17 Haftalık gebelik


Hafta Hafta Hamilelik / 17.Hafta

17 Haftalık Hamilelikte vücutta yaşanan değişimler;

Neredeyse yolu yarıladınız! Anne olmaya dair fiziksel, psikolojik değişimlerin sıkıntı ve mutluluğunu daha çok hissedeceğiniz bir döneme giriyorsunuz...

Hamilelik maskesi denilen renk koyulaşması ve kahverengi lekeler bu haftadan itibaren cildinizde belirginleşmeye başlar.Yüzünüzde örümcek ağı benzeri kılcal damarlar ve kırmızı lekelerde yine 17.haftada görülür.Ancak telaşlanmanıza  gerek yok!Bu tür cilt sorunlarının büyük çoğunluğu doğumu takip eden bir-iki haftadakaybolur.Cildinizde yaşanan leke ve kırmızılıkların nedeni ,sizi ve karnınızdaki bebeği beslemek için artan kan dolaşımın damarlara yaptığı basınçtır.Aşağıda 17 haftalık hamile bir anne adayının resmini görebilirsiniz:)

Artan kilolarınız,doktorunuz tarafından anormal görülmediği sürece sorun değil.Hamilelikte haftalar ilerledikçe kilo almanız normal bir durum.Tek dikkat etmeniz konu;Gereksiz kalori alımını önlemek! Bebeğin gelişimi ve artan kilolarınıza bağlı olarak özellikle karın bölgesinde olmak üzere tüm cildinizde bir gerginlik ve elastikiyet kaybı olması da beklenen bir durum.

Meme ve karın çevresindeki gerilmeye bağlı olarak yaşanan kaşıntıyı azaltmak için alerjik bir reaksiyonunuz yok ise Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

17.hafta bebek gelişimi

Anne karnındaki bebeğin bu haftada kemiklerinin üzeri etle kaplanmaya başlar.Vernix olarak adlandırılan mumsu bir madde bebek cildini kaplar.Verniks,amniyotik sıvıda yüzen bebeğin cildini olumsuz etkilerden korur.17.Haftada bebeğin boyu 13 cm ,ağırlığı ise 167 gram kadardır.

17 haftalık bebek ultrason görüntüsü

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top