16 Haftalık gebelik


Hafta Hafta Hamilelik /16. Hafta 

Hamileliğin en güzel zamanlarının başlangıcına hoş geldiniz :) 16. Hafta gebelikte görülen en belirgin değişimler,tırnaklarınızın ve saçlarınızın eskiye nazaran kalınlaşması ve hızlı uzamasıdır.3-7 kilo arası kilo almış olsanız da,hamilelikten önceki elbise ve pantolonlara hala sığıyor olmalısınız.16.Haftadan itibaren hamile kıyafetlerine ve hamile iç çamaşırlarına gardırobunuzda yer açmanın zamanıdır:) 

Göğüslerinizin büyümesi ve hassaslaşması 16. Haftadan itibaren belirgin şekilde artabilir.Bu değişim için erken bir hafta olsa da,günümüzde oldukça yaygındır.Dolayısı ile panik yapmanıza gerek yok :)

Hamilelik döneminin yaygın şikayeti olan kabızlık 16.hafta gebelikte şiddetini artırabilir.Büyüyen bebeğin bağırsaklara baskı yapması kabızlık sorununun artmasının nedenidir.Bu haftadan itibaren lifli gıdalara ağırlık vermeniz,su tüketimini artırmanız kabızlık için iyi gelebilir.Aşağıda 16 Haftalık gebe bir anne adayının resmi yer almakta:)


Hamileliğin 16. Haftasında artacak bir diğer şikayetiniz ise sırt ve kas ağrılarıdır.Bu ağrıların kilo alımınıza bağlı olduğunu düşünüp endişelenmenize gerek.Hormonsal değişimlerden kaynaklı bu ağrıları hafifletmek için doktorunuzun izin verdiği hafif egzersizler ve yürüyüş oldukça faydalıdır.

16 .hafta bebek gelişimi

Bebeğinizin boyu 10-11 cm,ağırlığı ise 95-100 gram arasındadır.Saçları ,kirpikleri ve kaşları uzayan bebişinizin damak tadı bu haftadan itibaren oluşmaya başlar.Gözlerinin ışığa duyarlı hale gelmesi de yine 16.haftaya denk belir.

16.Hafta bebek ultrason görüntüsü

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top