aklım evde ! doğru çocuk bakıcısını nasıl bulurum ?


Çalışırken birden aklımıza geliverir, evde bakıcıya bıraktığımız çocuğumuz ve o an içimiz cızzzz eder.’’Acaba iyi bakıyor mu,yemeğini yedirebiliyor mu,kötü davranıyor mu,temiz mi? ‘’

Çocuğunu bakıcıya bırakan tüm anneler aynı sıkıntıyı yaşarlar.Çaresizlik,suçluluk,kendini kötü hissetme gibi olumsuz duygu ve düşünceler arasında gidip gelirler.

Bu yazımızda;Bakıcı araştırması ve bulma süreçleri,bakıcı mülakatında sormanız gereken sorular,ev içi iletişim,iyi bakıcıyı kaybetmeme,kontrol mekanizmaları gibi merak edilen tüm konularda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

İlk yapmanız gereken,kaliteli bir firmaya, evinize çok iyi kamufle edilmiş gizli kameralar taktırmak.Bu kameraların yerini anne ve babadan başka kimse bilmemeli,çünkü aile büyükleri evde kamera olduğunu ya söylüyorlar ya da hal ve hareketleri ile belli ediyorlar Bu işlemi yaptıktan sonra,bakıcı aramaya başlayabiliriz ;

Mülakat evresi:

Elbette hepimizin ilk aklına gelen,tanıdıklarımızın çocuklarına bakmış,onların referans olacağı bakıcıları işe almak olacaktır.Ancak bu çoğu zaman mümkün olmuyor ve bu alanda uzmanlaşmış firmalardan uygun bakıcıyı bulup,çocuğumuzu emanet ediyoruz.Bu şekilde işe aldığımız çocuk bakıcısına bilinenlerin dışında, mutlaka sormamız gereken başka sorular var;

-Çocuklarınız var mı?Yaşları,eğitim durumları ve cinsiyetleri nedir?(Bu soru,hem annelik tecrübesini,hem de çevresindeki insanları tanıma fırsatı verecektir)

-Firmanın yazdığı bir önceki işinizdeki referanstan başka referanssınız veya sizi sorabileceğimiz birileri var mı?(Firmalar genelde referanslı bakıcı gönderiyorlar ancak,bu referans her zaman yeterli olmayabilir.Tanıdığı da olsa,başka birileriyle iletişim kurmanızda yarar var.Olası sorunlar bu tür görüşmelerde ne kadar saklanmaya çalışılırsa çalışılsın ,bir şekilde seziliyor ya da açığa çıkıyor)

-İlk yardım konusunda bilginiz var mı?( Maalesef bu atlanan bir konu.Arkadaşlar;İlk yardım bilgisi olan bir bakıcı tercih edin.eğer aldığınız bakıcı,boğulma,yanık,cisim kaçması,elektrik çarpması,depremde korunma,ev kazaları gibi konularda ilk yardım bilmiyorsa,kesinlikle bu eğitimi uygulamalı olarak verin.Eğer sizde bilmiyorsanız,uzman birinden almasını sağlayın.

-En çok sevdiğiniz ve hiç sevmediğiniz yemekler hangileri?(Sağlıklı beslenen bakıcı,çocuğunuzu da sağlıklı besler.Diğer konu;Çocuğunuzun damak tadının oluşmasında bakıcının rolü büyüktür)

Bu soruları atlamayın,diğer rutin sorularınızın arasına sıkıştırın .

Şimdi, eve geldiği ilk andan itibaren aşama aşama yapmanız ve yapmamanız gereken şeylere bir bakalım;

Alışma-Adaptasyon evresi;

İşe aldınız ve ilk günler...Muhtemelen ailenizden birileride ona adaptasyon süresi boyunca yardımcı olacak aynı zamanda gözlemleyecek.Bu işi de genelde anneler veya kayınvalideler yapar :)Alışma sürecinde yapmanız gerekenler;

-Çocuğunuzun tüm yeme ,içme,uyku,davranış,kişilik özelliklerini bakıcınıza detaylı anlatın.Ayrıca,ona komik gelse de, madde madde yazıp,görebileceği bir yere asın.

-Çocuğunuzun sağlık ve güvenliği için evde ve dışarı çıkardığınızda kullandığınız tüm araç gereçlerin nasıl kullanıldığını ve dikkat etmesi gereken noktaları uygulamalı anlatın.Onunda kullanım pratiği yapmasını sağlayın(bebek arabası,telsiz,mama sandalyesi,teknolojik oyuncaklar v.b)

-Kendi numaranızı onun cep telefonuna kısa yol araması olarak kurun.Eğer cep telefonu çok eski ise,ona 200 TL civarı bir telefon almaktan kaçınmayın.Çok acil bir durumda sizi araması gerekiyor ama telefonu arızalı ya da şarjı bitmiş ! Bu riski almayın.

-Evin teknik donanımını en iyi siz biliyorsunuz.Ona evle ilgili bilgileri anlatın.Yangın merdiveni nerede,güvenlik nasıl aranır,asansörün yardım tuşu nasıl çalışır,elektrik sigortası nerede,deprem çantasının yeri neresi ? v.d .

-Firmanın verdiği bilgilerden farklı olarak,siz de bakıcının kimlik fotokopisini alın.Güvenlik sorgulaması yapmanızda yarar var.

Gözlemleme evresi;

Alışma evresi başarılı geçti,çocuğunuz bakıcıya alıştı,aile büyükleri de gitti ve artık çocuğunuzla bakıcı baş başa kaldı.Muhtemelen siziniçin en sancılı dönem gözlemleme süreci  olacaktır.Bu dönem için yapmanız gerekenler;

-Çocuğunuzu çok iyi gözlemleyin,ona karşı tavrı nasıl?Sabah o geldiğinde ağlıyor mu,akşam giderken üzülüyor mu?

-Kamera görüntülerini düzenli kontrol edin.

-Site görevlisinden veya çevre esnaftan ,çocuğunuzu gezmeye çıkardığı  anlardaki davranışları, genel tutumu,çocuğunuzun o anlardaki davranışları ile ilgili bilgi almaya çalışın.

-Çocuğunuzun bakıcıyla ilgili verdiği yada vermeye çalıştı geri bildirimleri iyi anlamaya çalışın.Ne çok ciddiye alın ne de boş verin.Sakin bir şekilde,sorgulayarak ne anlatmak istediğini öğrenmeye çalışın.

İletişim evresi;

Alışma-adaptasyon evresi başarılı geçti ve bakıcıya hem siz hem de çocuğunuz alıştı.En kritik noktadasınız ! Bu aşamaya iletişim evresi diyoruz ve bu iletişim evresinde yapılan yanlışlar,her şey iyi giderken,bakıcıyla yollarınızın ayrılmasına neden olabiliyor.İletişim evresinde yapılması ve kaçınılması gerekenler;

-Çok ideal,tam aradığınız gibi bir bakıcı olsa bile,iletişimde aşırı samimi olmayın.Belirli bir mesafeyi koruyun.Samimi ama mesafeli olmanız,işini doğru yapmasına yardımcı olacaktır.

-Ailesini ve yaşadığı yeri ziyaret etmeniz (eğer onun için sakıncası yok ise) yararlı olacaktır.

-Aile fertlerinin evinize gelmesini,çok istisnai durumlar dışında kabul etmeyin.Özellikle, ergen çocukları var ise bu konuda daha dikkatli olun.Ergenlik insanın karmaşık duygular yaşadığı ve karşı cinsi konumlandırmaya başladığı bir dönemdir.Detay vermeyeceğim, ne demek istediğimi sanırım anladınız.

- Ev işlerinde yardımcı olacağı konusunda anlaşmış olsanız bile,bu yardımı sınırlı tutun.Onun görevi çocuğunuza en iyi şekilde bakmak.Eğer üzerine fazla yük binerse bu görevini istemese dahi ihmal edecektir.Ayrıca,büyük taşıyamayacağı bir noktaya gelirse,sizi ve çocuğunuzu çok sevse bile,işten ayrılmayı tercih edecektir.

-İzin günlerinde çok özel durumlar dışında kesinlikle çağırmayın.Çağırdığınız gün için ekstra izin verin.

-Onun dert ortağı olmayın.Anlattıklarını dinleyin ama sürekli bu şekilde abla-kardeş havasında geçen iletişim ortamlarında yer almayın.

-Ödüllendirin.Bakıcınızı bir beklentiye sokmayacak şekilde,yaptığı jestler için ufak hediyeler alın.

-Çocuğunuz için bulduğunuz bakıcı genç ve güzel ise,eşinizle iletişimine dikkat edin.Kıskanç görünmeyin ama gözlemleyin.’’Saçmalama,olur mu öyle şey!’’ demeyin.

Son söz; Dileriz bu yazıyı okurken tebessüm edip,mevcut bakıcınızı bulduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu düşünüyorsunuzdur J

Sevgiyle kalın güzeller ! 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top