neden yalnızım ?


Neden yalnızım ?

Günümüz insanının en büyük sorunlarından birisi yalnızlık...Kalabalıklar içinde yalnızlaşan bireyler yığını oldu toplum. İletişim yollarının artması, teknolojinin gelişmesi, insanların yaşam standartlarının yükselmesi yalnızlaşmanın başlıca nedenleri.

Bu yazı, yalnızlığınızı tanımlayıp, bu tanıma uygun neler yapabileceğiniz konusunda yardımcı olmak için yazılmıştır.

Öncelikle yalnızlığınızın tanımını yapın;Bir seçim mi,bir zorunluluk mu yalnızlığınız? Yalnız kalmak isteği bir seçimdir. Hepimiz dönem dönem yalnız kalmak isteriz. Eğer, bu inziva dönemini tamamlayıp, toplum içersine çıktığınızda tekrar kaldığınız yerden devam edebileceğinizi düşünüyorsanız,geçici bir yalnız kalma isteğiniz vardır, bunu dert etmeyin. Ancak, istemenize ve gayret etmenize rağmen, diğer insanlarla iletişime geçemiyorsanız ,kimselerle görüşmüyorsanız anlayın ki yalnızlaşmışsınızdır. Yalnız olan ,yalnızlaşan biriyseniz,aşağıdaki öneriler,daha sosyal olmanıza yardımcı olabilir.

1-Diğer insanlardan ve yaşamdan beklentilerinizi yüksek tutmayın. Ne hiç kimse mükemmel, ne de hayat çok adil. Yaşama sürekli eleştiren ve sorgulayan bir pencereden bakmanız sizi negatif düşüncelere sevk eder,çevrenizdeki insanlar sizden uzaklaşır. Bazen de’’Amaaan...’’ diyebilmek ve kusurları görmezden gelebilmek gerekir. Hem kendinize bir bakın, acaba o eleştirdiğiniz zaaflardan sizde hiç yok mu? Kendiniz bu kadar mükemmel değilken, başkalarından neden kusursuz olmalarını bekliyorsunuz ki?

2-Kendinizle barışık olun. Yukarıda belirttiğim gibi, siz de mükemmel değilsiniz. Sizi bu mükemmellik yarışına kim soktuysa veya yarıştığınız her kim ise, bu anlamsız yarışı bir an önce bırakın. Kendinizi olduğunuz gibi sevin.

3-İletişim seviyenizi artırmanıza yardımcı olacak ilgi alanları edinin. Bir evcil hayvan sahibi olmak, Çocuk Esirgeme Kurumunda yaşayan bir çocuğa koruyucu aile olmak, sosyal yanı olan dernek ve vakıflarda gönüllü olmak... Bu tür aktiviteler, sizi insanlarla yakınlaştıracak, kendiniz ve diğer insanlar için toleransınız artacaktır.

4-Uyku sorununuz var ise tedavi olun. Genellikle yalnız olan insanların uyku düzenleri yoktur. Gece uyanıp, sabaha kadar uyanık kalırlar ve gündüz uyurlar. İnsanların aktif olduğu saatlerini uykuyla geçirdikleri için doğal olarak sosyalleşemezler. Bu nedenle,  uyku sorunlarının çözümü için bir uzmana başvurmanız ve tedavi olmanız önemli. Uyku sorunlarının çözümünde her sabah düzenli yapılan egzersizde iyi bir seçenek, denemenizi öneririm.


Not:Bu yazı www.tamkocluk.com tarafından yazılmıştır.İzinsiz kullanılamaz,alıntı yapılamaz.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top