Tatil Depresyonu Nedir Nasıl Başa Çıkılır?


Tatil Depresyonu Nedenleri Ve Çözüm Yolları

Tatil denilince çoğumuzun yüzünde belli-belirsiz bir tebessüm oluşuverir.. Eğlence,uyku,deniz,kum,Güneş...

Lakin,son yıllarda daha sıklıkla dile getirilen bir sendrom da tatil kelimesi ile anılır oldu;Tatil depresyonu.

Ülkemiz için yeni bir kavram olsa da,yurtdışında psikiyatrların her geçen gün daha fazla kullanmaya başladığı bir tanımlama,tatil depresyonu veya tatil sendromu.

Peki tatil depresyonu neden olur,nasıl aşılır? Şimdi bu soruların cevaplarını ele alalım;

Zorunluluk Hissi

Çoğu insan(özellikle ücretli çalışanlar) yıllık izinleri geldiğinde kendilerini tatile çıkmak zorunda hissederler.Bu his çoğu zaman bir istektir ama bazen de edinilmiş bir çaresizlik olabilir...Yani,yıllık izin gelir,tatile çıkılır,izin bitince dönülür.

Bu zorlama insanlarda  tanımlayamadıkları bir huzursuzluğa neden olabilir.Özellikle yaz dönemi çıkılan yıllık izinlerde huzursuzluk daha şiddetli seyredebilir.

Çaresi ise(kesin olmamakla birlikte),izni mümkünse herkesin tatile çıktığı zamanlardan farklı bir tarihte kullanmaktır.Örneğin;İlkbahar,sonbahar veya kış ayları.


‘’Eller Havaya’’ dayatması

Sanırım ne demek istediğimi anladınız...Tatilde ‘’çılgınca eğlenmek’’,yapılan aktivitelerden keyif almak,Instagram,Facebook başta olmak üzere sosyal medyada tatil fotoğrafları paylaşmak adeta bir görev haline dönüştü...Hatta çoğu insan tatilde içinde bulunduğu güzel ortamı yaşamaktansa, onu paylaşmayı tercih eder hale geldi.

Çılgınca eğlenmek,gecelere akmak gibi dayatmaların çaresi ise şüphesiz iç sesinizi dinlemek olacaktır...’’Ne istiyorum’’,’’Nasıl istiyorum’’ ‘’Ne kadar istiyorum’’ gibi sorulara dürüstçe vereceğiniz yanıtlar,çevrenizin eğlence dayatmasına kısmen de olsa ‘’dur’’ diyebilmenize yardımcı olabilir.

En iyi tatili yapma gayreti

Bu sorun da diğer sorunlar gibi toplumsal bir dayatmadır aslında...Tatile çıkan herkesin tek amacı vardır,en güzel,en kaliteli,en eğlenceli tatili yapmak...Buna kısaca ‘’tatil yarıştırma’’ diyebiliriz.

Özellikle kadınlar arasında daha yaygın görülen bu tatil yarıştırması,yarışmak istemeyen ama mecbur bırakılan insanlarda depresyona ve huzursuzluğa neden olabilir.

Sakin,sessiz,kendi halinde,nispeten daha gösterişsiz bir tatil yapma hevesinde olan kadın ve erkekler sırf uyum sağlamak adına istemedikleri bir tatile çıkabilirler...

Çözümü ise gayet basit;’’Başkası olma kendin ol.Kimsenin seni hayatını yaşamasına izin verme.’’


Eşlerin tatil anlayışındaki farklılıklar

Evli veya sevgili olan çiftler arasında sıklıkla yaşanan bir sorundur...Birbirini seven insanların her alanda aynı düşünmesi olanaksızdır.Bu tatil için de geçerlidir.

Kadın,Çeşme veya Bodrum’da deniz,kum,Güneş ister,erkek Karadeniz turu ve çatışma başlar.Tatili mümkünse ve bütçe el veriyorsa  ikiye bölüp birisinde denize gitmek,diğerinde kültür turu yapmak en akılcı çözümdür.Ancak bu çözüm çoğu çift için belirli nedenlerden dolayı ütopya olarak kalabilir.

Daha trajik olanı ise her iki tarafın veya taraflardan birisinin tatil konusunda dayatmacı ve baskıcı olmasıdır.Genellikle erkekler bu dayatmayı sıklıkla yaparlar.

Uzlaşmanın mümkün olmadığı ‘’tatilde gidilecek yer’’ savaşlarında ise ideal olan kadın ve erkeğin tatillerinin bir bölümünü ayrı geçirmeleridir.

Her tatil döneminde yaşanan bu tür sorunları aklına getiren birey,istemeden de olsa gerilmekte,huzursuzlaşmakta ve ileri safhada depresyona girmektedir.

Tek başınıza başa çıkmanın yegane yolu ‘’birey’’olup,istekleriniz ve beklentileriniz temelinde uzlaşmacı bir tavırla konuya yaklaşmak olacaktır.

Kendi kendinize sorunun üstesinden gelemiyorsanız alanında uzman bir psikiyatrist veya psikologdan yardım almanız faydalı olabilir.

Şimdiden iyi tatiller!

Şu yazı da ilginizi çekebilir; Harika bir balayı tatili için bilmeniz gereken 7 şey! 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top