hamilelikte zararlı gıdalar


Hamilelikte zararlı yiyecekler

Hamile bir kadın için,içeriğinde sağlığa zararlı katkı maddeleri olan çoğu yiyecek ve içecek zararlıdır ve doktorlar tarafından önerilmez.Peki,doğal yollardan elde edilen,sağlık için tüketilmesi zorunlu olan besinlerin bazılarının da hamilelikte yenilmemesi gerektiğini biliyor muydunuz?

Hijyenik ortamlarda üretilmeyen veya üretim yöntemleri gereği hijyen konusuna daha az özen gösterilen bu tür gıdalar,sağlıklı bir insan için son derece yararlı olsa da,hamile bir kadının gıda zehirlenmesi yaşamasına,doğacak bebeğine zarar vermesine neden olabiliyorlar.

Normal bir insanın yemesi gereken ama hamile bir kadının uzak durması önerilen yiyecekler neler?

Yumuşak Peynir çeşitleri

Sağlıklı bir yetişkinin tüketmesinde sakınca olmayan yumuşak peynir türleri,sert peynirlere nazaran daha fazla Listeria bakterisi içerirler.Listeria bakterisinin neden olduğu enfeksiyonlar sağlıklı bir kadında nadir rastlanılan bir durumdur ama,hamile kadınlarda Listeria enfeksiyonları düşük,ölü doğum yapma gibi ağır sorunlara neden olabilirler.Yumuşak ve taze peynirlerin yerine,hijyenik koşullarda üretilmiş,sağlık sertifikaları olan market ürünlerini yemelisiniz.Hamilelikte,steril ortamlarda üretilmeyen yöresel peynirlerden,köy peynirlerinden uzak durmalısınız.


Yumurta

Az pişmiş veya rafadan yumurta seviyorsanız,hamilelik döneminde bu zevkinizden mahrum kalmanız gerekecek...Az pişmiş yumurta çeşitlerinde bulunan Salmonella bakterisi sağlıklı bir kadın için herhangi bir sağlık riski oluşturmazken,hamile kadınlara fetüse zarar verebilir.Hamilelikte yenilen yumurtalar iyi kızartılmalı,kaynatılan yumurtaların sarısı tam olarak katılaşmalıdır.Bir diğer konu ise;Hamilelikte ev yapımı mayonez ve çiğ yumurta katkılı diğer gıdalardan uzak durulması.


Süt

Hamilelik süresince pastörize olmayan hiçbir süt çeşidi ve süt ürünü içilmemelidir.Ülkemizde, doğal,organik gibi gerekçelerle hamile kadınlara pastörize olmayan köy sütü içirme eğilimi yüksektir.Hamile kadına ve karnındaki bebeğe iyilik için yapılan bu tür zorlamalar aslında her ikisine de zarar verebilir.Eğer pastörize süt ürünleri içme olanağı yoksa,içilen süt çok iyi kaynatılmalıdır.

Et

Az pişmiş et ve tavuk ürünlerini yemek,hamile kadın için bir diğer risk faktörüdür.Az pişmiş et içerisinde bulunan bakteri ve parazitler,sağlıklı bir insana zarar vermez ama hamile kadına ve fetüse zarar verebilir.Hamilelikte yenilen etler çok iyi haşlanmalı,mangal türü etler mümkünse tüketilmemeli,tüketilecekse iyi kızartılmalıdır.

Ayrıca,hamilelikte işlenmiş hiçbir et ürünü yenilmemelidir.Salam,sucuk,sosis,jambon gibi işlenmiş etler, kan zehirlenmesi yapan parazitler içerebilirler.


Sakatat ürünleri

Normal bir insanda bile birtakım sağlık sorunlarına yol açan sakakat ürünleri,hamilelikte kesinlikle tüketilmemesi gereken gıdalardır.İşkembe,paça,dalak,böbrek,kokoreç,ciğer gibi sakatat yemeklerini seven bir kadınsanız,bu damak tadından da bir süreliğine vazgeçmeniz gerekli.

Diğer bir bilgi;Hijyenik olduğundan emin olsanız bile hamilelikte karaciğer yemeyin.Çünkü ciğer yüksek miktarda A vitamini içerir.Gereğinden fazla alınan A vitamini anne karnındaki bebeğe zarar verir.

Bazı balık türleri

Hamilelikte her balık türünü yemek sağlıklı değil...Derinlerde yaşayan ve yüksek civa yükü olan tüm balıklardan,karides gibi kabuklu deniz ürünlerini çiğ yemekten kaçınmalısınız.Ülkemizin yaygın damak tatlarından biri olan midye dolma ve midye tava da hamilelikte zararlıdır.Midye,cıva yükü yüksek bir deniz ürünüdür.Hamilelikte bir diğer zararlı ve popüler deniz ürünü ise suşi dir.Suşi derin deniz balıklarından elde edilmesi ve çiğ olması nedeniyle hamileler tarafından yenilmemelidir. Hamilelikte önerilen deniz ürünleri ise;somon,temiz denizlerde beslenen küçük balık türleridir.

A vitamini

Az önce belirttiğim gibi,yüksek doz A vitamini anne ve bebek sağlığını olumsuz etkileyip düşük riski yaratırlar.Hamilelik döneminde A vitamini içeren vitamin takviyelerinden,vitamin haplarından uzak durulmalıdır.

Kafein

Hamilelikte kafein alımını sınırlandırmak zorunludur.Yüksek miktarlarda alınan kafein,bebeğin düşük kiloda doğmasına,erken doğuma ve düşük yapmaya neden olabilir.Özellikle çalışan hamile kadınlar ofis ortamında farkında olmadan aşırı kahve tüketebilmekteler.Kahve içmeyi sınırlandırmak,hamile bir kadın için zorunluluktur.

Soru;Hamile kadın günde ne kadar kahve içmelidir?

Cevap;Hamile bir kadın bir günde bir fincandan(200 ml) fazla kahve içmemelidir.

Hamilelikte kafein alımıyla ilgili göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer husus;Kafeini sadece kahveden almıyoruz...Çikolata,kola gibi yiyecek ve içecekler de yüksek miktarda kafein içerirler.Günlük kafein tüketimine sadece kahve olarak bakmamak gerekir.

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top