hızlı kariyer yapmak için 8 öneri


Hızlı ve kolay kariyer yapmak için 8 tavsiye

Bildiğiniz gibi,başarılı bir çalışan olmak,bir üst pozisyon için yeterli donanıma sahip olmak kariyer yapmak için yeterli olmuyor.Rekabetin giderek yoğunlaşması,firmaların optimal sayıda yönetici ile çalışmak isteği gibi nedenler ,kariyer yapmayı daha da zorlaştırıyor.

Kariyer havuzundan başarıyla çıkmış ama kadro olmadığı için kariyer yapamayan bir sürü çalışan var iş hayatında.Kariyer yapmanın bu kadar zorlaştığı bir ortamda nasıl farklılaşabiliriz?Nasıl hızlı ve sağlam adımlarla kariyer basamaklarını tırmana biliriz?

Aslında basit birkaç şeyi yaparak,daha önce yaptığını birkaç şeyi terk ederek fark edilmeniz ve hızlı kariyer yapmanız mümkün!

Kariyer  yapmak isteyen çalışanlara önerilerim;

1-İşinizi tam yapın:Kariyer için ilk adım;verilen işi yapmak,birazda üzerine çıkabilmektir.Görev tanımınızda yer alan sorumlulukları tam olarak yerine getirmiyorsanız,kariyer temeli atılmamış demektir.Bu yazıda,ortalama üzeri performansı olan çalışanlara yönelik bir kariyer stratejisi sunulmaktadır.

2-Yöneticinizle sağlıklı iletişim kurun: Yöneticinizle sağlıklı bir iletişiminiz yoksa,kariyer yapmanız oldukça zor .Size çok ters gelse dahi,yöneticinizin önceliklerini anlayın,bu önceliklere saygılı olun.Yaşama bakış açısını iyi gözlemleyin.Onunla aynı noktadan yaşama bakmasanız bile,böyle bir bakış açısı olduğunu kabullenin.Sorularına yalın ve doyurucu cevaplar verin.Kendisi izin verdiği ölçüde saygılı bir samimiyet kurun, her ne koşulda olursa olsun( o istese dahi) saygı ve seviyeyi kaybetmeyin.


3-Olumluya odaklanın:Diğer birkaç yazımda da belirttiğim gibi,pozitife odaklanmak iş hayatında çok önemli.Negatif ve sorunlu damgası yiyen bir çalışanın bu algıyı yok etmesi çok zor oluyor.Konuşmalarınıza olumsuz ile başlamayın.Olumsuz aşikar bile olsa,olumlu başlangıç yapacak bir şeyler bulun.Ekip ve proje toplantılarında,ele alınan konunun olumsuz yanlarını vurgulayarak konuşmaya başlamayın.Elde edilen başarılar,gelinen nokta v.b birkaç olumlu şey söyleyip gelişim alanlarına geçin.

4-Sızlanan değil,çözüm üreten olun:Herkesin hemfikir olduğu bir işyeri sorununda,neredeyse tüm çalışanlar kolayı seçer,yani;şikayet edip,sızlanırlar.Bu ortamlar sizin farklılaşmanız için en uygun ortamlardır.Soruna sonuçlar üzerinden değil,nedenler üzerinden yaklaşın.Nedenler üzerinden ele alacağınız probleme alternatif öneriler sunmanız daha kolay olacaktır.Bu yaklaşımınız herkes tarafından takdir edilir ve saygı görürsünüz.

5-Proje görevlerinde istekli olun:Özellikle firma için stratejik öneme sahip projelerde istekli olun ve iyi bir performans sergileyin.Proje görevleri çalışanın vitrinidir.Diğer departmanlarda çalışan insanlarla sağlam iş ilişkileri kurmanız için en iyi ortamlardır.Proje görevlerinin önemi konusunda’’İş hayatının sırat köprüsü;proje görevleri’’isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.


6-Analitik yönünüzü geliştirin:Ülkemizde kariyer yapmak isteyen çalışanların en büyük eksiklerinden birisi analitik düşünebilme yetkinliğidir.Bu alanda bir eksikliğiniz var ise,geliştirmenin yollarını arayın.Analitik zeka ile yapacağınız yorum ve analizler,analitik düşünme fakiri olan iş ortamlarında sizi oldukça farklılaştıracaktır.

7-Diğer departman çalışanları ile optimum seviyede iş ilişkileri kurun:IK başta olmak üzere,kariyeriniz için önemli olduğunu düşündüğünüz diğer departman çalışanları ile sağlıklı ve yeterli ilişkiler kurun.Optimum kelimesini bilerek kullandım çünkü,iletişim kurmak için ne çok yapmacık ve abartılı davranın ne de çok geride durun.Ölçülü,dengeli ve samimi bir tarz benimseyin,gerekirse bunun provalarını çalışıp uygulayın.


8-Takım arkadaşlarınız  ile sağlıklı iş ilişkileri kurun:En önemli konuyu bilerek en sona sakladım.Takım çalışmasına yatkınlığı olmadığı düşünülen bir çalışanın kariyer yapması imkansızdır! Diğer çoğu yetkinlikte görmezden gelinen hususlar olabilir ama,takım çalışması kırmızı çizgileri olan bir yetkinliktir.Performans değerlendirmelerinde,geri bildirim anketlerinde,yöneticinizle ekibin diğer üyelerinin yapacağı konuşmalarda adınızın hep iyi anılması çok önemlidir.İyi bir yönetici,kendisiyle olan iletişiminizden çok,ekibin diğer üyeleri ile olan iletişiminize dikkat eder.Takım arkadaşlarınıza karşı yardımsever olun,işlerini kolaylaştırmak için destek verin.Özellikle ekibe yeni katılan çalışanların gelişiminde istekli olarak aktif rol alın.Takımca yapılabilecek aktiviteler organize edin.Kendiniz hakkında düzenli geri bildirim isteyin.

Konuya başlarken de belirttiğim gibi,bu öneriler belirli bir performansı yakalayan çalışanlara yönelik stratejik önerilerdir.Bu nedenle;mesai saatlerine uyum,şirket politikalarına uyum,şirket araç gereçlerini verimli kullanmak gibi diğer bir çok temel yeterlilik alanlarına girilmemiştir.

Son söz;kariyer güzeldir ama ''herşeye ''rağmen kariyer yapılmamalıdır...Mutlu ve huzurlu bir iş ortamı belki de en iyi kariyerdir :)

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top