20 Haftalık gebelik


Hafta Hafta gebelik  / 20.hafta

Gardırobunuzda hamile kıyafetlerinin her yeri kapladığı haftaya hoş geldiniz! :) Hamileliğin 20.haftasında artan tiroid aktivitesine bağlı olarak terleme şikayetiniz olacaktır. Terlemenin sizin ve bebeğinizin sağlığını olumsuz etkilememesi için pamuklu kıyafetler giymeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

İyi bir gece uykusunun ardından güne oldukça enerjik başlayacağınız bir hafta...Hamilelik ilerlemesine rağmen fiziksel olarak kendinizi enerjik hissetmenize şaşırmayın,her şey yolunda.Akşam üzeri düşen enerjiniz ve değişen psikolojik durumunuzu düzeltmek için 1-2 saat güzellik ve zindelik uykusuna yatmak iyi gelecektir.

20 haftalık gebelikte en sık görülen sağlık sorunları mide ekşimesi,mide yanması ve ayaklarda görülen şişliktir.Mide ekşimesi sorunu için sık ve az yemeniz,doktorunuzun önerdiği bir antasit kullanmanız yararlı olabilir. Aşağıda 20 Haftalık hamile bir anne adayının resmi yer almakta.

Büyüyen rahim karın boşluğuna ve akciğerlere baskı yapacağı için, 20.haftada nefes almada zorlanma,nefes darlığı gibi sorunlar yaşamanız muhtemel.

Yüne genişleyen ve büyüyen rahmin yaptığı basınç nedeniyle sidik torbanız(mesane) de daralacaktır.Bu durum idrar yolu enfeksiyonlarına ve idrar yaparken yanma hissine neden olabilir.

20 Haftalık bebek

20.Haftada karnınızdaki bebişinizin boyu yaklaşık 16,5 cm’ye ,ağırlığı ise 290 grama ulaşacak.Karnınızdaki bu sevimli canavar giderek daha çok besin tüketecek :) Seslere,gürültüye olan hassasiyeti daha çok artacaktır.Ani sesler çıkarmaktan kaçının.Onun ve sizin sakinliğiniz için klasik müzik dinlemek,ılık duş alırken melodik şarkılar mırıldanmak iyi birer seçim olacaktır.Dikkat etmeniz gereken nokta;Banyo yaptığınız suyun çok sıcak olmaması.

20 Haftalık bebek ultrason görüntüsü

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top