarmaya çalışma.

9-Kendinde gördüğü açığı sosyal ve ekonomik statü ile kapatma kaygısı.Gösteriş,şan şöhret merakları bu nedenle yüksektir ve bunları kaybetmeye tahammülleri yoktur.

10-Ani ve keskin karar değişimleri.İlgilenmiyor görünseler de,çevreden etkilenme.

11-Kararsızlık.Bir seçim yapmakta zorlanıp,bu durumdan dolayı gerginlik yaşamak ve çevresindekilere de bu gerginliği başka bahanelerle  yansıtmak eğilimi.

12-Erkeklerde erken boşalma(Prematür Ejakülasyon).Genellikle seks performansı,cinsel organ boyu gibi konularda  yaşanılan yetersizlik hissi,erken boşalma sorununa neden olabilir.

Bu yazdıklarımı okuyunca,çoğunuzun aklından geçenleri tahmin edebiliyorum.Yukardaki belirtilere göre, önceki veya şu an birlikte olduğunuz adamı değerlendiriyorsunuz değil mi ? J

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top