Dijital Detoks Nedir,Nasıl Yapılır?


İnternet Ve Teknoloji Detoksu Nedir,Faydaları Nelerdir?

İnternet detoksu,teknoloji detoksu,sosyal medya diyeti gibi isimlerle bilinen,teknolojiden kaçınma detoksu,son yılların popüler konularından birisi...

Bu yazımda,teknoloji detoksunu bilimsel veriler eşliğinde ayrıntılı olarak ele alıp,nasıl yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacağım.

Konuya başlamadan önce,yoğun internet kullanımının kanıtlanmış zararlarını birkaç madde de özet olarak açıklamak isterim;


Aşırı Teknoloji Kullanımı Ve İnternetin Zararları Neler?

Aşırı internet kullanımı en büyük stres kaynaklarından birisidir

Amerikan Psikiyatri Birliği(APA) ‘nin 18 yaş civarı genç yetişkinler üzerinde yaptığı bir çalışmaya göre,yoğun internet kullanan gençlerin yarısı,internet kaynaklı strese maruz kalıyor...Sürekli sosyal medya (Instagram,Facebook,Twitter v.d) bildirimlerini okumak,like ismiyle bilinen beğenileri kontrol etmek,farklı uygulama ve oyunlardan gelen görevleri yerine getirmek gibi sayısız uyaran,bu stresin en büyük nedeni olarak gösterilmekte.

Yine İsveç’te genç yetişkinler arasında yapılan başka bir çalışmada da,internet kaynaklı depresyon ve stresin oldukça yoğun gözlemlendiği belirtilmekte.

Yoğun teknoloji ve internet kullanımı uyku bozukluğuna neden olur

Çocuklar arasında yapılan klinik bir gözlem çalışmasının sonucuna göre,yattıktan sonra akıllı telefon v.d teknoloji aletleri ile zaman geçiren çocuklar,kullanmayanlara nazaran ortalama 1 saat daha az uyuyor.Aynı zamanda kaliteli uyku süresi de,oldukça düşük.

Yetişkinler arasında yapılan başka bir çalışmaya göre ise,insanların ortalama %70’i yatağa girdikten sonra cep telefonu ve diğer teknolojik cihazlarla zaman geçirmekte.Kısalan uyku süresinin yanı sıra,derin uyku denilen evreye geçememek de bir diğer sorun.

Yoğun teknoloji kullanımı özsaygı eksikliğine neden oluyor

Sosyal medyada arkadaş ve akrabalarının nereleri gezdiğini,neler yediğini,nasıl eğlendiğini gören birey,bunları yapamadığı için kendisini suçluyor.Deyim yerinde ise bir tür ‘’eziklik ‘’yaşıyor.Hemen sonrasında ise,bu tür paylaşımlar yapamadığı için özgüven ve özsaygı eksilme oluyor.


Aşırı teknoloji ve internet kullanımı tüketimi körüklüyor

Tıbbi literatüre ‘’Fear of Missing Out (FOMO)’’ olarak giren,Türkçe’ye ‘’hayatı kaçırmak’’ diye tercüme edebileceğimiz anksiyete,interneti aşırı kullanan bireylerde sıklıkla görülüyor.Sosyal medya paylaşımlarından etkilenen birey,diğer insanların bu kısa hayatta her şeyi yaptığını,oysa kendisinin bir çembere sıkışıp kaldığını düşünerek,ne yapılabilecekse hepsini bir anda yapmak istiyor.Sonuç ise;daha çok tüketen yine de mutlu olamayan bireyler...

DSM-V kriterlerine göre bir bağımlılık sayılmasa da,çoğu psikiyatr,internet bağımlılığın bir hastalık olduğunu düşünmekte ve tedavi edilmesi gerektiğini söylemekte.

İnternetin bilimsel olarak kanıtlanmış zararlarından sonra,dijital detoks nasıl yapılır,zorlukları nelerdir? Sorularını cevaplayalım;

Dijital Detoks Nedir?

Kişinin belirleyeceği bir süre boyunca (gün,hafta,ay) internete girmemesi,teknolojik cihazlardan uzak kalmasına dijital detoks denir.

Dijital Detoks Nasıl Yapılır?

Çoğumuz iş ve özel hayatımız gereği internete göbekten bağlıyız...Böyle bir gerçekliği bilip de,’’kesinlikle internet kullanmayın!’’ demek,uygulanabilir ve akılcı bir öneri değil.

Bunun yerine,iş ve sosyal sorumluluklarımızı aksatmayacak bir teknoloji diyeti yapmak daha akılcı...


Peki nasıl?

İşte yapılabilecek akılcı ve gerçekçi internet detoksu tüyoları;

•Yatağa cep telefonunuz ile girmeyin.

•Gece yatmadan en az bir saat önce akıllı telefon dahil tüm teknolojik oyuncakları bir kenara bırakın.Bu süreyi kitap okumak,meditasyon ve diğer insanlarla sohbet için kullanın.

•Sabah uyandıktan en az 1 saat sonrasına kadar akıllı telefonunuza bakmayın.

•Tüm sosyal medya uygulamalarını telefonunuzdan silin.Normal web sitesi yoluyla ilgili adresleri ziyaret edin.Çünkü uygulama yüklü olunca,gelen bildirimler sizi daha fazla internette zaman geçirmeye zorlayacaktır.

•Görev içeren oyun ve uygulamaları telefonunuzdan kaldırın.

•‘’Öğle yemeğinde kesinlikle internet girmeyeceğim’’ diye bir hedef belirleyin.Eğer zorlanırsanız,öğle yemeklerini diğer insanlarla yiyin,onlarla sohbet edin.

•Bir hobi edinin veya bir hayvan sahiplenin.

•Sosyal sorumluluk projelerine katılın veya derneklere üye olun.

•Arkadaşlarınızla sohbet toplantıları organize edin.Bir film,bir kitap veya bir konu hakkında derinlemesine konuşabileceğiniz bir grup kurun.

•Yakın çevrenize,ailenize,arkadaşlarınıza ve iş paydaşlarınıza dijital detoksa başladığınızı söyleyin.Onların desteğini isteyin.Bu bilgilendirme,olası bir iletişim sorununda gelebilecek tepkileri minimuma indirmeye yardımcı olacaktır.

Günlük ne kadar süre internette zaman geçirmek normal?

Klinik çalışma sonuçlarına göre,günlük 30 dakika internet ve sosyal medya kullanımı normal...Kullanımınızı bu seviyelere kademeli olarak düşürebilirseniz,fiziksel ve ruhsal açıdan faydalarının gözle görülür olduğu kesin olarak kanıtlanmış bir gerçek.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top