iş görüşmesine gitmeden önce yapmanız gereken 7 şey


İş görüşmesine gitmeden önce yapılması gerekenler

İş başvurusu yaptığınız firma sizi mülakata çağırdı ve çok heyecanlısınız...Başarılı bir iş görüşmesi geçirmeniz,mülakattaki performansınız kadar,öncesinde yaptığınız hazırlığa da bağlı. Başarılı bir iş görüşmesi geçirmek için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri  sıralayacak olursak;

1-Mülakatta başarı için;Okuduğunuz,duyduğunuz,hatta bildiğiniz her şeyi unutun ! ‘Şu soru gelirse,bunu söyle,şu soru gelirse şunu söyle.’ tavsiyelerine tabi ki kulak verin ama,her koşulda kendiniz olun.Size ait olmayan hiçbir duruş,söylem,tavır ve davranışı kullanmayın.Yüzlerce iş görüşmesi yapmış birisi olarak rahatça söyleyebilirim ki;Adaya ait olmayan söz ve davranışlar çok belli oluyor ve üzerinde eğreti duruyor.

2-Başvurduğunuz pozisyonun görev tanımını öğrenin.Bu öneri daha çok ilk işe başlayacaklar için geçerli olmakla birlikte,firmaların kendi içinde yarattığı, ancak dışarıda karşılığı olmayan pozisyonlara başvuran ,eski çalışan adaylar içinde geçerli.

Firmalar genellikle başvurulan pozisyon için ilanda görev tanımlamaları yapıyorlar.Bu tanımın haricinde söyleyeceğiniz iş tanımı cümleleri sizi yarışta bir adım öne çıkartabilir.Örneğin;Satış temsilcisi arayan bir firmayla iş görüşmesi yapacaksanız,ilanda tanımlanan görevlere ilave olarak,şirketin sağladığı kaynakları verimli ve özenli kullanmak(araba,IPad,telefon v.d) gibi ek sorumluluktan bahsediyor olmanız ,sizi diğer adaylardan ayrıştırabilir.


3-Her ‘başarılı mülakat nasıl olmalı’yazısında geçen bir cümledir;’’Gitmeden önce görüşme yapacağınız firmayı  ve ürünlerini internette araştırın.’’ Her aday bu öneriyi o kadar dikkate alıyor ki,firmadan bahsetmeye başlayınca, hemen ürünleri ve firmayı araştırdığını ima eden cümleler kuruyor.Ancak sıradan hale gelen diyalog bu noktada sizi farklılaştırmıyor,aksine,aynı şeyleri söyleyen onlarca adaydan birisi yapıyor.

''Peki ne yapmalı ?''

 Şunları yapmanızı tavsiye ederim; Firmayı inceleyin,ürünlerini kurumsal imajını,cirosunu,borsa performansını öğrenin.Ama bu öğrendiklerinizi,dersini ezberlemiş öğrenciler gibi art arda sıralamayın.Stratejik cümleler kurun.

Örneğin;Bir çok yeni hizmet veya ürünü gelecek olan bir firma ile yapacağınız görüşmede,konu vizyoner bakış  ve güven konularına gelince ,firmanın yeni ürünleriyle bağlantı kurarak örnekler verin.’’Ben de bugünü yaşarken yarınlara bakacağım bir firmada çalışmak istiyorum.Firmanızın mevcut ürünleri çok iyi performans sergilemesine rağmen,daima yeniliği arayan,daha iyisini bulmak isteyen bir anlayışı var.Gelecek yeni ürünlerinizde bu yaklaşımınızı çok net yansıtıyor.Bu anlamda,kendimi bu kültüre yakın hissediyorum.’’ Gibi.


4-Kıyafetlerinizi bir gece önceden hazırlayın .İş görüşmesinde nasıl giyinmeli ? ütülü,temiz,.v.s...Bunları yazmaya bile gerek yok sanırım.Bunlara ek olarak,şu konulara dikkat edin;

-Ceket mutlaka koyu tonlarda olsun.Yaz günü gideceğiniz bir görüşme için dahi,açık renk tercih etmeyin,keten türü ceket ve etekleri kesinlikle giymeyin.

-Çok dikkat çeken takılar,yapacağınız iş görüşmesinde, dikkat dağılmasına neden olabilir.Bu nedenle takıyı abartmayın.

-Parfüm...Hatırlıyorum da, bazen peş peşe yaptığımız iş görüşmesinde adayların parfüm kokuları birbirine karışırdı ve odayı havalandırmak zorunda kalırdık.İnanın abartmıyorum ! Çok fala parfüm sıkan daha başarılı olmuyor.Bu konuya özellikle dikkat edin.İş görüşmesi için baharat esanslı ,ağır kokulardan kaçının.Fresh kokan orijinal parfümler tercih edin.


-Makyajı konusunda bir şey yazmayacağım çünkü sitede ‘’iş makyajı’başlıklı bir yazımız var,oradan okuyabilirsiniz.

 

5-Stresten uzak kalmaya çalışın.Negatif ortam ve tartışmalardan kaçının.Bir gece öncesinde,moralinizi bozacak TV programları yerine,daha hafif bir komedi filmi izleyebilirsiniz.Çok fazla ekran karşısında zaman geçirmeyin.Yatmadan önce ılık bir duş alın ve en az 7 saat uyumaya özen gösterin.

 

6-Gece çok fazla yemek yemeyin,atıştırmalıklardan uzak durun.Aşırı yemek uyku kalitenizi de olumsuz etkileyecektir.Lifli gıdalardan oluşan bir akşam yemeği  ideal.Sabah kahvaltı yapıp çıkın.Dışarıda ,yağlı ve midenizi bozabilecek poğaça ve börek türü kahvaltılardan kaçının.Mülakattan önce  bir fincandan fazla kahve içmeyin.Asında çok bağımlısı değilseniz iş görüşmesi öncesinde hiç kahve içmeyin.Elma suyu,hem uykunuzu açar hem de enerji verir.Bu nedenle,İş görüşmesine gitmeden önce elma suyu içmenizi öneririm.

7-Küçük bir ayrıntı ama,ilk izlenimde önemli ;İş görüşmesinde giyeceğiniz ceketle araçta oturmayın.Ceketi çıkarıp öyle yolculuk yapın.Çoğu aday bu ayrıntıya dikkat etmediği için kırışık ceketlerle mülakata geliyor ve görüntü hoş olmuyor .

Haydi başarılar ! :)

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top