Balmumu ile evde doğal mum yapımı


Balmumu nedir? Ne işe yarar? 

Arılar petek gözlerini örmek için balmumu üretirler. Petekler daha sonra toplanarak eritilir, balmumu ayrıştırılır. Oda sıcaklığında katı haldedir. Antik Roma ve birçok toplumlar tarafından ilk zamanlar mum amacıyla içyağı kullanılmıştır. Balmumu ise çok zahmetli ve pahalı olduğu için sadece üst tabaka tarafından kullanılıyordu. 

Daha sonra petrolün bir yan maddesi olan parafin keşfedildi. İşlenerek rengi açıldı, günümüzde her yerde satılan mum halini aldı. Ekonomik ve kolaydı. Ancak çok fazla işlenmiş bir madde olduğu için özellikle kokulu olan parafin mumlar yandığı zaman hava ile temas ederek toksik bir madde salgılayarak sağlığımıza zarar verebilmektedir. Yandığı zaman ciğerleri kaplayan petrokarbon isi üretmektedir. Nefes sorunu, astım hastalığı olan kişilerde sorunlara yok açabilir. Çok fazla parafin mumu kullanımı solunum yolları kanserine davetiye çıkarabilir.  

Bu nedenle belki açık alan dekorasyonunda ve aydınlatmasında parafin mumlar kullanılabilir ancak evinizde kullanıyorsanız sizlere balmumu veya soya mumu kullanmanızı tavsiye ederim. 


İngilizce soya wax diye bilinen Soya mumu nedir?

Soya fasulyesinin yağından elde edilen oda sıcaklığında katı bir maddedir. Isıtılınca erir ve sıvılaşır. Tamamen çevre dostu vegan bir yağdır. Sürdürülebilir çevreye ve çiftçiliğe katkıda bulunmaktadır. Harika bir masaj yağıdır; içinde E vitamini içerdiği için cildinizi gençleştirir. Suyla temizlenebilir. Toksik değildir. Ülkemizde soya mumu çok nadir olarak bazı firmalar tarafından satılmaktadır. Kendi mumunuzu yapmak isterseniz ham madde olarak soya mumu satın alabileceğiniz bir firma henüz bulunmamaktadır…

Ama üzülmeyin! Soya mumumuz yoksa bizim de balmumumuz var... 

Doğal balmumunu shea (karite) yağı, kakao yağı, jojoba yağı vb. yağlarla karıştırarak harika bir doğal mum ve bakım yağı elde edebilirsiniz. Mumunuz yandıkça yanan kısımlarını ellerinize sürerek kendinizi şımartabilirsiniz. Ayrıca sevdikleriniz için de oldukça farklı bir hediye olmaz mı?  Bakımına çok düşkün bir arkadaşınıza sıra dışı bir hediye vermiş olursunuz. 

Balmumuna bir de esansiyel yağlar ekleyerek mum yakma alışkanlığınızı bir aromaterapi ritüeline çevirebilirsiniz. 

Gevşemeye yardımcı olan kokular lavanta, tarçın, portakal çiçeği, sandal ağacı ve mandalina.

Daha olumlu hissetmek için portakal çiçeği, bergamot, gül vanilya esans yağları mumda kullanılabilir.

Hem sağlıklı hem de bakım yapan balmumlarından satın almak isterseniz instagram'da şu sayfadan temin edebilirsiniz : _candycandle_

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top