Evcil Hayvan Edinmenin Sağlığa 5 Faydası


Neden Bir Hayvan Sahiplenmeliyim?

Kedi,köpek başta olmak üzere,evcil hayvan sevgisi giderek artmakta...Toplumun evcil hayvanlar konusundaki sosyal bilinci de sürekli yükselmekte...Evcil hayvanlara olan ilginin artışına paralel olarak,evlerinde pet(evcil hayvan) besleyen insanların sayısı da hızla artmakta.

Aslında bir hayvan edinmek sadece edinilen hayvanın yaşam kalitesini artırmıyor,bize de önemli faydalar sağlıyor.Yapılan bilimsel araştırmalara göre,bir hayvan edinmenin insana sağladığı başlıca faydalar şu şekilde sıralanmakta;

Evde Hayvan Beslemek Ruh Sağlığına İyi Gelir

Dünyanın farklı ülkelerinde yapılan klinik gözlem çalışmalarının sonuçlarına göre,bir evcil hayvanı olan insanların psikolojisi,hayvan beslemeyenlere göre daha sağlıklı bulunmuş.

Hayvana gösterilen ilgi ve sevgi,insan beyninde sevgi hormonu olarak da bilinen oksitosin hormonunun salgılamasını artırmaya yardımcı olmakta.

Şefkat,merhamet,yardımseverlik gibi olumlu davranışların artışını tetikleyen bu tür hormonlar,bireyi daha iyi bir insan olmaya teşvik etmekte.


Evcil Hayvan Stres Seviyesini Düşürür

Günümüzün yoğun ve karmaşık sosyo-ekonomik ilişkileri çağın hastalığı olan stresi üst seviyelere çıkarmakta...Tıp dünyası stresi azaltacak kesin etkili bir ilaç veya ürün henüz bulamadı.

Oysa evde beslenecek bir kedi,kuş hatta akvaryum balığı dahi,stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı olmakta.

Bazı büyük firmalar bu gerçeğin farkına varıp,ofis ortamlarına stres düşürücü olarak evcil hayvanları dahil etmeye başladılar bile!


Evcil Hayvan Edinmek Genel Anlamda Vücut Ağrılarına İyi Gelir

Kaynağı belirli veya belirsiz olan ağrıları hafifletmekte evcil hayvan terapisi en etkili yöntemlerden birisidir.Çünkü ilk iki maddede açıklanan mutluluk artışı ve stresin azalması,ağrıların şiddetini azaltmada direk etkiye sahiptirler.

Evcil Hayvan Beslemek Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bir hayvanla ilgilenmek,onu gezdirmek,temizliğini yapmak gibi işler fiziksel aktivitenin artmasına vesile olur.Daha fazla hareket eden insan daha fazla kalori harcar ve dolayısı ile kilo kontrolünde avantajlı duruma geçer.


Bir Hayvan Sahiplenmek Kan Basıncını Düşürmeye Olumlu Katkı Sağlar

Kan basıncının yükselmesinin diğer anlamı hipertansiyondur...Yüksek tansiyon en yaygın görülen sağlık sorunlarından birisidir.

Düşen kan basıncı ve kalp atım hızı,bireyin tansiyonuna olumlu yansır.İngilitere’de yapılan bir çalışmanın spnuçlarını vererek yazımı sonlandırıyorum;Kedi besleyen insanların kalple ilintili hastalıklardan ölüm oranları,beslemeyenlere nazaran ciddi derecede düşük bulunmuş.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top