19 Haftalık gebelik


Hafta hafta gebelik /19.Hafta 

İçinizde her geçen gün hızla büyüyen bebeğinizi iyice hissetmeye başladığınız bir haftaya giriyorsunuz! :) 19.Haftada belirginleşen karnınıza başta eşiniz olmak üzere tüm yakın çevrenizden masum ve sevecen dokunuşlar alacaksınız,sakın şaşırmayın ! 

Hamilelik döneminin tatlı sıkıntılarını iyiden iyiye hissetmeye başlayacağınız 19.haftada sizi neler bekliyor?

Sırt ağrıları,ayaklarda şişkinlik özellikle çalışan hamile kadınları işyerinde daha çok rahatsız etmeye başlayacak.Eve geldiğinizde ayaklarınızı bir tabure veya sandalyeye uzatıp 20-30 dakika oturmanız bu sorunlara iyi gelecektir.

Akşam yemeğinden sonra çıkacağınız sakin yürüyüşler hem size hem de bebeğinize psikolojik olarak iyi gelecek,ikinizide gevşetecektir.Yürüyüşün diğer yararı ise; Akşam yemeğinden sonra yaşayacağınız mide yanması ve mide ekşimesi(reflü) sorununu azaltmaya yardımcı olmasıdır.Eve geldiğinizde yine ayaklarınızı sandalyeye uzatıp düz oturarak dinlenmenizde yarar var.

Gece uykusunda sorun yaşıyorsanız, akşam üstü bir –iki saat kestirerek uykusuzluğun olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.Kalça ve basenlerde yan yatmaya bağlı olarak oluşabilecek ağrıları azaltmak için ise, gece uyurken bacak aranıza yastık koyarak uyuyun.Altta 19 haftalık bir anne adayının resmi yer almakta.

19.Hafta bebek gelişimi

Bu haftada bebeğiniz yaklaşık 240 gram ağırlığında ve 15,25 cm boyundadır.Beyninde, işitme,tat,koku,görme faaliyetlerinden sorumlu sinir hücrelerinin gelişimi yine 19.haftada başlar.

Bebeğinizin cinsiyetiniz henüz öğrenmediyseniz ve merak ediyorsanız,19.hafta ultrasonu cinsiyetini öğrenmek için size yardımcı olacaktır.Genellikle  16-19. Hafta arası çekilen ultrasonda bebeğin cinsiyeti belli olur.Bu ultrason görüntülerini saklamayı  ve bize de bir tane göndermeyi unutmayın! :)

19 haftalık bebek ultrason görüntüsü 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top