Küçük oda ve mutfak için dekorasyon çözümleri


Küçük oda ve mutfaklı ev nasıl dekore edilmeli ?

Küçük bir mekana sığmak zor gibi dursa da ufak birkaç değişiklik ile aslında hiç de zor olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca ciddi bütçelere gerek yok. Ufak alanları dekore etmek ile ilgili sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz pratik ve şık bilgiler içeren bir yazı hazırladık. 

Gereksiz ne varsa atın!

Odanızda daha geniş bir yer açmak istiyorsanız öncelikle odanızda işinize yaramayan ne varsa ayırmakla işe koyulmalısınız. Eski kıyafetler, fazla süsler ve ortalığı kalabalık gösteren işinize yaramayan ne varsa atın. Durun tahmin edeyim, şimdiden odanız olduğundan daha geniş görünmeye başladı bile değil mi ?


Açık renkler, ferah ortam, geniş oda !

Açık renkleri tercih ederek odanızın daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Duvar ve tavan aynı renkte olursa olduğundan büyük görünen bir oda izlenimi oluşturmuş olursunuz. Unutmayın, kullanılan fazla desenler, devasa bir odanın bile ufak görünmesine neden olur. Yine de kullanmak istiyorsanız sadece ayrıntılarda desen kullanmaya çalışın. Sade renkli bir kanepenin yastıklarında desen kullanılabilir. Veya duvara astığınız bir tablo desen içerebilir.

Çok amaçlı mobilyalar

Yatak olabilen kanepeler kesinlikle can kurtarıcılardır. Evet, biraz zahmetli ama yine de buna değer. Ayrıca açılabilir ve katlanabilir yemek masaları, duvara gömülen yataklar, birbiri içine geçen sehpalar büyük alanlardan tasarruf etmenizi sağlayacak. 


Duvarları değerlendirin!

Odanızın, salonunuzun veya mutfağınızın duvarlarını değerlendirin. Dar ve uzun dolaplar yaptırarak ortada olan birçok şeyi yukarıya taşıyabilir ve odanızda daha rahat adımlar atabilirsiniz. Ayrıca duvar raflarından yaptırarak odanıza çok güzel bir hava katabilir, elinizin hemen altında olmasını istediğiniz birçok şeyi duvar raflarında muhafaza edebilirsiniz. 


Mobilyaları nasıl kullanacağınızı bilin

Duvara yaslanmış olan kanepe, masa ve sandalyeler odayı dar gösterecektir. Oda, mutfak veya salonunuzun olduğundan daha geniş görünmesi için, mobilyaları duvara yaslamayın ve biraz aralık bırakın. Göz hizasında fazla dolap ve eşya olmamasına özen gösterin. Eğer odanızda fazla sayıda mobilya varsa, gereksiz karmaşayı önlemek için sayısını hemen azaltırsanız iyi edersiniz. Bir veya iki büyük parça mobilya daha ferah bir oda için idealdir. 


Işığın gücü!

Ferah bir oda için olmazsa olmaz olan bir kural varsa o da kesinlikle aydınlatmadır. Odanız eğer yeteri kadar güneş almıyorsa üzülmenize gerek yok. Yeni aydınlatma çözümleri ile geniş görünen bir oda ile beraber ferah ve aydınlık bir ortam yaratmış olacaksınız. Bunun için tavana yönlendirilmiş ışıklardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca duvara asacağınız bir ayna, ışığı yansıtmada çok başarılıdır. Odanızda sehpa kullanmak istiyorsanız kesinlikle cam sehpa kullanmalısınız. Neredeyse görünmez olması nedeni ile küçük oda dekorasyonunun ayrılmaz bir parçasıdır. Avizenin küçük ve şık olması odayı geniş gösterecek. 

Bir diğer konu da beyaz ışık yerine kullanılacak olan doğal sarı ışık odanın daha ferah görünmesini sağlayacak. 

Saklama çözümleri

Öncelikli ihtiyacınız olan eşyalarınız elinizin altında olabilir ama her zaman kullanmadığınız ufak tefek eşyaları saklama kutularına koyarak odanızda büyük yer açmış olacaksınız. Mağazalarda satılan saklama kutularından hemen birkaç tane alın ve eşyalarınızı kutulara yerleştirip ortadan kaldırın. 

Evinizin daha geniş görünmesi için minimalist yaklaşımı benimsemeniz faydanıza olacaktır. Ne kadar az eşya o kadar çok alan ;)

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top