hangi otomobil ? verimli bir test sürüşü için 5 öneri


Mevcut otomobilinizi değiştirmeye karar verdiniz veya bir otomobil alacaksınız. Bugünlerde planınız birkaç otomobili test sürüşü yaparakdeneyip son kararınızı vermek. Peki, etkili ve verimli bir test sürüşü nasıl olmalı? İşte size test sürüşü için 5 altın öneri!

 1.Ön hazırlık ve randevu

 

Öncelikle eğer mümkünse hafta sonu test sürüşüne gitmeyin.Hafta sonu otomobil bayileri oldukça kalabalık.Faydalı bir test sürüşü yapma imkanı bulamayabilirsiniz.Bu minik öneriden sonra,yapmanız gereken   nasıl bir araç düşündüğünüze karar vermek.Hatchback,Jeep,Sedan,Suv...Hangisi?Araç tipini seçtik,sıra geldi işin mali boyutuna...Bu araç tipi için ne kadar bütçeniz var?Mevcut araç markalarında bu segmentte yer alan araçların fiyatları ne kadar?Bu şekilde test sürüşü için3-4 aracı belirleyin.Test sürüşüne gitmeden önce bayii ile irtibat kurun randevu alın.Randevu gününüz geldiğinde birlikte zaman geçirdiğiniz bir arkadaşınızı,ailenizden birini davet etmeniz,onların görüşlerini almanız isabetli olabilir.Hem de kendinizi daha rahat hissedersiniz.

 2. Yanınızda bulunsun

 

Test sürüşüne giderken yanınıza, olmasını önerdiklerimiz;Sürekli seyahatlerde kullandığınız valizinizi alın. Bu bagaj hacminin beklentinizi ne kadar karşılayacağı konusunda size fikir verecektir.Eğer ''valiz taşıyamam'' diyorsanız,valizinizin kaç metreküp olduğunu hesaplayıp, teste sürüşü yapacağınız araçlarınki ile kıyaslayın. Güneş gözlüğünüzü, cep telefonunuzu, çantanızı, sürekli kullandığınız hobi amaçlı bir aksesuar varsa onu (örneğin keman çalıyorsanız keman kutunuzu)yanınızda getirin. Aracı test etmeye başlamadan önce yanınızda getirdiğiniz aksesuarları araçtaki belirlenen bölmelere yerleştirin. Bakalım beklentinizi karşılıyor mu? Bölmelerin sayısı ve ebatları yeterli mi?

 3. Konfor testleri

Her şey tamam ve yola çıktınız... Yanınızda firmanın satış görevlisi de var. Öncelikle onun satış amaçlı söylediği sözlere kulaklarınızı tıkayın! Bunun size alma veya almama yönünde bir baskı aracı olmasına izin vermeyin. Sakin olun ve yola çıkmadan şunlara dikkat edin; Diz ve kol mesafesi yeterlimi, görüş açısı nasıl, araçta sürekli kullandığınız kumanda düğmeleri kolay ve ulaşılabilir yerleştirilmiş mi? Bu kontrolleri yaptıktan sonra,yanınızda getirdiğiniz arkadaşınız veya eşinizi arka koltuğa oturtun, bir süre o şekilde yolculuk yapın. Arka koltuk seyahat tecrübesi nasıl, diz mesafesi yeterlimi, koltuk rahat mıydı? Gibi sorular sorun kendisine. Daha sonra ön koltuğa alıp aynı soruları sorun. Sürekli birlikte olduğunuz insanlarında aracınızda rahat etmesi önemli çünkü... Test sürüşünde genelde sorunsuz ve konforlu sürüş yapılabilecek yolları tercih eder satıcılar. Siz, güvenli olmak koşulu ile belirlenen yoldan çıkıp,günlük hayatınızda kullandığınız yola veya benzer özellikli bir yola girin.Bakın bakalım o yolda araç ne kadar sarsıyor,motor sesi ne kadar  içeri geliyor?

 

 

 4. Güvenlik testleri;Sıra geldi en önemli konuya! Yani güvenlik... Otomobil kararı vermeden önce seçtiğiniz araçların güvenlik ve donanımı ile ilgili bir araştırma yapmanızı öneririz. Eğer bu konular size sıkıcı geliyorsa konunun uzmanı kişilerden yardım alabilirsiniz. Test sürüşü esnasında trafiğe kapalı bir alan bulup fren yapın, hatta yanınızdakileri uyarıp biraz sertçe frenler yapın. Nasıl mı? Bir durma noktası gözünüze kestirin(mesela bir ağaç)Bu durma noktasına kadar makul bir hıza ulaşın(50-60 km)Ve o noktada frene basın. Durma mesafesi, frenhassasiyeti konularında bu testler size bir fikir verecektir. Aracın manevra kabiliyetini ölçmek için en yakın avm nin otoparkında iki araç arasına düz ve geri geri park edin. Arka görüş mesafesi nasıl, manevra yaparken rahat mısınız?

 

 

 5. Performanstestleri

 

Öncelikle varsa bir otoyola veya tenha bir ana yola çıkın. O yol için belirlenen maksimum hız sınırına ulaşın. Vites geçişleri kolay mı, hız arttıkça araçta titreme veya gürültü oluyor mu, ön ve yan camların görüş açısı ferah mı, hızlanma süresi beklentinizi karşılıyor mu, gösterge panelini rahatlıkla görebiliyor musunuz, her şey elinizin altında mı, kolayca erişebiliyor mu, sollama esnasında aracın performansı yeterli mi? Gibi soruların yanıtlarını test sürüşünün bu kısmında alabilirsiniz.

Ve nihayet testi tamamladınız... İçiniz rahat olarak test sürüşü yaptığınız araçlardan birini almaya karar verebilirsiniz artık. Hayırlıolsun J

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top