bebeğinize isim koymadan önce...


Bir isim,bir ömür...Bebeğinizle ilgili aldığınız ilk sorumluluklardan birisidir isim seçimi...Bu nedenle,isim seçimi göründüğünden önemli bir konu.İsmini beğenmeyen çocuğunuz büyüdüğünde karşınıza dikilip,’’Bana neden bu ismi verdiniz?’’ diye sorsun istemiyorsanız, aşağıdaki önerilere kulak vermenizde yarar var.

-Uçuk isimlerden kaçının

Evet, o sizin için dünyanın en özel ve farklı insanı ama,ilerde herkesin tuhaf karşılayacağı,anlamını soracağı bir isim büyüdüğünde onu yoracaktır.

-İsim kişiliği etkiliyor

Bebeğinize vereceğiniz isim,bilimsel bir kanıt olmamakla birlikte,kişiliği ile bütünleşiyor .Çevrenizdeki insanların isimlerine ve kişiliklerine birde bu gözle bakın J

-Kulağa hoş gelsin

Bulduğunuz güzel bir ismin,soy isminizle telaffuzunu yapın.Uyumlu mu? İsim ve soy isim birlikte söylenirken kulağa hoş geliyor mu?

-İsmin anlamı pozitif olsun

İsmin anlamının pozitif olmasına dikkat etmenizde fayda var.(Ör: Barış)

-Uniseks isim koymayın

Bazı isimler hem erkek hem de kızlara verilebiliyor.Cinsiyeti net olarak belli eden isimlerin verilmesi ileride yaşanabilecek yanlış anlaşılmaların önüne geçecektir. (Ör: Deniz, Derya, Toprak, Arda)

-Telaffuzu kolay olsun

İsmin kolay telaffuz edilmesi de önemli kriterlerden.Çocuğunuzun ileride yurt dışına çıkma ihtimalini düşünün. İsminin kolay telaffuz edilmesi onun adına bir avantaj olabilir.Mümkün olduğunca ‘ü’,’ö’,’ğ’,’ç’gibi ,yalnızca Türkçe ‘de olan harflerden kaçınmanızı öneririz.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top