Red Nose Day ne demek ?


Red Nose Day  nedir?

Son günlerde Twitter başta olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında ve televizyonlarda fenomen olan #rednoseday hastag ‘i ülkemizde de giderek artan oranda ilgi görmeye başladı.Ünlüler başta olmak üzere tüm insanların kırmızı palyaço burnu takarak verdiği komik pozlar sosyal medyayı esir almış durumda.Özellikle ABD ‘de Red Nose Day geceleri ve partileri bile organize edilmeye başlandı!

Peki nedir bu red nose day,neden herkes kendini bilerek komik duruma düşürmek istiyor?

İlgi çekmek ve popüler olmak için yaptıklarını düşünüyorsanız,yanıldığınızı söylemeliyim. Ee neden o zaman? diyorsanız,işte red nose day hakkında merak edilenler!


Red nose day  nedir?

İlk olarak 1988 yılında İngiltere’de başlayan bu akımın esas amacı Afrika’da açlık ve yoksulluktan ölen çocuklara dikkat çekmek ve bağış toplamaktı.

Red Nose Day neyi amaçlamaktadır?

Yukarıda da açıkladığım gibi,amaç açlıktan çeken çocuklar için bağış toplamak.Bir tür hayır işi yani.Ama red nose day’i farklı kulan ana tema şu;Komik,eğlenceli ve insanlara sevimli gelen bir yaklaşımla çok trajik olan ve insan onuruna yakışmayan bir soruna dikkat çekmek.Komedi ve eğlencenin insanların ilgisini daha çok çektiğini dikkate alırsak,dahice bir strateji olduğunu ve amacına ulaştığını söylemek mümkün.

Red Nose Day sadece sosyal medyada mı devam ediyor?

Aslına bakarsanız,şu an ABD ‘de bu kadar popüler olmasının ana nedeni NBC  Televizyonu’nun ünlülerle yaptığı 3 saatlik Red Nose Day programlarıdır.Bu programa katılan bir ünlü,komik kırmızı burun takarak,izleyicilerin açlık ve yoksulluk için oluşturulan fona bağış yapmalarını teşvik etmekte.Her programda farklı bir ünlünün yer aldığı bu TV programı o kadar başarılı oldu ki,Red Nose Day hayır fonu hesabında biriken paralar 122 milyon Dolar’ı geçti!


Hayır ve yardım işlerine kendini adayan dünyanın en zengin adamı Bill Gates ve eşi Melinda Gates’de red nose day için çok ses getiren bir sosyal medya kampanyası başlattı.Melinda Gates, Twitter ve İnstagram hesaplarından #RedNose25 hastagine kırmızı patates burun selfie’si çekip gönderen herkes için Red Nose Day Hesabına 25 Dolar bağışta bulunacaklarını açıkladılar!


Konu hakkında güncel gelişmeleri takip etmek için,Amerika’da önde gelen starların ve medyatik kişilerin davet edildiği Red Nose Day programını NBC televizyonundan izleyebilir,Twitter ve Instagram’ den ilgili hesapları takip edebilirsiniz.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top