evlilikte iletişim sorunu


Evlilikte iletişim sorunları neden olur,nasıl çözülür?

Konuşan ama iletişemeyen insanların çoğunlukta olduğu bir toplumda yapılan evliliklerde iletişimsizlik olmasından daha doğal ne olabilir ki...

Yaptığım ilişki danışmanlığı seanslarında,kadın/erkek fark etmeksizin‘’Eşim beni anlamıyor.’’  cümlesini  duymadığım çok az seans vardır.

Bu yazımızda;Çiftler sürekli konuşmalarına rağmen neden birbirlerini anlamıyor,eşler arasında iletişim hataları ve sorunları neden olur,evlilikte iletişim nasıl artırılır? Sorularının cevaplarını arayacağız.Öncelikle,evlilikte yaşanan iletişim sorunlarını ve yanlış iletişim yöntemlerini inceleyelim,ardından,karı-koca iletişimi nasıl düzelir sorusuna önerilerimizi sıralayalım;


Evlilikte yaşanan iletişim sorunları

Cevaplamak için dinlemek;Eş veya başka insanlarla olan tartışmalarda en sık(hatta sürekli) yapılan hata;cevap yetiştirmek için dinlemektir.Kendini deyim yerinde ise’’ tenis maçında’’ sanan iki tartışmacının tek hedefi vardır;gelen topu karşılamak ve rakibin ulaşamayacağı bir noktaya göndermek...Bu tür tartışmaların sonunda eşine üstünlük sağlayan kadın veya erkek,savaş kazanmış mağrur bir komutan edasıyla zaferini kutlarken,diğer taraf bir sonraki tartışmada galip gelmek için o andan itibaren hazırlığa başlıyor.İşte size,saatlerce konuşan ama iletişemeyen bir çiftin anatomisi...


Varsaymak;’’Mutlu bir evlilik için yapılmaması gereken 3 şey’’yazımda detaylı ele aldığım bir iletişim sorunu da varsaymak,farz etmektir.Yeterince anlamadan,dinlemeden,varsayımlar üzerine saatlerce konuşmak,iletişim değil suçlamadır.Suçlayan eş savcı,suçlanan eş ise avukat...Sabahlara kadar devam eden bu tartışmadan sağlıklı kararlar çıkması ise imkansızdır.

Dinliyormuş gibi yapmak;Konuyla ilgili,gençler arasında salgın haline gelen,evli çiftlerin de diline doladığı bir kelimeye dikkatinizi çekmek istiyorum:’’Aynen!’’ Bu kelime günlük konuşmalarda o kadar sık kullanılmaya başladı ki...Herkes karşı taraf bir şeyler anlatırken(hatta sözünü dahi bitirmeden)yapıştırıveriyor AYNEN kelimesini.Konuşma esnasında sürekli olarak bu ve benzer kelimeleri kullanmak aslında karşıdakini dinlemediğimizin,dinliyor gibi yaptığımızın en somut kanıtlarından birisi.’’Kocam beni dinlemiyor’’ ‘’karım beni anlamıyor’’ gibi cümlelerin kurulmasına neden olan en yaygın sorun,dinliyor gibi yapıp dinlememektir.

Evliliklerde iletişim sorunlarına neden olan temel hataları bu şekilde sıraladıktan sonra,evlilikte iletişimsizlik sorunu nasıl aşılır? Sorusunun yanıtını arayalım;

Evlilikte iletişimi güçlendirmenin yolları

Birbirinize dokunun;Bedensel olarak birbirlerine dokunan çiftlerin daha az tartışma yaşadıkları ve sorunlarını daha kolay çözdükleri kanıtlanmış bilimsel bir gerçekliktir.İletişim anlarında,konuşurken,bir konuyu tartışırken birbirinize ne kadar çok temas ederseniz,negatif ortam o oranda azalacaktır.


Aktif dinleyin;Tartışmada galip gelmek egosunu bir yana bırakıp,eşinizin gerçekten ne demek istediğine odaklanın.Varsaymamak için anlamadığınız noktaları sorun,sürekli göz teması kurun ve söz kesmeyin.Hatta eşiniz yorulup bitap düşene kadar konuşacaksa bırakın konuşsun!Söz kesmeden,ilgili ve sakin dinlemek,karı koca arasında yaşanan sorunların çözümünde en önemli kuraldır.

Kelimelerin gücünü kullanın;Bazı kelime ve cümleler,eşler arasında iletişimi artırmada sihirli bir güce sahiptirler.Bu kelime ve cümleleri sorun olsun veya olmasın evlilik hayatınızda kullanmayı alışkanlık haline getirin.Siz bu cümleleri kurdukça,eşinizi de kullanması için teşvik etmiş olacaksınız.İşte bu cümlelerden bazıları;

*Teşekkür ederim.

*Seni seviyorum

*Kendini nasıl hissediyorsun?

*Bu konuda senin görüşün veya yorumun nedir?

 *Özür dilerim/üzgünüm.

*Bu yaptığını takdir ediyorum.

*Böyle konuşma ortamlarımızı seviyorum.

*Bu konuşmamızdaki duyarlı ve yapıcı yaklaşımın beni çok rahatlatıyor.

*Sence ne yapmalıyım?

*Seninle böyle konuşabildiğimiz  için kendimi şanslı hissediyorum.

Düşünsel paylaşım ortamları yaratın;Üzerinde tartışabileceğiniz;Bir konu,bir kitap,bir film,evlilikte iletişimi artırmak için güzel bir yoldur.Bu paylaşımları haftalık veya aylık rutin hale getirmek,ilk başlarda sıkıcı gelse de,bir-iki denemeden sonra çoğu çiftin keyif aldığı ortamlar yakalanmasını sağlıyor.Ayrıca,hakkında konuştuğunuz şeyleri birlikte yaparak(örneğin aynı kitabı okumak veya birlikte sinemaya gitmek) evliliğinizde iletişimi artırmak için fazladan bir katkı sağlamış olursunuz.


Ortak hobileriniz olsun;Çiftlerin birlikte yapmaktan mutlu oldukları hobi ve ilgi alanları ne kadar çok ise,paylaşım ve iletişim de o kadar artıyor.Şu ana kadar karı-koca bir hobiniz veya ilgi alanınız yok ise,bu konuda kafa yorup,her ikinizinde keyif alacağı aktiviteler bulmanızı ve beraber yapmanızı öneririm.

Bu makale TAM Koçluk tarafından yazılmıştır.İlişkinizde iletişim sorunları yaşıyor ve bu sorunla baş edemiyorsanız etkili ve sıradışı çözümler için tıklayın!

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top